Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Přicházejí těžké časy, přiznává vláda. Chystá zvyšování vybraných dávek

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)
ČTK
 ČTK

Hnacím motorem navýšení dávek pro nízkopříjmovou populaci je dvouciferná inflace. Mezi zvažovanými dávkami, které by se měly zvýšit, jsou životní minimum nebo příspěvek na mobilitu. Konkrétní opatření předloží ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka příští týden.

Reklama

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží příští týden vedení vládních stran návrhy případné valorizace různých dávek a podpor kvůli růstu cen. Navýšení by se mohlo týkat životního minima, rodičovské, příspěvků na mobilitu pro postižené či daňové slevy na poplatníka a děti. Koalice rozhodne, které kroky by se mohly podniknout ještě letos, uvedl Jurečka po jednání vlády.

Spotřebitelské ceny v Česku prudce rostou. V únoru se meziročně zvedly o 11,1 procenta. O valorizaci rodičovské mluvili v úterý Piráti. Navrhovali také bonus 400 až 800 korun pro domácnosti kvůli zdražování energií, který by se platil z výnosu z DPH. Šéf pirátského klubu Jakub Michálek řekl, že možností pomoci rodinám je celá řada a v návrzích je „asi 16 možných opatření“. Podle Jurečky se debata v koalici vede v posledních dvou týdnech.

Američané kupují v době rekordní inflace dražší věci, ale v horší kvalitě, zjistila studie.

Jak tvrdé bude zdražení potravin? Údaje potravinářů naznačují desítky procent

Pokud vláda nepřijde s funkčním modelem dotací pro potravináře, promítne se zvyšování cen energií a nedostatku surovin do konečných cen pro spotřebitele zcela zásadně. Upozorňuje na to Potravinářská komora ČR. Požaduje zastropování cen energií nebo zrušení spotřební daně z paliv.

Přečíst článek

„Příští týden předložím návrh valorizace více podpor. Cílem koalice je reagovat na vysoké ceny a inflaci,“ řekl Jurečka. Vedle rodičovské zmínil životní minimum, příspěvek na mobilitu pro zdravotně postižené či mimořádné zvýšení daňové slevy na poplatníka a děti. Podle ministra a šéfa vládních lidovců koalice příští týden rozhodne, které kroky se podniknou ještě letos a které případně od ledna.

Jaké jsou nyní dávky a kdo na ně má nárok

Rodičovská činí 300 tisíc korun. Naposledy se zvedala od ledna 2020, a to o 80 tisíc korun. Rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat. Čím je příspěvek vyšší, tím rychleji se celková suma vyčerpá. Od ledna 2020 se podle údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny zvedly o 15,2 procenta.

Životní minimum, které se používá pro určení nároku na dávky či stanovení výše některých podpor, činí pro samotného dospělého 3660 korun. Pro dospělé v rodině a děti je nižší. Naposledy se valorizovalo od dubna 2020. Zohledňovala se cenová hladina do konce září 2019. Od října toho roku se ceny zvedly o 17,3 procenta.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P. Činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Daňová sleva na poplatníka činí pro letošek 30 840 korun. Na první dítě by to mělo být 15 204 korun, na druhé 22 320 korun a na třetí a další pak 27 840 korun. U postižených dětí jsou slevy vyšší.

Finanční úřad

Daňové změny roku 2022: polepší si hlavně rodiny s dětmi

Lidem by v příštím roce mělo zůstat více peněz v kapse. Zvýší se daňové slevy na poplatníka a projeví se také zrušení superhrubé mzdy či limitu na odpisy za děti. Negativní vliv bude mít inflace.

Přečíst článek

Peníze, ilustrační foto

O více než pět tisíc korun si od 1. ledna polepší každý zaměstnanec s průměrnou mzdou a dvěma dětmi

Až se na Nový rok ráno každý průměrně vydělávající zaměstnanec v ČR, který má dvě děti, probudí do nového dne, bude mít automaticky o zhruba 420 korun vyšší čistý měsíční plat. Ročně to dělá přes 5000 korun v čistém.

Přečíst článek

Reklama

Související

Hlavní budova České národní banky

Stanislav Šulc: Vláda růstem platů vytáhla kudlu a chystá se ji vrazit do zad ČNB

Přečíst článek
Nezaměstnanost v Česku dál klesá.

Nezaměstnanost poklesla, Česko je premiantem EU. Ale na Karvinsku je na jedno volné místo 11 uchazečů

Přečíst článek
Rafinérie Litvínov

Stanjura odkrývá karty válečné daně. K bankám a energofirmám přidá ještě rafinérie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme