Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kovanda: Mario Draghi správně popisuje problémy, leč s receptem, jak na ně, už je to horší

Mario Draghi, italský premiér podal demisi
ČTK
Lukáš Kovanda

Draghiho čerstvá zpráva o neutěšeném stavu ekonomiky EU je v dílčích aspektech své kritiky samozřejmě správná. Ostatně konečně uceleně pojmenovává řadu problémů, na které někteří ekonomové už přes deset let soustavně upozorňuji –  a dokládají těžko zpochybnitelnými daty.

Reklama

Zarážející tedy je, kolik času se promrhá, než se dá vůbec dohromady jejich autoritativní pojmenování. Jenže u souhrnného pojmenování řady dílčích problémů přínosnost Draghiho zprávy vlastně končí. Ze dvou zásadních důvodů. 

 

Mario Draghi a Ursula von der Leyenová

Jak učinit EU konkurenceschopnější? Draghi s von der Leyenovou mají plán

Pro větší konkurenceschopnost Evropské unie je nutné podpořit dekarbonizaci průmyslu, inovace, dovednosti pracovních sil a rovněž je potřeba větší odolnost, uvedli bývalý italský premiér a bývalý prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Draghi zároveň představil dlouho očekávanou zprávu o konkurenceschopnosti Evropské unie.

Přečíst článek

Zaprvé, Draghi nijak nezpochybňuje „posvátné krávy“ současného směřování Bruselu. Přitom praktický každý ekonom, když jen pohlédne třeba na graf níže, jejž Draghi jistě dobře zná, musí konstatovat, že prostá analýza nákladů a přínosů ambiciózní dekarbonizace EU v její prospěch může hovořit jen těžko. 

Graf emisí CO2 Newstream

Drtivou většinu emisí má dnes na svědomí svět mimo EU, které se navíc emise daří už od 80. let snižovat, zatímco ve světě prudce rostou. Z toho plyne, že další snížení emisí v EU bude relativně vysoce nákladné, jak ekonomicky, tak sociálně, aniž by samo o sobě jakkoli významněji globální emise mohlo snížit, ba alespoň zbrzdit jejich nárůst. Ekonom Draghiho kalibru by se neměl opírat o politické, ba ideologické proklamace typu té, že snad EU svým ambiciózním úsilím o redukci emisí bude vzorem zbytku světa. Změřil někdo tento údajný vliv? A mohli bychom výsledky takového měření vidět? 

Reklama

Představa budoucí podoby největšího projektu na výrobu zeleného vodíku

Zelený vodík. Opěvované palivo nikdo nechce

Potenciál vodíku jako bezuhlíkového paliva vyvolává nekonečné nadšení. Od pouští v Austrálii a v Namibii až po větrem ošlehané úžiny Patagonie, firmy a vlády po celém světě plánují postavit skoro 1600 závodů na jeho produkci.

Přečíst článek

Zadruhé, Draghi nejen že se vyhýbá objektivně zcela adekvátnímu zpochybnění „posvátných krav“, ale navíc ještě nabízí jako klíčové recepty, které jsou politicky neprůchodné, což sám opět musí dobře vědět. Ostatně více než výmluvné je to, že Draghi jako klíčové řešení ve zprávě navrhne další masivní společný dluh EU, načež se hlavní financiér takového potenciálního řešení – německý ministr financí – pár hodin po jejím vydání ostře ozve, že nic takového nepřipadá v úvahu, neb Německo nemíní platit za ostatní... 

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Lukáš Kovanda: Může Fialova vláda hospodařit bez schodku? Kde je vůle, je i cesta

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.

Přečíst článek

Reklama

Související

Německý kancléř Olaf Scholz

Z Německa stalo „vetešnictví“, kterému hrozí, že bude rozvojovou zemí. Co s tím?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme