Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Volný pád rublu. Centrální banka skokově zvyšuje úrokovou sazbu na 20 procent

Lidé se v petrohradském bankomatu snaží vybírat peníze
ČTK
 ČTK

Místní banky prodávají dolary i za 250 rublů. Nečekanou obětí pádu rublu může být podle ekonoma Lukáše Kovandy také propad čínské měny, kterou může ruská centrální banka začít masivně vyprodávat.

Reklama

Ruský rubl klesl po vyhlášení západních ekonomických sankcí proti Rusku o téměř 30 procent a je na novém historickém minimu vůči americkému dolaru. Informoval o tom zpravodajský web BBC News.

Dolar se dnes prodával až za 119 rublů, zatímco v pátek kurz obchodování oficiálně končil na hodnotě kolem 83 rublů za dolar, uvedl portál. Jednotlivé ruské banky však rubl prodávají daleko dráž, například až za 250 rublů.

Sankce západních zemí proti Rusku přijaté kvůli jeho útoku na Ukrajinu zahrnují odpojení vybraných ruských bank od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce. Podle BBC Rusové čekají dlouhé fronty před bankami v obavách, že jim přestanou fungovat bankovní karty nebo že bude stanoven limit na množství hotovosti, kterou si budou moci vybrat.

Podle ekonoma Trinity Bank rubl nemusí být zdaleka na konci svého pádu. „Oslabení rublu se může prohloubit, až se otevřou evropské trhy. Nečekanou obětí jeho pádu může být čínská měna, pokud ji ruská centrální banka začne na obranu rublu houfně prodávat. Nic moc jiného jí nezbývá,“ uvedl ekonom na Twitteru.

Reklama

„Začíná boj ruské centrální banky za obranu rublu, resp. zastavení jeho volného pádu. Banka zvedá svoji základní úrokovou sazbu z 9,5 na 20 %. Firmám a domácnostem v zemi tak výrazně zdraží úvěry, včetně hypoték. Dále se tak prohloubí hluboká recese, která Rusko nevyhnutelně čeká,“ dodal Kovanda na Twitteru.

Podle francouzské banky Credit Agricole je nynější 30% pád rublu zatím jen „zahřívacím kolem“. Ruská centrální banka se dramatickým navýšením základní úrokové sazby na 20 % a „znárodňováním“ deviz připravuje na celosvětový „run na rubl“, který může obnovit volný pád ruské měny.

Před brněnskou pobočkou banky Sberbank na náměstí Svobody se 25. února 2022 ráno tvořila fronta. Uvnitř byli zaměstnanci plně vytížení rušením účtů a venku čekalo dalších zhruba 20 lidí. Lidé tak reagují na konflikt na Ukrajině, nechtějí už mít dále peníze na účtech ruské banky. Mimo jiné ve čtvrtek oznámil rušení účtů i Jihomoravský kraj.

EU nechává zmrazit část ruské Sberbank. ČNB odebere licence české pobočce

EU nechává zmrazit tři evropské divize ruské banky Sberbank, ovládané ruským ministerstvem financí. Zmrazení se týká rakouské Sberbank Europe, pod niž spadá i česká Sberbank CZ, a také dvou jejích divizí, slovinské a chorvatské. Klienti tak nemohou vybírat své vklady, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme