Reklama

Zlato zažilo prudký pád kvůli statistice, pak se oklepalo

Zlaté slitky
Pixabay
 luf
luf

Pozitivní čísla americké nezaměstnanosti poslaly při ranním obchodování v Asii zlato i stříbro prudce dolů.

Reklama

Zlato se dnes ráno nakonec celkem rychle zotavilo z bleskového krachu, při němž ceny klesly o 60 dolarů během několika minut. Šlo o sázky, že Fed může brzy začít snižovat svou mohutnou měnovou stimulaci, napsala agentura Bloomberg

Spotové obchody se zlatem klesly o více než čtyři procenta a stříbro až o sedm procent. Výprodej souvisel s patečními americkými daty o nezaměstnanosti, která skončila nad očekávání lépe. Obě komodity trhy rychle vyrovnaly ztráty, v Singapuru se pokles zmírnil kolem poledne o necelá dvě procenta. 

Zlato ztrácí půdu pod nohama v obavách investorů, že zlepšující se ekonomika a rostoucí inflace přimějí Fed, aby stáhl zpět svoji bezprecedentní podporu. Američtí zaměstnavatelé v červenci přidali nejvíce pracovních míst téměř za rok a míra nezaměstnanosti klesala rychleji, než se předpokládalo. Centrální banka by měla začít omezovat své nákupy aktiv dříve než později a postupně zvyšovat očekávání, že stimul bude potlačen, komentoval prezident dallaského Fedu Robert Kaplan. 

Zlato, ilustrační foto

Zlato posiluje kvůli obavám z inflace, technické kovy díky oživení v průmyslu

Cena zlata se v červenci vrátila k růstu, od začátku roku ale stále ztrácí téměř šest procent. Dále rostou technické kovy: měď, hliník, platina i palladium, které profitují z oživení průmyslu.

Přečíst článek

„Údaje o pracovních místech minulý týden o míli překonaly očekávání, což vedlo k výprodeji zlata i stříbra už v pátek koncem obchodního dne. Dnes ráno jsme svědky toho, že někteří investoři se teprve vzbudili a zachvátila je panika,” řekl Bloombergu John Feeney, manažer pro rozvoj obchodu ve společnosti Guardian Vaults. „Vzhledem k nízké likviditě v tomto období týdne, která se zkombinovala s velkým počtem stop - lossů, došlo k velké volatitě hned v úvodu týdne.”

Reklama

Zlato kleslo na 1745,24 dolarů za unci v Singapuru poté, co se dříve dotklo svého minima od března a přiblížilo se k nejnižší ceně za více než rok. Na trhu futures změnilo majitele tři tisíce kontraktů, což znamená, že  aktivita v typicky klidném obchodním období prudce narostla. Spotové stříbro kleslo o 1,6 procenta na 23,95 dolaru za unci. Feeney dodal, že na nákupní stratně ale roste poptávka po fyzických kovech. 

Zlato kromě výhledu úrokových sazeb tíží i nedávné posílení dolaru a prudký nárust akcií. 

Týden tradera: Inflace ukrajuje ze zisků firem

V tomto týdnu pokračovala výsledková sezóna a nutno přiznat, že nějaké výrazné překvapení pro trhy nepřinesla. 

Přečíst článek

Elektromobil, ilustrační foto

Gigafactory v Česku by ročně mohla vyrobit baterie do až 800 tisíc aut

Plánovaná česká továrna na baterie do elektromobilů by mohla ročně vyrobit baterie o kapacitě více než 30 gigawatthodin, uvedl ČEZ. To by mohlo vystačit pro 400 tisíc až 800 tisíc osobních automobilů. Záleží na technologii výrobce, respektive výrobců baterií z cínoveckého lithia a kapacitě finálních baterií.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

zlato, zlaté slitky

Analytik: Zlato i stříbro zlevnilo. Stejně jako barometr ekonomické nálady, měď

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme