Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

David Ondráčka: Přijímačková zeď se může opakovat, nic zatím vyřešeno není

David Ondráčka: Přijímačková zeď se může opakovat, nic zatím vyřešeno není
ČTK
David Ondráčka

Květnové peklo přijímaček na střední škole v Praze a dalších velkých městech se může opakovat. Včera sice zprávami proběhly informace, že už to politici vyřešili. Jenže to není pravda. A bohužel úplně reálně hrozí, že rodiče i děti narazí do přijímačkové zdi zase. A bude je čekat podobné martýrium s rizikem, že se dostanou jen na takové školy, na které nechtějí.

Reklama

Poslanci včera přijali drobnou novelu, která umožní uchazečům podat místo dvou přihlášek tři, a určit si pořadí priorit, kam by chtěli nejradši. A pokud se ministerstvem řízenému Cermatu podaří vysoutěžit elektronický systém (což je velmi nejisté, protože už jednou musel soutěž zrušit), pak by mohly přihlášky poslat online a odpadlo by potupné běhání rodičů po školách se zápisovými lístky. Ale nic z toho neřeší to podstatné, nedostatečné kapacity těch škol, kam děti skutečně chtějí.

Radní pro školství Klecanda v Praze mlčí

Podívejme se na čísla v Praze. Počty deváťáků v Praze rostou, silné ročníky jsou tady, demografie je jasná, a navíc přirozeně funguje stahování lidí do velkého města. V roce 2022 bylo deváťáků 9 691, letos už 11 651, predikce je, že v roce 2024 jich bude o dalších zhruba 500 více a další rok přibude dalších 500. Je prostě zřejmé, že minimálně v další dekádě počty klesat nebudou, spíš naopak. Takže je logicky nutné zvyšovat počty míst na středních školách, o které je zájem, tedy maturitní obory, a nemusí jít jenom o gymnázia.

A tady žádné nové zprávy nejsou. Dětem moc nepomůže, že mohou poslat o jednu přihlášku navíc, když všude bude podobně plno. Radní magistrátu pro školství Klecanda (STAN) mlčí a není jasné, jestli vůbec něco dělá. Ani po květnovém debaklu a rodinných Cermatích hororech, není nijak známo, že by pan radní s nějakou iniciativou přišel. Proč tam tedy sedí? Asi příští květen řekne rodičům, že můžou zkusit některou drahou soukromou školu. A že sice v Praze místa nejsou, ale pořád je dost míst mimo Prahu, takže mohou posílat děti tam. Pražský radní..

David Ondráčka: Cermat a No Future. Připravujeme děti na svět, který už zmizel

Přijímací testy vytvořené státním Cermatem zaspaly dobu. Spíš než schopnosti dítěte hodnotí ochotu rodičů věnovat čas individuální přípravě a zaplatit přípravné kurzy, píše ve svém komentáři David Ondráčka, protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International.

Přečíst článek

Ministerstvo věří Cermatu

Ministerstvo se zatím soustředí na tu jednodušší část, tedy aby přijímačky neprobíhaly v takovém chaosu, jako letos. Ale ta složitá část, je otázka dostatečných kapacit, vhodné struktury nabídky oborů (všeobecné, odborné) a včasnou profesionální práci s demografií a trendy. A taky co udělají s tragickým Cermatem? Jak a kdy se změní obsah testů, aby testovaly skutečné studijní předpoklady dětí a nejen schopnost nadrilovat se v přípravných kurzech typy otázek. Tady žádná změna není, ředitel Cermatu Krejčí má důvěru ministra Beka. A to i v té digitalizaci přijímacího řízení (a Krejčí je ajťák), které je úplně ve hvězdách.

Ministerstvo nezřizuje střední školy (ty zřizují kraje a Praha), to ale neznamená, že ministr nic nemůže. Může být aktivní při jednání se zřizovateli škol (mateřských, základních i středních), přijít s detailními analýzami demografií a predikcemi, jak pracovat s kapacitami, aby úzké hrdlo přijímaček nebylo úzké příliš. A hlavně musí tvrdě bojovat na vládě o více investic a jejich efektivnější alokaci na účely zvýšení kapacit. Mohla se využít třeba půjčka v rámci Národního plánu obnovy (byly to levné peníze) a za to začít stavět školy. To se však nestalo, peníze tak chybí, a čekáme asi na zázrak.

Marníme potenciál celé generace dětí

A pořád platí to hlavní, že provádíme selekci dětí v příliš nízkém věku 14 let, a nevytvoříme dostatek možností pro všeobecné studium, marníme potenciál celé generace dětí, nerozvíjíme jejich talent, nemluvě o šrámech na dětském sebevědomí. Naše společnost tím ničí to jediný skutečně cenný kapitál, chytré lidi. A i ty ekonomické dopady jsou nedozírné.

Výsledky přijímacích zkoušek je pro 85 procent rodin zklámáním

David Ondráčka: Praha zamezuje přístupu ke vzdělání

Poslední dubnový víkend se nesl v duchu zklamaných nadějí v tisícovkách rodin. Školy totiž uveřejnily výsledky přijímacích zkoušek. Zvláště pak v Praze ani heroické výkony nestačily na přijetí. O něco snazší to měli školáci v regionech, míní protikorupční expert a bývalý šéf Transparency International David Ondráčka. V případě hlavního města má jasno: „Praha zamezuje přístupu ke vzdělání,“ píše Ondráčka ve svém komentáři pro Newstream.

Přečíst článek

Francouzské reálné gymnázium ZDŠ Bílá v Dejvicích

V Praze je moc dětí a málo škol. Tak ať jdou jinam, radí diskutující

Komentář protikorupčního experta a bývalého šéfa Transparency International Davida Ondráčky, který se nesl v duchu „Praha zamezuje přístupu ke vzdělání,“ rozpoutal živou diskusi na sociálních sítích. Vybíráme některé z příspěvků.

Přečíst článek

Reklama

Související

David Ondráčka: Cermat a No Future. Připravujeme děti na svět, který už zmizel

Přečíst článek
Přijímací zkoušky na střední školy (čtyřleté i víceleté), které proběhly minulý týden, mnoha rodičům způsobily totální deziluzi z našeho státu i samospráv. A dětem rovněž.

David Ondráčka: Traumatizované děti a rozčarovaní rodiče. Takové jsou výsledky přijímaček na střední školy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme