Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úroky v Rusku vyskočily na 20 procent, začínají zdražovat hypotéky

Lidé se v petrohradském bankomatu snaží vybírat peníze
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

Centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2003. Ruští makléři mají zákaz prodávat zahraniční cenné papíry, rubl se prudce propadá.

Reklama

Vedení centrální banky Bank of Russia v pondělí rozhodlo o zvýšení základní sazby o 10,5 procentního bodu na 20 procent. „Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku se dramaticky změnily. Zvýšení klíčové sazby zajistí zvýšení vkladu sazby na úrovně nezbytné ke kompenzaci zvýšeného rizika devalvace a inflace, což umožní zachovat finanční a cenovou stabilitu a ochránit úspory občanů před znehodnocením,“ uvedl regulátor v prohlášení podle agentury TASS.

Rusové se snaží vybírat peníze

Lukáš Kovanda: Rusko touží po dolarech. A zakazuje prodávat akcie svých firem

Ve Vladivostoku rubl padá vůči dolaru o 50 %, může stáhnout i čínský jüan. Rusko cizincům zakazuje prodávat akcie ruských firem – aneb „Chceme dolary, ruské akcie si nechte“.

Přečíst článek

Komerční banky čekaly tlak na růst sazeb už od víkendu. VTB Bank, na kterou mířily už první sankce, o víkendu oznámila, že zvedá minimální sazbu z hypoték na 15,3 procenta. To byla centrální sazba ještě poloviční. Lze tedy čekat, že úroky z hypoték rychle vystoupají nad dvacetiprocentní hranici. 

Při zahájení obchodování v pondělí ráno začal prudce propadat rubl, proti euru a dolaru o třetinu. 

Ruská centrální banka vydala příkaz zakazující ruským makléřům prodávat cenné papíry jménem zahraničních klientů, podle TASS to potvrdily dva zdroje na finančním trhu. To by mělo zabránit odlivu kapitálu ze země. Ruská burza v Moskvě kvůli očekávanému dalšímu propadu akcií v pondělí raději ani neotevřela.

ilustrační foto

EU zaplatí zbraně pro Ukrajinu, zakáže přelety ruským letadlům, banky vyřadí ze SWIFTu

Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom v neděli večer ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

domov

Biohacking: Pro zdravý domov to chce uklidit i toxiny

Domov je naším hájemstvím. Místo, kde si lze odpočinout po práci, kde má člověk své místo, své blízké a tráví v něm většinu času. Proto i biohackeři řeší, jak místo, kde žijeme, působí. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme