Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.
Sněmovna schválila návrh úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu a plyn. Proti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti vláda stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.
Německý stát by mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl. Vláda se totiž obává o úvěrový rating této energetické společnosti, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Uvedl to hospodářský deník Handelsblatt.
Příměr, že je Česko sedmnáctou spolkovou zemí Německa, tedy neplatí v případě inflace. V sousedním Sasku inflace v červnu dosáhla 7,7 procenta a dokonce z květnových osmi procent klesla.
Energetický gigant ČEZ se v poslední době dostal do centra zájmu nejen kvůli stále stoupajícím cenám energie, ale také kvůli plánu premiéra Petra Fialy (ODS) dostat energetické zdroje a výrobu elektřiny pod kontrolu státu. Přeloženo: dostat i zbylý 30procentní podíl v ČEZ do rukou státu. Zájem vzbuzuje i výše dividendy za loňský rok – ČEZ navrhl 44 korun na akcii, vláda chce 48 korun. „Fakticky si tak ČEZ půjčil od akcionářů peníze na tři měsíce za 36procentní roční úrok,“ říká minoritní akcionář firmy a investor Michal Šnobr.
Stát již nyní inkasuje téměř 80 až 90 procent veškerých zisků společnosti ČEZ a minoritní akcionáři si přerozdělí jen drobky. Zestátnění energetického giganta tak připomíná znárodňování, které se na úspěchu firmy podepíše výrazně negativně, píše v komentáři k vládním vizím budoucnosti ČEZ Arsen Lazarevič.
Zálohy energetické společnosti ČEZ na burze dosáhly během března rekordní výše. Na maximu byly v období 7. až 8. března, kdy činily zhruba 100 miliard korun. Důvodem jsou extrémně vysoké ceny energií, řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
Polostátnímu energetickému gigantu ČEZ se loni dařilo lépe, než na kolik cílil management ve svých predikcích, míní ekonomové. Ukazatel EBITDA i čistý zisk pravděpodobně překonaly očekávání. Výsledky oznámí ČEZ v úterý ráno. Akcie firmy dnes mírně posilují, v průběhu dopoledne si připisují kolem 0,6 procenta.
Energie, potraviny i výrobní kovy budou patřit k prvním komoditám, které budou dál výrazně zdražovat v důsledku války na Ukrajině. Navzdory tomu však centrální banky asi nebudou moci výrazněji zvyšovat sazby, myslí si šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička. Jak fungují bezprecedentní hospodářské sankce a k čemu povedou, vysvětluje zkušený bankéř v rozhovoru pro newstream.cz.
Banky Bohemia Energy nepodržely. Podle jejího majitele Jiřího Písaříka jí neposkytly potřebné financování. K nákupu energií, a tím pádem i prodloužení dodávek svým zákazníkům, firma použila například nerozdělený zisk z předchozích let čtyři miliardy korun, uvedl Písařík na tiskové konferenci.
Pomoci obyvatelům EU nejvíce zasaženým razantně zdražujícími cenami energií finančně či v podobě úlev na dani. To patří k hlavním návrhům Evropské komise pro dočasné zmírnění dopadů rychlého růstu cen. Českou myšlenku na zrušení DPH u elektřiny nepodpořila. Kabinet Andreje Babiše se kompenzacemi pro postižené domácnosti bude zabývat v pondělí.
Reuters: Elon Musk se obrátil na společnost Synchron s žádostí o potenciální investici 💰. Firma totiž ve vývoji mozkových čipů 🧠 dohání Muskovu Neuralink. Potvrdili to čtyři osoby obeznámené se situací.
Velkoobchodní cena plynu 🔥 pro evropský trh po zprávě o třídenním přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu ⬆. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura 💶 (zhruba 6340 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se pohybovala pod 30 eury za MWh.
📊 Akcie na pražské burze 🏛 během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 3,2 procenta na 1221,5 bodu. Největší růst ⬆ zaznamenaly akcie antivirové společnosti Avast 👨💻, největší pokles postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste 🏦. V předchozím týdnu akcie na pražské burze vzrostly o 2,3 procenta.
Ceny ropy 🛢 se po pátečním ranním poklesu stabilizovaly, vliv na ně má zejména vysoká inflace a také obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Severomořský Brent vykazoval růst o 0,2 procenta na 96,78 dolaru 💵 za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak přidávala ⬆ 0,7 procenta nad 91 dolarů za barel.
👑 Koruna oslabila k dolaru o 25 haléřů na 24,54 korun za dolar 💵. Je to její nejslabší závěr vůči americké měně od května 2020. Vůči euru koruna od čtvrtečního podvečera oslabila o tři haléře na 24,64 korun za euro 💶.
Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů 💶, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na 4️⃣. místo. Je to dosud nejvyšší 🔝 dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do České republiky poslala81 procent vyčleněných peněz 💰💰 pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun, uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.
Cena emisních povolenek v Evropské unii se vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 korun) za tunu, píše Bloomberg. Agentura připomněla, že elektrárny ⚡ a továrny 🏭 v EU nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.
Britská společnost Cineworld Group 🎞, která je druhým největším provozovatelem kin 🎥 na světě, se chystá v příštích týdnech vyhlásit bankrot 💸, píše list The Wall Street Journal.
Číst více
💂♀️ Britská Královská nadace 👑 na ochranu přírody 🌍 založená princem Williamem se stále nezbavila investice do banky, která je jedním z největších světových podporovatelů fosilních paliv 🏭. Informovala o tom agentura AP.
Závislost německé ekonomiky na Číně 🐲 v letošním prvním pololetí vzrostla ⬆. Německé přímé investice v zemi a obchodní deficit s Čínou dosáhly nových maxim, a to navzdory politickému tlaku na Berlín, aby se od Pekingu odklonil. Informovala o tom agentura Reuters.