Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hypoindex: Průměrná sazba atakuje šest procent. Zdražování hypoték by se mohlo zastavit v létě

hypotéky, domeček, dětská kresba
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu se v červnu přiblížila hranici šesti procent ročně.

Reklama

Úroky u hypoték pokračují v růstu, tempo ale mírně zpomalilo, ukazují červnová data Fincentrum Hypoindexu. Průměrná nabídková sazba vzrostla za poslední měsíc o 0,38 procentního bodu na 5,71 procenta ročně. O měsíc dříve rostla svižněji, o 0,45 procentního bodu.

„Ale stále nejsme na pomyslném vrcholu, protože na konci června má následovat další zvýšení základních sazeb Českou národní bankou,“ podotkl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty

Stavba rodinných domů zdražila o pětinu. Začíná se vyplácet koupit starší objekty

Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.

Přečíst článek

Potvrzují to slova dosluhujícího guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který v České televizi v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že další růst sazeb o 75 bazických bodů v červnu je velmi pravděpodobný. To by podle tržních očekávání mělo být zároveň poslední zvýšení do konce tohoto roku. V roli guvernéra totiž Rusnoka střídá Aleš Michl, který patří spolu s Oldřichem Dědkem mezi holubice bankovní rady.

Reklama

Bankovní rada se možná obmění ještě více. Na konci června totiž vyprší po šesti letech mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Ve středu prezident Miloš Zeman rozhodne, zda jim mandát prodlouží, nebo místo nich jmenuje nové členy, kteří by třeba více prosazovali holubičí rotaci.

To, že červnové navýšení sazeb by mohlo být poslední v současném cyklu utahování měnové politiky, dokládají i vyjádření některých dalších členů bankovní rady. Naposledy se v tomto směru vyjádřil například právě Nidetzký v rozhovoru pro CNN Prima News. 

Tomáš Nidetzký, viceguvernér ČNB

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký: Od Aleše Michla jsem nikdy neslyšel, jak mají být sazby vysoké

Češi mají moc peněz a pořád utrácejí. Proto jim zvyšováním sazeb chceme naznačit, že je v současnosti lepší šetřit, říká viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Ten byl ještě nedávno označován za možného budoucího guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi, který v polovině roku v této funkci končí. Situace se však změnila, prezident Miloš Zeman jmenoval budoucím guvernérem Aleše Michla. „Až při setkání s prezidentem jsem pochopil, že mu vadí zvyšování sazeb,“ říká Nidetzký.

Přečíst článek

Vrcholu by tak nabídkové sazby hypoték mohly dosáhnout již v letních měsících.

S růstem sazeb rostou i měsíční splátky úvěrů. Jen pro příklad. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,71 procenta ročně, činí v červnu 21 926 korun.„V porovnání s minulým měsícem je to o 800 korun víc a o celých šest tisíc víc oproti červnu roku 2021,“ vypočítává Sýkora.

Žádné vládní dotace ministra Mariana Jurečky bytovou krizi v Česku nezmění, míní komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.

Dalibor Martínek: Teď teprve přichází krize bydlení. Vláda jen zírá a nemá žádný plán

Dosud se hlavně mluvilo o zdražování hypoték. O tom, že mladí lidé i ti starší na ně již nedosáhnou. To je pravda. Při cenách bytů, které rostou ve všech krajích, nejvíce v Ústí nad Labem, a které v Praze u novostaveb již dosahují v průměru sto padesát tisíc korun za metr čtvereční, hypotéky přestávají dávat smysl.

Přečíst článek

Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům, jako například splácet hypotéku..

Jak se vyhnout neschopnosti splácet hypotéku? Pojistěte se

Splácení hypotéky, kterou jste si vzali na koupi nemovitosti, je závazkem, který na řadu let znatelně zatíží rozpočet vaší domácnosti. Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům. Předejděte problémům spojeným s insolvencí. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

vysoké účty

Hypoteční sazby ještě nikdy nerostly rychleji, trh s úvěry na bydlení už se ochlazuje

Přečíst článek
Tomáš Salomon, šéf ČS

Tomáš Salomon: Pokles sazeb se nemusí propsat jedna k jedné do ceny hypoték

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme