Reklama

Z odstřižení Ruska od SWIFTu profituje Čína

Vladimir Putin a  čínský prezident Xi Jinping
ČTK/AP
 ČTK

Moskva a Peking pracují na tom, jak obejít globální platební systém SWIFT a propojit své vlastní systémy finančních zpráv. Podle agentury Reuters to uvedl ruský poslanec Anatolij Aksakov. Levné to pro Rusko nebude.

Od systému SWIFT bylo v rámci ekonomických sankcí Západu za ruskou invazi na Ukrajinu odpojeno několik ruských bank. Toto odstřižení jim způsobuje problémy s převody peněz v zahraničním platebním styku. Moskva a Peking tak hledají způsob, jak SWIFT obejít. Ve hře jsou jen dvě možnosti, obě ale mají svá úskalí.

Obchod mezi Ruskem a Čínou vzrostl od ledna do února o více než 40 procent a že růst by měl pokračovat, uvedl ruský poslanec Anatolij Aksakov. „Abychom se zbavili rizik spojených s udržením obchodního obratu, je potřeba navázat spolupráci mezi ruským a čínským systémem finančních zpráv,” řekl Aksakov, který předsedá finančnímu výboru v dolní komoře ruského parlamentu.

Systém zasílání zpráv s názvem Systém pro převod finančních zpráv (SPFS), který vyvinula ruská centrální banka, by měl umožnit tok peněz v rámci domácího mezibankovního provozu. Má však omezení, pokud jde o načasování, velikost a složitost transakcí, které dokáže zpracovat.

ukrajinský krize

Lukáš Kovanda: Sáhne Rusko místo dolaru po rublech? Pokud ano, zbankrotuje už dnes

Dnešní den může být milníkem v dějinách ruského hospodářství. Země dnes může zbankrotovat na svůj cizoměnový dluh, prvně od roku 1918. Pokud totiž dnes vyplatí své dolarové věřitele místo dolaru v rublech, jde o bankrot. Takové je alespoň odborné stanovisko ratingové agentury Fitch. Ta patří mezi tři světově nejvýznamnější ratingové agentury, jejichž stanoviska jsou autoritativním vodítkem pro globální finanční trhy.

Přečíst článek

Jinou možností je připojení k čínské platební platformě CIPS. Tu však lze použít jen pro zúčtování plateb v čínských jüanech.

„Vím, že takové práce probíhají,” cituje Reuters Aksakova. „Naše centrální banka spolupracuje s čínskou centrální bankou a já věřím, že současná situace podnítí příslušné procesy,” dodal.

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že když byl Moskvě zablokován přístup k dolaru a k euru, začne používat čínský jüan ze svých zahraničních rezerv. Některé ruské banky mezitím vydávají platební karty pomocí čínského systému UnionPay, vzhledem k tomu, že sankce zastavily fungování jejich karet vydávaných společnostmi Visa a Mastercard v zahraničí.

Těžební věž na moři

Trhu s ropou hrozí šok, kvůli protiruským sankcím budou trhu chybět miliony barelů denně

Trhu s ropou hrozí kvůli protiruským sankcím šok, už příští měsíc by mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta se také domnívá, že by současná situace mohla zrychlit světový odchod od fosilních paliv.

Přečíst článek

Vladimir Putin, prezident Ruska

Zaplatí, nezaplatí? Dnes se ukáže ochota Moskvy splácet svoje dluhy

Sankce uvalené na Ruskou centrální banku kvůli invazi na Ukrajinu zablokovaly podstatnou část devizových rezerv Ruska. Země by se tak poprvé od 90. let mohla dostat do situace, kdy nebude schopna svoje závazky splatit v zahraniční měně. To, že k tomu dojde, předpovídá čím dál víc ekonomů, upozorňuje server CNBC. Už dnes se ukáže, zda Moskva dostojí svým závazkům a vyplatí úroky v hodnotě 117 milionů dolarů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Summit G20

Ekonomický i geopolitický význam Západu klesá. Nedaří se mu izolovat Rusko a Čínu, všímá si Bloomberg

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden

Únava z války. Američané nenávidí Bidena a další pomoc Ukrajině již nejspíš neprojde

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme