Čína a USA jednají ve Švýcarsku o clech

Ve Švýcarsku začalo jednání o clech mezi americkým ministrem financí Scottem Bessentem a čínským vicepremiérem Čche Li-fengem, píší agentury. Schůzky se účastní také americký obchodní zmocněnec Jamieson Greer. Jde o první setkání představitelů obou zemí poté, co americký prezident Donald Trump vyvolal obchodní válku zavedením vysokých cel, které v případě čínského zboží výrazně přesahují 100 procent. Čína reagovala uvalením vlastních vysokých cel.
Schůzka začala dnes ráno, potvrdili agentuře AP američtí i čínští diplomaté. Přesné místo setkání nebylo oficiálně známé. Svědci ale kolem poledne viděli obě delegace opouštět sídlo švýcarského velvyslance při OSN na předměstí Ženevy Cologny, podle informovaných zdrojů AP na předem plánovaný oběd. Po něm se obě strany vrátily k rozhovorům, informovaly agentury AP a Reuters po 14:00 SELČ.
Od schůzky podle agentury AP neočekává žádný zásadní průlom, může být prvním krokem k vyřešení vzájemných obchodních sporů mezi USA a Čínou. Trump sám v pátek uvedl, že přiměřené clo na dovoz čínského zboží do Spojených států by mohlo činit zhruba 80 procent. „Čína by měla otevřít svůj trh Spojeným státům,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.
Trump od svého lednového nástupu do funkce zvýšil cla na většinu dovozu z Číny na 145 procent. Čína odpověděla zavedením omezení vývozu některých prvků vzácných zemi, zvýšením cel na americké zboží postupně až na 125 procent a dodatečnými odvody na vybrané produkty, včetně sóji a zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedla agentura Reuters.
V pátek statistika za duben ukázala meziroční pokles čínského dovozu do USA o 20 procent, celkový čínský export ale vzrostl o 8,1 procenta.
Američané začínají chápat, že je čekají krušné chvíle. Donalda Trumpa to ale netrápí a rozmazlené voliče vyzívá, aby zatnuli zuby. Ani zdražující Barbie jeho srdce neobměkčí. Příběh ikonické panenky ukazuje, jak o clech a ekonomice Trump a potažmo každý populista smýšlí. Pro trhy i běžné spotřebitele to není nic uklidňujícího.
Karel Pučelík: Trump už nenabízí Američanům zbohatnutí, ale krušné chvíle. Co všechno ukazuje příběh zdražující Barbie?
Názory
„Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího
Názory
Hrubý domácí produkt (HDP) Číny v prvním čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozím kvartálem vzrostl o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Podle agentur o tom ve středu informoval čínský statistický úřad. Zatímco první údaj zaostal za očekáváním analytiků, meziroční růst jejich odhady předčil.
Čína hledá strategii, jak si v obchodní válce s USA udržet růst
Money