Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump získal co chtěl. Jenže těžba surovin na Ukrajině bude obtížná a nákladná i bez války

Těžba grafitové rudy
ČTK
 ČTK

Rozvoj rozsáhlých ukrajinských zdrojů bude vyžadovat obrovské investice a mnohé z regionů, ve kterých se tyto zdroje nacházejí, jsou v oblastech okupovaných Ruskem. Napsal to americký list The Wall Street Journal.

Spojené státy a Ukrajina podepsaly dohodu, která Američanům umožní přístup k ukrajinským nerostným surovinám. Dohoda má podle vlády prezidenta Donalda Trumpa pomoci kompenzovat pomoc Kyjevu v boji proti ruským okupantům.

Strategicky důležité suroviny

Předpokládá se, že na Ukrajině jsou ložiska nejméně 20 z 50 nerostných surovin, které Washington považuje za strategicky důležité. Patří mezi ně lithium, grafit, titan, uran a vzácné zeminy, což je skupina 17 prvků, které jsou nezbytné například při výrobě mobilních telefonů či komponentů pro obranný průmysl. Jejich společná potenciální hodnota se podle analytiků odhaduje na biliony dolarů. Největší komerční zájem by mohl být o titan a lithium.

Před začátkem ruské invaze v roce 2022 měla Ukrajina podle údajů Kyiv School of Economics na celosvětové produkci titanu podíl šest procent. Titan se používá například při konstrukci raket, letadel a válečných lodí.

Americký prezident Donald Trump

EU načne další kolo vyjednávání s Trumpem. Předloží nové obchodní návrhy

Evropská unie plánuje příští týden sdílet se Spojenými státy dokument, který bude obsahovat návrhy k zahájení obchodních jednání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Dokument navrhuje snížení obchodních a necelních překážek, posílení evropských investic v USA, spolupráci na globálních problémech, jako je řešení nadměrné kapacity čínské oceli, a nákup amerického zboží, jako je zkapalněný zemní plyn (LNG) a technologie. S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Na Ukrajině se nacházejí také zhruba tři procenta světových zásob lithia, které se používá v bateriích. Spojené státy považují lithium za zásadní pro ekonomiku a národní bezpečnost a očekává se, že poptávka po lithiu v nadcházejícím desetiletí výrazně vzroste.

Ukrajinská vláda zveřejnila mapy s vyznačením polohy různých ložisek nerostných surovin. Většina z těchto map ale vychází ze studií uskutečněných ještě v době Sovětského svazu, uvedl bývalý ředitel Ukrajinské geologické služby Roman Opimach. Tato státní instituce na Ukrajině reguluje a kontroluje těžbu a využívání nerostných surovin.

Na řadě nalezišť nikdy nebyla zahájena těžba. Aby nové doly byly komerčně životaschopné, musí jejich majitelé uskutečnit řadu nových studií, uvedl ředitel pro strategii firmy UkrLithiumMining Denys Alošyn. Jeho firma buduje první ukrajinský důl na lithium v centrální Kirovohradské oblasti.

Bude to stát balík

„Panuje představa, že někdo vezme lopatu a začne ze země kopat peníze,“ řekl Alošyn. Upozornil, že jeho společnost od roku 2017 vynaložila přes 20 milionů dolarů (asi 440 milionů korun) na získání licence a provedení studií. Před zahájením těžby budou podle něj zapotřebí ještě další investice nejméně za 350 milionů dolarů na závěrečné studie a vybudování zařízení na těžbu a zpracování horniny, ve které je lithium z malé části obsaženo. Ziskovost je ale už podle něj prokázána, protože z rudy z tohoto naleziště se už podařilo vyrobit lithium-karbonát v kvalitě vhodné pro baterie.

Zhruba 20 až 40 procent ukrajinských ložisek strategických nerostů se nachází v oblastech, které v současnosti okupuje Rusko, upozornil analytik společnosti Benchmark Minerals Intelligence George Ingall. Kdyby válka skončila zítra, bude podle něj prioritou lithium. Upozornil, že ze dvou projektů na těžbu lithia v rané fázi se jeden nachází na území okupovaném Ruskem. Dvě ze čtyř známých ložisek lithia jsou pak v oblastech pod ruskou kontrolou.

Ruský vlastník dovedl ČKD Blansko ke krachu. Strojírny definitivně končí

Společnost ČKD Blansko Holding, která je od prosince v konkurzu, pravděpodobně v dohledné době oficiálně ukončí svou obchodní činnost, shodli se insolvenční správce i věřitelský výbor. Zbývá jen potvrzení insolvenčním soudem. Vyplývá to z dokumentu dostupného v insolvenčním rejstříku.

Přečíst článek

Představitelé Ruska naznačili, že jejich snaha získat kontrolu nad důležitými minerály může být strategická, protože se snaží vytvořit si pozici pro mírová jednání. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se vyjádřil, že kvůli ložiskům nerostných surovin se Rusko neplánuje stáhnout z okupovaných území Ukrajiny. „Máme tam snad jen tak nechat vzácné zeminy a odejít?“ řekl.

Trump konkrétně vyjádřil zájem o kovy vzácných zemin na Ukrajině. Snaží se totiž posílit dodávky ze zdrojů mimo Čínu, která v současnosti tomuto trhu dominuje.

Ukrajina má několik ložisek vzácných zemin, například gallia. Podle analytika Ingalla se však zdá, že tato ložiska jsou poměrně malá a žádné z nich nebylo zatím těženo ani významně prozkoumáno. Kromě toho se zhruba polovina ložisek vzácných zemin teď nachází v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny, největší část z nich na frontové linii v Doněcké oblasti.

„Doly na kovy vzácných zemin vyžadují neuvěřitelné kapitálové výdaje, aby se mohly rozjet,“ řekl Ingall. „V USA je mnoho dolů, kterým se nedaří získat investice na to, aby mohly začít těžit. Působí to spíše jako součást geopolitické strategie než jako skutečná snaha získat větší kontrolu nad zásobami vzácných zemin,“ dodal.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme