Reklama

Trhu s ropou hrozí šok, kvůli protiruským sankcím budou trhu chybět miliony barelů denně

Těžební věž na moři
Gazprom

Trhu s ropou hrozí kvůli protiruským sankcím šok, už příští měsíc by mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta se také domnívá, že by současná situace mohla zrychlit světový odchod od fosilních paliv.

Reklama

Rusko čelí bezprecedentním ekonomickým sankcím, které na něj za invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalily západní země. Světu by již brzy mohly chybět miliony barelů ropy denně.

„Očekáváme pokles celkového exportu o 2,5 milionu barelů denně, z čehož ropa tvoří 1,5 milionu barelů a produkty milion barelů denně,” uvedla agentura. Upozornila také, že se v Rusku sníží poptávka po některých ropných produktech.

„Tyto ztráty by se mohly ještě prohloubit, jestliže přibudou další zákazy a veřejná kritika,” poznamenala agentura, která sídlí v Paříži.

Nikl, kov,

Technická chyba vyvolala chaos na burze kovů v Londýně. S niklem se už zase neobchoduje

Nikl byl zpět, ale jen na chvíli. Po týdenní pauze se ve středu na Londýnské burze s kovy (LME) začalo s tímto výrobním kovem obchodovat. A podle nových pravidel omezujících velké cenové výkyvy. Šotek se vloudil a burzou prošly i transakce pod stanoveným limitem. Burza tak obchodování opět zastavila a pracuje na odstranění technické závady.

Přečíst článek

Odhad celosvětové poptávky po ropě na druhé až čtvrté čtvrtletí letošního roku IEA snížila o 1,3 milionu barelů denně. Poznamenala přitom, že růst cen komodit a sankce proti Rusku patrně citelně zhorší vyhlídky růstu globální ekonomiky. Výrazné dopady budou i na inflaci, domnívá se agentura.

Reklama

Odhad růstu poptávky po ropě na celý letošní rok IEA snížila o 950 tisíc na 2,1 milionu barelů denně. Celková poptávka by se tak měla pohybovat kolem 99,7 milionu barelů denně. Znamenalo by to, že poptávka bude už třetím rokem pod úrovní, kde byla před pandemií.

Západní státy hledají cesty, jak se stát méně závislými na ruských zdrojích. Zákaz importu ruské ropy už vyhlásila Británie a USA, členské země EU zatím hledají cesty, jak alespoň přísun ruské ropy a plynu omezit. IEA by tento měsíc měla zveřejnit zprávu s radami členským zemím, jak omezit spotřebu pohonných hmot, uvedl Bloomberg.

Radim Jančura, šéf RegioJet

Radim Jančura: Kdo nemá na benzín, ať chodí pěšky. Auto je luxus

Drahá nafta není takový problém, jak někteří dopravci tvrdí. Jejich demonstrace nechápu, říká Radim Jančura, majitel vlakového dopravce RegioJet a autobusů Student Agency. Podnikatel se podle něj musí se zdražením paliv umět vyrovnat. Drahá paliva podle něj naopak nahrávají veřejné dopravě.

Přečíst článek

Ceny benzinu 5. března 2022

Lukáš Kovanda: Benzin zlevňuje nejrychleji za 11 let. Vláda za to může jen zčásti

Pohonné hmoty v ČR začaly prudce zlevňovat. Děje se tak poprvé od začátku války na Ukrajině. Benzín „přes noc“ zlevnil nejvýrazněji za posledních více než jedenáct let.

Přečíst článek

Reklama

Související

ropovod Družba, ilustrační foto

Návrh nových sankcí EU proti Rusku počítá s ropným embargem. Slovensko a Maďarsko mají mít výjimku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme