Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Je po volbách. Slováci musí šetřit, Fico ohlásil zvýšení daní

Je po volbách. Premiér Robert Fico mluví o zvyšování daní
ČTK
 ČTK

Slovensko bude muset příští rok kvůli ozdravení veřejných financí ušetřit podle premiéra Roberta Fica zhruba 1,4 miliardy eur, tedy přes 35 miliard korun. Na společné tiskové konferenci s ministrem financí Ladislavem Kamenickým ohlásil Fico zvýšení daně z cigaret a zdanění slazených nápojů, z obou ale stát získá jen zlomek zmíněné částky. Fico se rovněž vyslovil pro propouštění ve státní správě a zároveň proti zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH).

Reklama

Slovenští analytici dlouhodobě upozorňují na nelichotivý stav státních financí Slovenska a na vysoké rozpočtové schodky. Představitelé nynější vlády, která nastoupila do úřadu loni v říjnu, opakovaně tvrdí, že převzali zemi s nejhorším stavem veřejných financí ze všech zemí EU. Současná vláda přitom už rovněž schválila nové sociální výdaje a v závěru loňska prosadila zvýšení některých daní, povinných zdravotních odvodů, jakož i soudních a správních poplatků.

Ministerstvo financí nově počítá nejen se zvýšením spotřební daně z tabákových výrobků, ale i se zavedením nové daně na náplně do elektronických cigaret a na ostatní nikotinové výrobky. Navrhne rovněž zdanění nápojů s přidaným cukrem nebo umělými sladidly, a to různými sazbami podle typu nápoje. Například ochucené slazené nápoje by měly být zdaněné sazbou 0,15 eura (3,80 koruny) za litr.

Obě zmíněné nové daně by měly v příštím roce přinést státu dohromady 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), tedy jen malou část potřebné celkové úspory. Další opatření Fico ani Kamenický neuvedli.

Slovenský premiér Robert Fico a český premiér Petr Fiala

Česko-slovenské vztahy ochably. Máte zájem podporovat válku, uvedl Fico

Česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně mluví o míru, reagoval na rozhodnutí kabinetu českého premiéra Petra Fialy přerušit konzultace s jeho vládou slovenský premiér Robert Fico. „Je mi líto, že se to děje,“ uvedla v reakci slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Přečíst článek

Propouštění zatím s otazníkem

Podle Fica by 30procentní snížení počtu zaměstnanců v ústředních orgánech státní správy, kam patří například ministerstva, nebylo navenek viditelné. Ohledně propouštění ve státní správě ovšem zatím ve vládní koalici není shoda.

Hospodaření Slovenska se výrazně zhoršilo po propuknutí koronavirové nákazy v roce 2020. Podle analytiků předchozí vlády pod vedením Ficovy strany Směr-sociální demokracie nedokázaly využít příznivého ekonomického vývoje k dosažení alespoň vyrovnaného rozpočtu.

Loni v prosinci mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na nejnižší úroveň od roku 2004, a to kvůli zhoršení stavu veřejných financí. Slovensku také stouply úrokové přirážky při prodeji státních dluhopisů.

Peter Pellegrini

Pohľad Kataríny Krajčovičovej: Bude Pellegrini ako Petr Pavel?

Peter Pellegrini zavŕšil svoj politický hetrik. Bol premiérom, stále je ešte predsedom parlamentu a najnovšie i novozvoleným slovenským prezidentom. Podarilo sa mu ovládnuť tému týchto volieb a nastoliť ju ako potreboval. Tému bezpečnosti krajiny. Len jeho holubica mieru po vzlietnutí nevie bohužiaľ, na ktorý smer letieť. Ako Pellegrini vo svojich úvodných slovách povedal: „Treba sa pozerať na všetky svetové strany.“

Přečíst článek

Peter Pellegrini zahajuje volební noc

Lukáš Kovanda: Mezinárodní investoři Pellegriniho vítězství přijmou pozitivně. Je pro EU i NATO

Vítězství Petera Pellegriniho ve slovenských prezidenských volbách přijmou mezinárodní investoři pozitivně, jako projev kontinuity základního směřování slovenské politické ceny. Pellegrini zdůrazňuje svoji preferenci, aby po volbách Slovensko „zůstalo silným členem Evropské unie i NATO.“ To je pro mezinárodní investory dostatečnou zárukou, že země pod jeho vedením neuhne z dosavadního kurzu. Pokud by zvítězil Ivan Korčok, ani tak by k žádnému úhybu, pochopitelně, nedošlo.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme