Reklama

Týden tradera: Inflace ukrajuje ze zisků firem

Týden tradera: Inflace ukrajuje ze zisků firem
Kryštof Míšek

V tomto týdnu pokračovala výsledková sezóna a nutno přiznat, že nějaké výrazné překvapení pro trhy nepřinesla. 

Reklama

Za zmínku snad stojí solidní výsledky průmyslového Siemensu nebo japonského výrobce vozů Toyoty, které snadno překonaly analytický konsensus. Zklamáním pro investory naopak byly výsledky Uberu, který bude mít velké potíže splnit zisková očekávání v posledním čtvrtletí roku. I přes dvojnásobný růst tržeb tak zůstává společnost ve ztrátě.

Podobně farmaceutický Bayer neudělal investorům vůbec radost. Akcie odepsaly bezmála šest procent. Firma se v uplynulém čtvrtletí potýkala s výrazným růstem cen vstupů, které snižují její ziskovost. A to rozhodně není jediná.  

Výrazné inflační tlaky dále sužují řady firem napříč obory a bude zajímavé sledovat, jak dlouho se globální ekonomika bude s těmito negativními jevy způsobenými koronavirovou pandemií potýkat.  

Alternativní taxislužba

Uber navzdory oživení trhu taxislužeb zůstává ve ztrátě

Covidem těžce poznamenaný trh taxislužeb ožívá. Tržby Uberu, alternativního provozovatele přepravy, se ve druhém čtvrtletí zdvojnásobily na 3,9 miliardy dolarů (83,9 miliardy korun). Americký přepravce přesto vykázal očištěnou ztrátu před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací 509 milionů dolarů.

Přečíst článek

Jízda Robinhoodu

Ovšem opravdu živo bylo okolo akcií nízkonákladové makléřské společnosti Robinhood. Na trzích se od středy nesly zprávy, že se akcie začínají kupovat mezi investory ze sociální sítě Reddit a také že se chystá majetkový vstup ze strany populární investorky Cathie Woodová. To se skutečně potvrdilo a titul tak byl zařazen do prestižního technologického ETF Ark Fintech Innovation.  

Reklama

Akcie na tyto informace zareagovaly posílením a společnost zhodnotila o neuvěřitelných 65 procent v rámci jediného dne. V příštích měsících tak lze očekávat na tomto titulu vysokou obchodní aktivitu oběma směry. Nevylučoval bych ani postupný nárůst hnaný bláznivými spekulacemi investorů využívajících platformy, jako je přesně Robinhood. 

Burza, ilustrační foto

Týden tradera: Poklidné vody burz rozvířili čínští regulátoři

Uplynulý týden se nesl v letním duchu, kurzotvorných zpráv s dopadem na trhy bylo obecně pomálu. Přesto došlo k několika událostem, které rozbouřily jinak poklidné vody burz, na kterých jsou přítomny stále levné peníze Fedu a ECB.

Přečíst článek

Očekávané zvýšení sazeb

U nás bylo největší událostí pravidelné zasedání ČNB, které se konalo ve čtvrtek. Už před ním bylo patrné, že pravděpodobně dojde k dalšímu růstu úrokových sazeb. Tomu nahrávaly také „hawkish“ vyjádření guvernéra Rusnoka a člena bankovní rady Nidezkého v nedávné době. Otázka tedy spíše byla, o kolik přesně sazby vzrostou. Trh očekával růst o 25 bazických bodů, což se naplnilo a ČNB na svém zasedání zvýšila sazby na 0,75 procenta.  

Trh v tuto chvíli naceňuje ještě až dvě zvýšení sazeb do konce roku, a zajímavé může tak být, co s tím udělá příchod podzimu a rozšíření mutací typu delta (například Izrael již hrozí dalšími opatřeními a některá zavádí). Vývoj pandemie by tak mohl hodit vidle do plánovaného růstu sazeb, a to i přes pokračující silné inflační tlaky v domácí ekonomice. 

Melinda Frenchová Gatesová

Melinda Gatesová je oficiálně miliardářkou. Zatím má 6 miliard dolarů

V rámci rozvodového vyrovnání zatím dostala akcie AutoNation, Deere & Co. či Canadian National Railway.

Přečíst článek

Robinhood míří na burzu. Provází ji kontroverze

Akcie Robinhood přidaly 82 procent

Akcie platformy Robinhood dnes během dne vystřelily nahoru až o 82 procent. Obchodování s nimi bylo kvůli velké volatilitě na chvíli pozastaveno.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Krnovské opravny a strojírny

Výrobce tramvají hlásí zvýšení čistého zisku za rok 2021 o 5,5 milionu. Čistý obrat firmě ale klesl o 128 milionů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme