Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Erdoganova vláda nad Tureckem se protáhne na čtvrtstoletí. Gratuluje mu celý svět, čeští politici zatím váhají

Erdogan bude opět prezidentem Turecka. Gratuluje mu celý svět, čeští politici zatím váhají
profimedia.cz
 ČTK

Tureckým prezidentem byl v neděli na další pětileté období po 20 letech u moci opět zvolen Recep Tayyip Erdogan. Potvrdila to večer ústřední volební komise v Ankaře při oznámení oficiálních výsledků druhého kola prezidentských voleb po sečtení téměř sta procent hlasů. Erdogan získal zhruba 52,2 procenta hlasů, jeho opoziční vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu 47,8 procenta.

Reklama

Dosud nesečtené hlasy už podle komise nemohou výsledek změnit. Erdogan už předtím poděkoval voličům za odevzdané hlasy a řekl, že mu Turci svěřili odpovědnost vládnout zemi dalších pět let. Erdoganovi k volebnímu vítězství už poblahopřáli mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz.

Lukáš Kovanda: Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův nečekaný úspěch i nejistota před druhým kolem prezidentské volby

Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův úspěch, zemi hrozí krize a rozvrat „erdoganomiky“

Hlavní ukazatel tureckých akcií se dnes po otevření tamní burzy hluboce propadá o sedm procent. Obchodování s nimi muselo být ráno na určitý čas kvůli značnému propadu pozastaveno. Už se s nimi nicméně opět obchoduje. Slábne ovšem také turecká měna, lira, a to navzdory tomu, že státní banky země intervenují ve jménu její podpory; tak, aby se kurs udržel na úrovni zhruba 19,65 liry za dolar, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Přečíst článek

Erdogan v neděli večer prohlásil, že Turci mu svěřili odpovědnost za vládnutí zemi po dalších pět let. Jediným vítězem druhého kola prezidentských voleb je podle něj Turecko. Prezident, který promluvil ke svým příznivcům v Istanbulu, lidem poděkoval za odevzdané hlasy a zdůraznil, že volební střet s Kiliçdarogluem zvládl díky jejich podpoře. "Děkuji každému příslušníku našeho národa za to, že mi svěřili odpovědnost znovu vládnout této zemi v příštích pěti letech," cituje tureckou hlavu státu agentura AP.

Turecko čekají jen potíže, míní poražený kandidát

Poražený kandidát Kiliçdaroglu v ankarském sídle své strany slíbil že bude pokračovat ve svém boji a volby označil za "nejvíce nespravedlivé za léta". Výsledky však podle něj ukázaly vůli lidu změnit autoritářskou vládu. Vyjádřil také smutek nad tím, jaké potíže údajně Turecko čekají.

Istanbul

Nemovitosti v Istanbulu jsou astronomicky drahé a ceny rychle rostou

Turci tuto neděli míří k volebním urnám. K nákupu nemovitostí se jich vydává stále méně. Díky vysoké inflace ceny raketově rostou a řada Turků již na hypotéku nedosáhne. Pěkný byt v žádané istanbulské čtvrti vyjde dráže než v Dubaji.

Přečíst článek

Dnešních voleb se mohlo zúčastnit na 61 milionů oprávněných voličů. Nakonec se k volebním urnám dostavilo zhruba 84 procent. V prvním kole byla volební účast na 87 procentech. Před dvěma týdny ale Turci volili také parlament, který ovládla Erdoganova koalice.

Erdogan stojí v čele země dvacet let 

Erdogan může vést zemi s 85 miliony obyvatel dalších pět let. V jejím čele už stojí dvacet let - nejdříve jako premiér, pak jako prezident - a jeho vláda je podle pozorovatelů stále autoritativnější a vyznačuje se také asertivní zahraniční politikou a neortodoxní hospodářskou politikou.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecká lira se před volebním víkendem propadla na dno

Před víkendovými prezidentskými volbami se turecká lira propadla na rekordní minimum. Za dolar se ráno přechodně platilo i 20 lir, než se měna odpoutala ode dna. Čtvrteční obchodování lira uzavřela na 19,8695 liry za dolar a letos zatím oslabila o 6,4 procenta.

