Reklama

Analýza: Úspory na účtech u bank ztrácí na hodnotě. Ani další zvýšení sazeb ČNB na tom nic nezmění

Peníze, ilustrační foto
Olgierd / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

Reálný výnos všech spořicích i termínovaných bankovních vkladů je vzhledem k dvouciferné inflaci záporný a nic na tom nezmění ani dnešní očekávané výrazné zvýšení úrokových sazeb České národní banky. Rychleji naopak banky reagují na růst sazeb zvyšováním úročení hypoték, vyplývá z analýzy Portu.

Reklama

Bankovní rada ČNB bude ve středu jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů zřejmě zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu. Sazba by se tak dostala na sedm procent, nejvýše od roku 1999.

„Ty nejlepší termínované vklady se úroky přibližují k současné úrokové sazbě, osm bankovních domů nabízí úrok pět nebo více procent,“ uvedl analytik Portu Filip Louženský.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Lukáš Kovanda: Rusnokův odkaz. Úrok u hypoték může být i 10 procent

Fundamentálním problémem současné světové ekonomiky je to, že centrální banky v uplynulých letech vytvářením „bilionů z ničeho“ roztočily kolotoč inflace a spekulace, který teď neumí zastavit. České národní banky (ČNB) nevyjímaje.

Přečíst článek

Velké banky si ale podle něj vysoké úroky podmiňují například investicí do svých produktů. Malé bankovní domy také nabízí relativně vysoký úrok, ale podmínky často žádné nemají. Po dnešním předpokládaném posledním zvýšení sazeb je možné očekávat rychlou reakci a zvednutí úroků na termínovaných vkladech hlavně ze strany menších bank, dodal.

Spořící účty reagují pomaleji

Spořicí účty jsou tradičně pomalejší a ukazují neochotu hlavně velkých bank zvýšit sazby, upozornil Louženský. Z klientských vkladů tak masivně profitují, protože jsou schopny peníze půjčit jiným klientům s úrokem vyšším, než je hlavní sazba od ČNB. Úroky na spořicích účtech se pohybují obvykle od 0,1 do 4,5 procenta. Většinou přitom platí, že čím vyšší úrok, tím více podmínek. Některé banky mají vysoký úrok jen na částkách do 100 tisíc korun nebo musí být část vkladu zainvestována do produktů dané banky.

Reklama

Menší bankovní domy mají podle Louženského naopak často jako hlavní podmínku například použití debetní karty, což je podmínka, kterou bez problémů splní každý, kdo občas nakupuje. Na zvyšování úroků na spořicích účtech banky obecně reagují velmi pomalu, a to na rozdíl například od termínovaných vkladů nebo hypotečních sazeb.

Výplata klientů Sberbank v pobočkách KB

Pojištění vkladů: Jak funguje a kolik dostanete?

Kdyby banka, kde máte svůj běžný či spořicí účet, zkrachovala, získáte peníze zpět díky pojištění vkladů. Pro náhrady je stanovený limit 100 tisíc eur, ale v určitých případech dosáhnete až na dvojnásobek. Jak přesně pojištění vkladů funguje a kdy máte na plnění nárok.

Přečíst článek

Úroky na jednodenních vkladech se v dubnu dostaly na 0,59 procenta, vklady s dohodnutou splatností na 4,16 procenta, data za květen v databázi ČNB zatím nejsou dostupná. Od srpna minulého roku setrvale klesal objem nových jednodenních vkladů domácností, což buď ukazuje na zhoršování finanční situace domácností, nebo na preferenci spořicích či investičních alternativ před běžným a spořícím účtem, podotkl analytik.

Sazby u hypoték reagují na ČNB rychle

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou vždy velmi rychle po oznámení zvyšování ze strany ČNB. Systém ČNB uvádí sazbu nových úvěrů na 3,86 procenta za měsíc duben, data za květen zatím nejsou dostupná. Hypoindex společnosti Fincentrum uvádí sazbu 5,71 procenta za červen a sazba se rychle zvýší v reakci na aktuální zvýšení.

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.

Týden tradera: Čeká nás perfektní bouře, nebo už se v ní nacházíme?

To byla otázka, kterou jsem si nejednou kladl při pohledu na burzovní grafy uplynulý týden, který byl doslova plný intenzivních negativních makroekonomických zpráv. Panické výprodeje tak na burzách pokračují a do indexů včele s S&P 500 se naplno zakousli medvědi (index vstoupil rázně do medvědího trhu a od svých maxim sestoupil o více než 20 procent). Kde bude tzv. „hard bottom“ se neodvažují v tuto chvíli předpovídat ani ti nejzkušenější stratégové, přesto bych řekl, že jedno je jisté. Poklesy akciových trhů by mohla zastavit až nová vlna „QE“ (kvantitativní uvolňování – nákup aktiv centrálními bankami na trzích).

Přečíst článek

Japonsko

Japonci mají po desítkách let inflaci. Lidé jsou naštvaní a centrální banka má starosti

Japonský jen je nejslabší za 32 let. Inflace přes dvě procenta je to, po čem vláda a centrální banka roky toužily. Jenže jak se říká, odříkaného chleba největší krajíc. Centrální banka je i tak v pasti.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Sídliště, panelové domy

Růst životního minima má nečekané oběti. Žadatelé o hypotéky potřebují víc peněz

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme