Reklama

Vicepremiér Havlíček: Schválení plánu obnovy je úspěch

Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a obchodu a dopravy
ČTK
Tereza Zavadilová

Resort průmyslu vytváří kvůli administraci plánu speciální oddělení. Záloha zhruba dvacet miliard přijde už na podzim.

Reklama

Tvorba českého Národního plánu obnovy je věc, která tu nikdy neměla obdoby. Jeho dnešní schválení považuji za úspěch, řekl dnes v rozhovoru pro newstream.cz vicepremiér a šéf resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).  „Náš resort dělal plán, který jde napříč všemi resorty, na nějakých sto připomínkových míst, se kterými jsme se museli dohodnout,” dodal. Ministři financí EU schválili dnes krom českého plánu také irský a země se tak zařadily za šestnáct zemí unie, které již mají schválenou strategii na rozdělení celkových 750 miliard eur. Česko podle EU vyhovělo všem kritériím, aby získalo zálohy na projekty. 

Vicepremiér uvedl, že záloha zhruba dvacet miliard korun přijde do Česka na podzim, postupně se také začnou vypisovat konkrétní výzvy. 

Eurobankovky, ilustrační foto

Čistá pozice ČR se tenčí. Z rozpočtu EU získala o 39 miliard více, než zaplatila

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla, sdělilo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice Česka činila 50,1 miliardy korun.

Přečíst článek

Všechny peníze podle Havlíčka půjdou skrze ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), resort kvůli tomu staví zvláštní oddělení. „Vytvořili jsme takzvanou delivery unit, která bude řízena z MPO. Jednotlivé resorty budou mít své lidi, kteří budou vyřizovat u nich konkrétní věci, takzvané komponenty, ale centrum bude tady,” doplnil Havlíček s tím, že oddělení bude mít dvanáct lidí. Rozdělování financí bude podřízeno náměstkovi MPO Marianu Piechovi. Tvorba plánu byla v gesci náměstkyně Silvany Jirotkové. 

Prvními projekty, které by z podpůrného fondu mohly být financovány, by podle Havlíčka mohly být z oblasti výzkumu, čisté mobility, digitalizace i třeba kreativního průmyslu. 

Zmíněných zhruba dvacet miliard korun je záloha, následovat by měly pravidelné platby.  Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise musí ČR před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů.

Národní plán obnovy Národní plán obnovy

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme