Hrozbu cel proti Evropské unii měl Donald Trump ve svém arsenálu už dávno před loňskými prezidentskými volbami. Když v nich zvítězil, EU reagovala briskně. Brusel okamžitě vysílal do Washingtonu signály, že chce jednat o obchodních vztazích včetně Trumpových požadavků. Jeden z těch nejhlasitějších zněl: Evropa musí dovážet více amerického zkapalněného plynu LNG. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová reagovala: Přesně to chceme. Současné kroky Washingtonu jsou ale nepředvídatelné, podotýká ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie.
Zvolený prezident Spojených států Donald Trump v předvolební kampani prohlásil, že Evropa zaplatí vysokou cenu za to, že „nekupuje dostatek amerického exportu“. Příští měsíce ukážou, jak oprávněné jsou obavy z vysokých cel na dovoz z Evropské unie. I Evropané ale mají pro obchodní jednání v rukou trumf, který by mohl hrozby obchodní války mezi spojenci na obou březích Atlantiku minimálně výrazně zmírnit. Je jím zemní plyn, píše ve své analýze Jan Žižka z Export.cz.
Takřka všechen plyn, který Česko odebírá, je nyní z „ruského směru“, ponejvíce z Ruska. Ze západního směru, přes Německo, už Česko získává jen maximálně sedm procent plynu.
Rusko navzdory západním sankcím zřejmě bez problémů vyváží zkapalněný zemní plyn (LNG) i ze svého nového terminálu Arctic LNG 2. Naznačují to data monitorovací služby TankerTrackers.com, píše agentura Reuters. Jeden z tankerů, který podléhá americkým sankcím, byl v pondělí časně ráno zachycen severně od Suezského průplavu, jak překládá náklad na jinou loď, uvedla monitorovací služba na síti X.
Dlouhotrvající konflikt v Rudém moři a eskalující napětí na Blízkém východě mohou mít zničující dopady na globální ekonomiku, opětovně nastartovat vysokou inflaci a narušit dodávky energií, varovali přes víkend přední světoví ekonomové.
Češi v loňském roce spotřebovali nejméně plynu od roku 1994. Spotřeba zemního plynu loni v Česku meziročně klesla o sedm procent na 7,1 miliardy metrů krychlových. Příčinou byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající spotřeba domácností i průmyslu. Spolu s vysokou naplněností zásobníků to vedlo také k nižšímu dovozu plynu do ČR. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno.
Česká republika ve spolupráci s energetickou skupinou ČEZ získala kapacitu v budovaném pevninském terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu. V terminálu Stade nedaleko Hamburku bude mít od roku 2027 k dispozici dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně, což je více než čtvrtina současné tuzemské spotřeby. Firma podepsala s provozovatelem smlouvu na 15 let s možností prodloužení, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). V současnosti má Česko do roku 2027 pronajatou část terminálu na LNG v Nizozemsku, kde má k dispozici asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně.
Evropa bude po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině čelit druhé zimě bez ruského plynu. Je Evropa na tuto zimu již stoprocentně připravena nebo bude muset opět spoléhat na teplé počasí? Odpovídá analytik z J&T Jakub Kudýn.
Ruský miliardář Vladimir Lisin prodal společnost Freight One, která se řadí mezi největší ruské provozovatele nákladní železniční dopravy, majitelům společnosti SG-Trans. Druhý ze jmenovaných podniků je největším ruským přepravcem zkapalněného ropného plynu (LPG), uvedla agentura Reuters.
Pražská burza i počtvrté v tomto týdnu oslabila, index PX 📉 klesl o 0,19 procenta na 2148,29 bodu. Do červených čísel ho stáhly hlavně akcie Komerční banky. Naopak Erste Bank i Moneta Money Bank rostly, stejně jako energetická společnost ČEZ.
Německá vojenská pomoc Ukrajině letos dosáhla výše sedmi miliard eur (asi 173,57 miliard korun) a dalších 1️⃣,9️⃣ miliardy eur čeká na schválení parlamentem. Letošní vojenská pomoc z Německa tak dosáhne bezmála devíti miliard eur. V Kyjevě to dnes uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj před novináři uvedl, že se chystá příští týden zúčastnit summitu skupiny G7 v Kanadě a rád by se na okraji summitu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj to podle agentury Reuters oznámil na tiskové konferenci po jednání s německým ministrem obrany Borisem Pistoriusem.
K setkáním s eurokomisařem pro obranu a vesmír Andriusem Kubiliusem, prezidentkou Evropské investiční banky (EIB) Nadiou Calviňovou či chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem využil dnešní konferenci Globsec v Praze předseda české vlády 👨 Petr Fiala (ODS). Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.) bilaterálně jednal se svým chilským protějškem, v plánu má dnes a v pátek také další schůzky.
Německá biotechnologická společnost BioNTech převezme zhruba za 1,25 miliardy USD (26,7 miliardy korun) svého domácího konkurenta CureVac. Chce tím podpořit svoji práci na nových metodách léčby rakoviny založených na mRNA.
Prodej nových vozů s hybridním pohonem v Česku za pět měsíců vzrostl o 20 procent na 25 788 aut. Z toho plug-in hybridy zaznamenaly zvýšení poptávky o 65 procent na 3972 vozů. Prodej elektromobilů pak vzrostl o 110 procent na 5552 vozidel. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Investiční skupina Jet Investment brněnského miliardáře Igora Faita vloží 1,7 milionu eur, tedy v přepočtu asi 42 milionů korun, do slovenského startupu Cequence, který nabízí software využívající umělou inteligenci pro správu smluv.
Čínský internetový gigant Tencent Holdings zvažuje možnost nákupu jihokorejského vývojáře her Nexon. Tencent hledá způsoby, jak posílit své lukrativní herní aktivity, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Tržní kapitalizace Nexonu se pohybuje kolem 1️⃣5️⃣ miliard dolarů (kolem 320 miliard korun).
Na Ukrajinu se vrátila další skupina válečných zajatců, oznámil na platformě Telegram ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj. Jedná se podle něj o těžce zraněné nebo nemocné. Jejich počet neupřesnil. O další výměně informuje také ruská státní agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany v Moskvě.
Opoziční ANO a SPD se ❌ nezúčastní jednání o opatřeních připravovaných ministerstvem spravedlnosti k objasnění bitcoinové aféry. Po hnutí ANO oznámilo neúčast i hnutí SPD. Předseda SPD Tomio Okamura sdělil, že hnutí nemá k vedení resortu důvěru. V čele ministerstva vystřídala v úterý po rezignaci občanského demokrata Pavla Blažka jeho stranická kolegyně Eva Decroix. Pozvánky úřad pod jejím vedením rozeslal ve středu.