Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Daňové změny roku 2022: polepší si hlavně rodiny s dětmi

Finanční úřad
ČTK

Lidem by v příštím roce mělo zůstat více peněz v kapse. Zvýší se daňové slevy na poplatníka a projeví se také zrušení superhrubé mzdy či limitu na odpisy za děti. Negativní vliv bude mít inflace.

Reklama

Zvýšení daňové slevy na poplatníka, faktické zrušení maximálního limitu pro výplatu měsíčního daňového bonusu nebo nová výše paušální daně pro živnostníky. To jsou nejdůležitější změny v oblasti daní, které poplatníky potkají v příštím roce. Zvýšení minimální mzdy pak ovlivní výši minimální zálohy na zdravotní pojištění a maximální výši roční slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení, tzv. školkovné. Zároveň příští rok se v daňových přiznáních za rok letošní projeví změna v podobě zrušení superhrubé mzdy na počátku letošního roku. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí a vyjádření odborníků.

Základní sleva na dani na poplatníka se pro rok příští rok zvyšuje z 27 840 korun na 30 840 korun. „Bude to tedy znamenat mírné navýšení čistého příjmu formou nižší daňové povinnosti,“ uvedla vedoucí oddělení daně z příjmu fyzických osob BDO Česká republika Monika Lodrová.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Inflace 10 procent? Vyloučit to nelze, míní guvernér ČNB Rusnok

Centrální banka v reakci na růst cen bude i nadále zvyšovat základní úrokové sazby. Nad pětiprocentní hranici by však podle vyjádření Jiřího Rusnoka pro Český rozhlas jít neměla.

Přečíst článek

Rodiče si polepší

Partner PwC a expert na daně fyzických osob Tomáš Hunal připomněl, že během letošního roku stouplo také navýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti. To ale bude prakticky možné uplatnit podle něj až v daňovém přiznání, případně v ročním zúčtování daně. Roční částka daňového zvýhodnění na druhé dítě stoupla o 2916 korun na 22 320 a na každé další dítě o 3636 korun na 27 840 ročně. Sleva na první dítě zůstala na 15 204 korun. „Měsíčně se zvýšené částky uplatní až při výpočtu záloh na daň za leden 2022,“ upozornil.

Reklama

Od příštího roku v souvislosti s daňovým zvýhodněním na děti fakticky skončí měsíční limit na uplatnění daňového bonusu. „Do roku 2020 byla u daňového bonusu jeho roční výše zastropována na 60 300 korun, měsíčně si poplatník mohl tedy uplatnit maximálně 5025 korun. Součástí daňových změn pro rok 2021 bylo zrušení výše uvedeného ročního stropu. Nicméně až od roku 2022 je zrušen i limit samotného měsíčního bonusu v původní výši 5025 korun,“ vysvětlila daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco.

nákupy, ilustrační foto

Ceny potravin jsou vysoko. A výrobci v lednu ještě zdraží o deset procent

Průměrné ceny másla, eidamu či mouky v prosinci oproti listopadu mírně klesly, stále jsou však na několikaletých maximech. Vyplývá to z aktuálních výsledků šetření průměrných cen vybraných výrobků Českého statistického úřadu. Základní potraviny v Česku v posledních měsících až na výjimky zdražují – například čtvrtka másla se přehoupla přes 50 korun – a následují tak trend ze zahraničí. A bude tomu i v novém roce, neboť inflace by měla dosáhnout až sedmi procent.

Přečíst článek

Vliv minimální mzdy? Na zdravotku i školkovné

Zvýšení minimální mzdy od nového roku na 16 200 korun pak ovlivní nárok na daňový bonus, výpočet minimálních částek na zdravotní pojištění nebo školkovné, jehož maximální výše odpovídá právě minimální mzdě. „Minimální mzda hraje roli u možnosti uplatnění daňového bonusu, kdy roční příjem musí dosáhnout alespoň šestinásobku minimální mzdy. To tedy pro rok 2022 znamená 97 200 korun,“ uvedl Hunal.

Zároveň nová výše minimální zálohy na zdravotní pojištění od ledna 2022 bude kvůli růstu minimální mzdy 2627 korun, tedy o 234 korun více. Hunal dále upozornil, že z minimální mzdy se odvozuje i daňové osvobození pravidelně vyplácených důchodů. Ty jsou osvobozeny od daně do výše 36násobku minimální mzdy ročně, což pro rok 2022 odpovídá částce 583 200 korun.

Paušální daň poroste

Paušální daň, která byla zavedena od roku 2021, příští rok stoupne na 5994 korun měsíčně z letošních 5469 korun. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 korun a daň z příjmů 100 korun. K paušální dani je zatím přihlášeno zhruba 75 tisíc podnikatelů. V případě splnění podmínek mohou živnostníci podat oznámení o vstupu do režimu paušální daně do 10. ledna. Daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Podmínky pro vstup do paušální daně se od roku 2021 nezměnily, upozornila Lodrová.

Daňový systém

Paušální daň je propadák. A kvůli inflaci jím nejspíš zůstane

Lidé mají poslední dva týdny na vstup do režimu paušální daně. Letos zájem o ni zaostal za očekáváním, což se i kvůli rapidní inflaci zřejmě zopakuje také v příštím roce.

Přečíst článek

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění. 

„Paušální daň se nevyplatí například zemědělcům a řemeslníkům uplatňující 80procentní výdajový paušál. Sem spadají například profese jako kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel. Naopak se vyplatí těm, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají takzvaná svobodná povolání, jako jsou advokáti, architekti nebo lékaři,“ uvedl partner poradenské V4 Group Michal Jelínek. Podnikatelům se šedesátiprocentním výdajovým paušálem se podle něj vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich měsíční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun.

Mezi další změny od nového roku patří rozšíření okruhu příjmů osvobozených od daně z příjmů nebo nová sleva na dani za zastavené exekuce.

Alexandr Vondra

Zpackaný Green Deal vytvoří z Evropy zónu chudoby, to nesmíme dopustit, říká Alexandr Vondra

Drakonické povinnosti při přechodu na bezemisní zdroje elektřiny nejsme schopni zvládnout, tvrdí místopředseda ODS Alexandr Vondra, europoslanec a člen výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Rozhovor vznikl krátce po projevu prezidenta Miloše Zemana, který vyzval k odstoupení od Zelené dohody. A krátce předtím, než by mohla Evropská komise rozhodnout, zda bude jádro uznáno jako součást evropského mixu. Na jádru přitom podle Vondry stojí a má stát česká energetika.

Přečíst článek

Rony Plesl
video

Umění je jako každý byznys. Musíte investovat, jinak se neprosadíte, říká Rony Plesl

V dalším z dílů pořadu Victory Club na newstream.cz se představí Rony Plesl. Jedna z nejvýraznějších osobností českého designu se v posledních letech stále více soustředí na volnou tvorbu a chce s ní uspět v globální konkurenci.

Přečíst článek

zlato, zlaté slitky (ilustrační foto)

Koupit investiční zlato nebo stříbro se vyplatí. Ale s rozvahou

V dobách krize, kdy ostatní aktiva padají, patří zlato nebo stříbro mezi oblíbené prostředky, které drží hodnotu. Drahé kovy jsou oblíbené také z důvodu své hmatatelnosti, na rozdíl od akcií nebo dluhopisů si na ně můžete sáhnout. Přináší ale investice do zlata či stříbra dostatečný výnos? A jak obchodování s drahými kovy vlastně funguje?

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme