Zhoršená predikce. Česká ekonomika letos poroste pomaleji
Česká bankovní asociace (ČBA) zhoršila výhled české ekonomiky. Letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) 0,9 procenta, v květnu předpokládala hospodářský růst 1,4 procenta. Za zhoršením výhledu jsou slabý růst hospodářství v prvním pololetí i negativní vývoj v zahraničí, uvedla ČBA v nové prognóze. Odhad letošní průměrné inflace ponechala asociace na 2,3 procenta.
Podle údajů o HDP v prvním a druhém čtvrtletí nenaplnila česká ekonomika očekávání, když zotavování bylo pouze pozvolné. V prvním čtvrtletí HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,2 procenta, ve druhém o 0,3 procenta. Českému hospodářství nepomáhá ani zahraniční vývoj.
„Zotavování německé ekonomiky se zadrhlo, opět se výrazněji zvýšily obavy z recese v USA a řada rizik přetrvává, i co se týče vývoje v Číně. Také vstup do druhé poloviny roku dle předstihových ukazatelů příliš optimistické vyhlídky nepředznamenává. To vše vedlo k přehodnocení odhadů růstu tuzemské ekonomiky zpět pod jedno procento,“ uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.
Spotřeba domácností poroste
Prognóza předpokládá, že českou ekonomiku letos potáhne zejména spotřeba domácností. Po dvou letech poklesu by se letos měla zvýšit o 2,2 procenta. Přispěje k tomu zejména návrat k růstu reálných mezd, které by se letos měly zvýšit o 4,4 procenta. Vládní spotřeba by se letos měla zvýšit o tři procenta, investice by měly stagnovat i s ohledem na cyklus čerpání peněz z fondů Evropské unie.
Parlamentní prázdniny už nejsou, co bývaly. Sice skutečná politická aktivita je značně utlumená, rétorická cvičení a pokusné balonky však od politiků létají nadále. A tak už nyní například víme, že pětikoalice pro poslední rok svého aktuálního vládního období již nechystá žádné větší akce. Asi aby už nikoho dalšího nenaštvala.Stanislav Šulc: Rezignovala vláda na záchranu rozpočtu? Ministři naznačují, že je s reformami konec
Názory
„Zrychlení růstu na 2,7 procenta se očekává až v příštím roce. Za zvýšením tempa růstu by měla být jak domácí poptávka, tak i lepší vývoj v zahraničí,“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Nezaměstnanost sice podle ČBA letos vzroste na 3,8 procenta z loňských 3,6 procenta, nadále bude patřit k nejnižším v EU. Trh práce je tak podle asociace nadále v situaci, kdy má řada zaměstnavatelů potíže najít vhodné zaměstnance.
Inflace by letos měla dosáhnout průměrné hodnoty 2,3 procenta po loňských 10,7 procenta. Pod kontrolou zůstane růst spotřebitelských cen i v příštím roce, kdy prognóza ČBA čeká průměrnou inflaci 2,2 procenta. Rizikem pro inflační vývoj je podle asociace stále zrychlený růst cen služeb a také možný dopad konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě.
Česká národní banka (ČNB) bude podle asociace pokračovat ve snižování úrokových sazeb ze současných 4,5 procenta. Na konci letošního roku prognóza očekává základní úrokovou sazbu 3,75 procenta, v příštím roce klesne na 3,5 procenta. Část analytiků sice očekává příští rok výraznější snížení sazeb, nepůjdou ale podle nich pod tři procenta.
Stále více lidí v Česku investuje. Napomáhají tomu aplikace pro mobilní telefony, které zpřístupňují i možnosti přímých nákupů cenných papírů, zejména akcií či ETF fondů. Nezkušení investoři pak mohou při propadech trhů, k jakému došlo například v pondělí 5. srpna, napáchat ve svých portfoliích více škod než užitku. Jak se chovat při padajících trzích? Zde jsou klíčové poučky.Nepropadejte panice. Při propadu trhů jsou klíčové informace a rozvážnost
Trhy
Průměrný kurz koruny by měl letos být 25,08 koruny za euro, na konci roku by se podle asociace mohl dostat mírně pod hranici 25 korun za euro. V příštím roce česká měna posílí, průměrný kurz asociace očekává 24,66 koruny za euro.
Deficit hospodaření státu odhaduje letos ČBA na 2,7 procenta HDP po loňských 3,5 procenta HDP. K poklesu deficitu podle ČBA přispěly odeznění jednorázových výdajů spojených s kompenzacemi vysokých cen energií, mírné oživení tuzemské ekonomiky a dopady konsolidačního balíčku. V příštím roce očekává asociace snížení deficitu na 2,3 procenta HDP.
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.