Přečíst článek

Kiliçdaroglu, přezdívaný turecký Gándhí, sice po nečekaně výrazné porážce z prvního kola přitvrdil tón v kampani, ale i mnozí jeho voliči uznávali, že šance mu ubírá také nedostatek charismatu. Radikálnější se po prvním kole voleb opoziční lídr snažil být v migrační politice, když slíbil vrátit domů miliony migrantů, zejména syrských, což mu mnozí vyčetli.

Mezi prvními gratulanty byl Putin

Mezi prvními Erdoganovi k vítězství poblahopřál ruský prezident Vladimir Putin. "Volební vítězství bylo přirozeným výsledkem vaší obětavé práce jakožto hlavy Turecké republiky, jasným důkazem podpory tureckého lidu vašemu úsilí o posílení státní suverenity a provádění nezávislé zahraniční politiky," uvedl šéf Kremlu.

Volby v Turecku se blíží. Obří inflace náhle klesá

Volby v Turecku se blíží. A nezkrotná inflace náhle prudce klesá

Míra inflace v Turecku v dubnu zvolnila na 43,68 procenta z březnových 50,51 procenta, uvedl turecký statistický úřad. Výsledek je mírně lepší, než odhadovali analytici. Zemi čekají v polovině května parlamentní a prezidentské volby, ve kterých by mohl kvůli vysokým životním nákladům ztratit většinu úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan.

Přečíst článek

Americký prezident Biden v gratulaci zase napsal, že se těší na další spolupráci na bilaterálních otázkách i globálních výzvách. Britský premiér Rishi Sunak zdůraznil silné ekonomické vztahy obou zemí i blízkou spolupráci v rámci NATO. Erdoganovi blahopřál i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který počítá s dalším upevněním vztahů.

Maďarský premiér Orbán na Twitteru Erdoganovi gratuloval k "nespornému vítězství". Blahopřání zaslal například i francouzský prezident Macron, katarský emír Tamim bin Hamad Sání či egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Německý kancléř Scholz Erdoganovi poblahopřál a uvedl, že se nyní mohou "s novým elánem" pustit do společných témat. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva Erdoganovi popřál dobré volební období.

Čeští politici až na Babiše zatím mlčí 

Předseda Evropské rady Charles Michel poblahopřál Erdoganovi ke znovuzvolení na Twitteru. "Těším se na to, že s vámi budu v nadcházejících letech opět spolupracovat na prohloubení vztahů mezi EU a Tureckem," napsal Michel.

Mluvčí českého prezidenta Petra Pavla Markéta Řeháková uvedla, že Pražský hrad se zatím k výsledkům voleb v Turecku vyjadřovat nebude. Výsledky voleb zatím nekomentovali ani premiér Petr Fiala, ani české ministerstvo zahraničí. Předseda opozičního hnutí ANO, expremiér Andrej Babiš, na Twitteru Erdoganovi pogratuloval a dodal, že "Turecko si v těchto náročných časech nemohlo zvolit moudřeji".

Turecké liry

Turci válčící s inflací se před volbami bojí o své úspory

Za tři týdny Turecko volí nového prezidenta a s blížícími se volbami roste nejistota na měnovém trhu a turecká lira nadále oslabuje. Turci se snaží své úspory chránit na speciálních účtech, které dotuje tamní vláda, aby zabránila ještě většímu oslabování domácí měny.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův nečekaný úspěch i nejistota před druhým kolem prezidentské volby

Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův úspěch, zemi hrozí krize a rozvrat „erdoganomiky“

Přečíst článek
Recep Tayyip Erdogan

Erdoganova vláda v Turecku pokračuje, ve druhém kole prezidentských voleb porazil „tureckého Gándhího“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme