Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Umělá inteligence může výtvarnou tvorbu výrazně ovlivnit, říká malíř a sochař Martin Lukáč

Michal Nosek

Moderátorka a modelka Eva Čerešňáková v pořadu VIP Eva Talks na Newstream TV zpovídá celebrity. Tentokrát ve studiu přivítala slovenského výtvarníka Martina Lukáče. 

Reklama

Jeho práce spojuje klasickou techniku s moderním vyjádřením, zaměřeným na abstrakci. Talent, pracovitost a originalita mu získaly uznání jak v rámci Slovenska, tak i mezinárodně. Jeden z jeho obrazů se nedávno v Paříži vydražil za dvanáct tisíc eur. Obdobné cenovky mají i jeho další práce. 

Vystudoval malbu na pražské UMPRUM a v českém hlavním městě tvoří dál. Vyrostl ale na bratislavském sídlišti Petržalka, kde chce realizovat i největší projekt. Jednalo by se o obrovskou želvu ninja, která by zkrášlila fasádu některého z tamních paneláků. 

Jeho tvrorba tak má podobnou sílu a drzost a bezprostřednost jako sídlištní grafitti. Lukáčova díla jsou zastoupená v řadě evropských galerií. „K úspěchu nestačí náhoda, ani konkrétní moment. Výtvarník na tom musí kontinuálně pracovat,“ říká.

K volné tvorbě a abstrakci se dostal ke konci studia a zůstal jí věrný. V rozhovoru se vyjadřuje i k umělé inteligenci v umění, kterou nezavrhuje. Prý dokáže být inspirativní, ale lidskou práci nahradit nedokáže. „To bychom si pak mohli v Ikea nakupovat umění od robotů,“ usmívá se. 

Reklama

Jak investovat do umění? 

Co může dát výtvarníkům umělá inteligence? 

O jaké umění je největší zájem? 

Kde hledá malíř inspiraci? 

Kolik investuje do barev, plátna, a ateliéru? 

Dozvíte se v aktuálním díle pořadu Evy Čerešňákové VIP Eva Talks na Newstream TV. Video se spouští v úvodu tohoto článku. Ve formě podcastu ho najdete také na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.    

Sledujte další epizody pořadu VIP Eva Talks

Houslista Pavel Šporcl
video

Pavel Šporcl: Vrcholová hudba je jako vrcholový sport. Bez vytrvalosti a vášně to nejde

Houslista, který dokáže svou hrou přeměnit i největší hudební skeptiky na fandící diváky. A to včetně těch, kteří se obvykle při zvuku houslí cítí jako ryby na suchu. To je hudební virtuos Pavel Šporcl. Dokázal pro klasickou hudbu nadchnout stovky mladých lidí. Ti by se o tomto žánru jinak třeba nikdy nedozvěděli.

Přečíst článek

Elizabeth Kopecká
video

Plán B je nejintimnější, co jsem kdy zazpívala, říká Elizabeth Kopecká

Moderátorka a modelka Eva Čerešňáková v pořadu VIP Eva Talks na Newstream TV zpovídá české celebrity. Tentokrát ve studiu přivítala zpěvačku Elizabeth Kopeckou.

Přečíst článek

Reklama

Související

Klubové setkání "Ženy jako investorky do krásy" - Newstream Business Club českých a slovenských žen

Lidé více hledají jistotu v umění, nákup uměleckých děl a šperků byl za covidu enormní, uvedly expertky

Přečíst článek

Alzheon Martina Tolara získal dalších 100 milionů dolarů. Lék na Alzheimera by mohl být na trhu již příští rok

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme