Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Erdoganova vláda v Turecku pokračuje, ve druhém kole prezidentských voleb porazil „tureckého Gándhího“

Recep Tayyip Erdogan
ČTK
 ČTK

Turecká ústřední volební komise potvrdila, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb. Oznámil to šéf komise Ahmet Yener. Erdogan porazil kandidáta skupiny opozičních stran Kemala Kiliçdaroglua. Po sečtení téměř všech odevzdaných hlasů si připsal zhruba 52,1 procenta hlasů. Jeho vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu dostal 47,9 procenta hlasů, informovala státní agentura Anadolu.

Reklama

Neoficiální průběžné výsledky zveřejňované jednotlivými médii se dlouho poměrně výrazně lišily. Opozici blízká agentura ANKA a opoziční televize HalkTV přisuzovaly po sečtení více než poloviny hlasů těsné vedení Kiliçdarogluovi. Po sečtení více než 90 procent hlasů ale i ony Erdoganovi přisuzovaly průběžné vítězství.

Erdogan dnes prohlásil, že Turci mu svěřili odpovědnost za vládnutí zemi po dalších pět let. Jediným vítězem druhého kola prezidentských voleb je podle něj Turecko. Prezident, který promluvil ke svým příznivcům v Istanbulu, lidem poděkoval za odevzdané hlasy a zdůraznil, že volební střet s Kiliçdarogluem zvládl díky jejich podpoře.

Istanbul

Nemovitosti v Istanbulu jsou astronomicky drahé a ceny rychle rostou

Turci tuto neděli míří k volebním urnám. K nákupu nemovitostí se jich vydává stále méně. Díky vysoké inflace ceny raketově rostou a řada Turků již na hypotéku nedosáhne. Pěkný byt v žádané istanbulské čtvrti vyjde dráže než v Dubaji.

Přečíst článek

Dnešních voleb se mohlo zúčastnit na 61 milionů oprávněných voličů. Nakonec se k volebním urnám dostavilo zhruba 82 procent. V prvním kole byla volební účast na 87 procentech. Před dvěma týdny ale Turci volili také parlament, který ovládla Erdoganova koalice.

Erdogan povede zemi s 85 miliony obyvatel dalších pět let. V jejím čele už stojí dvacet let - nejdříve jako premiér, pak jako prezident - a jeho vláda je podle pozorovatelů stále autoritativnější a vyznačuje se také asertivní zahraniční politikou a neortodoxní hospodářskou politikou.

Kiliçdaroglu, přezdívaný turecký Gándhí, sice po nečekaně výrazné porážce z prvního kola přitvrdil tón v kampani, ale i mnozí jeho voliči uznali, že měl nedostatek charismatu. Radikálnější se po prvním kole voleb opoziční lídr snažil být v migrační politice, když slíbil vrátit domů miliony migrantů, zejména syrských, což mu mnozí vyčetli.

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání na twitteru Erdoganovi popřál úspěch v novém funkčním období. Maďarský premiér Orbán rovněž na twitteru Erdoganovi poblahopřál k "nespornému vítězství".

Reklama

Související

Erdogan bude opět prezidentem Turecka. Gratuluje mu celý svět, čeští politici zatím váhají

Erdoganova vláda nad Tureckem se protáhne na čtvrtstoletí. Gratuluje mu celý svět, čeští politici zatím váhají

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme