Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropa tak horlivě řešila energetickou krizi, až jí hrozí nadbytek LNG terminálů

LNG
iStock
 ČTK

Evropa se nyní prostřednictvím dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) snaží kompenzovat výpadky v dodávkách z Ruska. Podle agentury Bloomberg je nicméně možné, že plány na výstavbu nových evropských terminálů pro dovoz LNG již zašly příliš daleko. Kapacity terminálů by po roce 2030 mohly výrazně převyšovat poptávku, protože evropské země budou čím dál více využívat energii z obnovitelných zdrojů. Hrozí tak, že infrastruktura v hodnotě miliard eur se stane zbytečnou, píše Bloomberg.

Reklama

Podle Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA) se evropské kapacity pro dovoz LNG v tomto desetiletí zvýší zhruba o 50 procent. Některé scénáře přitom naznačují, že evropská poptávka po LNG se zvyšovat nebude, nebo bude dokonce klesat. Do konce roku 2030 by podle IEEFA v Evropské unii mohly být nevyužité kapacity pro dovoz LNG v objemu až 250 miliard krychlových metrů ročně. To odpovídá více než polovině celkové poptávky po plynu v EU v roce 2021.

Vladimír Hlavinka, šéf Tedomu

Rusko už plynovou válku fakticky prohrálo, říká Vladimír Hlavinka

Válka na Ukrajině mimo jiné připomněla, že decentrální energetika posiluje bezpečnost dodávek elektřiny a tepla. „Jednu velkou elektrárnu můžete vyřadit z provozu rychle, ale v případě decentrálních zdrojů byste se musel hodně snažit, abyste narušil celou síť,“ říká v rozhovoru pro Export.cz Vladimír Hlavinka, generální ředitel společnosti Tedom, která vyváží plynové kogenerační jednotky do více než 50 zemí světa.

Přečíst článek

Evropa uplynulou zimu přestála bez výraznějších výpadků v zásobování plynem, a to díky relativně teplému počasí, nižší spotřebě energie a dovozu LNG. V důsledku toho jsou nyní evropské zásobníky plynu plnější, než je po toto období obvyklé. Do Evropy však kvůli obavám z příští zimy stále směřují rekordní objemy LNG. V některých dnech jsou kapacity terminálů plně vytížené a tankery s LNG musejí nečinně čekat na moři na vykládku, píše agentura Bloomberg.

Terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven.

Rusko vyklidí pozice. Velkými hráči na trhu se zkapalněným zemním plynem budou Spojené státy a Katar

Role Ruska jako globálního hráče na energetickém trhu se bude snižovat. Na trhu s zkapalněným zemním plynem (LNG) z toho bude těžit řada zemí, například Spojené státy nebo Katar, informoval s odkazem na analytiky server CNBC. Sankce, které západní státy uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, odčerpaly z ruského sektoru LNG většinu zahraničních investic.

Přečíst článek

Reklama

Evropa tedy nyní nové terminály k uspokojení současné poptávky po LNG potřebuje. Panují však obavy z nedostatečné poptávky v dlouhodobějším horizontu. Podle jednoho ze scénářů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by spotřeba plynu v EU mohla do roku 2030 klesnout až o 45 procent v důsledku přechodu k obnovitelným zdrojům energie.

Esther Angová ze společnosti MET International obchodující s plynem nicméně uvedla, že Evropa bude LNG i po roce 2030 potřebovat. EU navíc dodatečné kapacity pro dovoz LNG vnímá jako pojistku pro zabezpečení dodávek, píše agentura Bloomberg. Upozorňuje rovněž, že plovoucí LNG terminály lze v případě potřeby použít jako tankery, nebo přesunout do jiných lokací, například do Asie. Některé terminály je navíc možné uzpůsobit pro jiné suroviny, například vodík či čpavek.

Slavnostní otevření terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven, 8. září 2022, Nizozemsko. Asi třetinu kapacity si v terminálu pronajala Česká republika.

Kolem Evropy krouží lodě s nákladem plynu. Kvůli zájmu zemí EU jej není kde vyložit

Evropa před nadcházející zimou mohutně doplňuje zásoby kapalného LNG plynu, aby se zajistila proti dalším výpadkům dodávek plynu ze strany Ruska. Zájem je ovšem tak velký, že aktuálně kolem pobřeží Evropy volně plují desítky lodi naložených LNG plynem, protože přístavy jsou přetížené a tankery jej nemají kde vyložit, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Reklama

Související

Skončí Češi v zimě se dvěma svetry? Evropský trh s plynem zůstává stále napjatý

Přečíst článek

Německé přístavy jsou plné LNG tankerů. Rusové nedodají Evropě ani kubík plynu

Přečíst článek
Plovoucí zásobník a zařízení pro regasifikaci plynu Hoegh Esperanza během otevření terminálu LNG (Liquefied Natural Gas) ve Wilhelmshavenu, Německo, v sobotu 17. prosince 2022.

Německu kříží cestu k nezávislosti na ruském plynu nečekaná překážka: bomby z dob nacistů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme