Reklama

Trend nadměrného zadlužování Slováků skončil. Víc lidí i firem bude mít problém splácet, varuje národní banka

Slováků s problémem splácet úvěry bude přibývat.
ČTK
 ČTK

Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby povedou podle slovenské centrální banky (NBS) ke zhoršení finanční kondice části domácností a zejména některých podniků v zemi. To podle ní zvýší riziko nesplácení půjček. Zároveň skončil trend nadměrného zadlužování Slováků, řekl člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček. Komerční banky na Slovensku jsou podle NBS připraveny zvládnout případné vyšší ztráty z nesplácených úvěrů.

„Vážnější a prudší vliv jsme zaznamenali v oblasti podniků. Vysoce zadlužené firmy, které budou čerpat úvěry, budou v mnohem horší situaci, protože musejí počítat s rostoucím úrokovým nákladem. Mnohem více podniků se dostane do rizika a bude růst podíl nesplácených úvěrů,” uvedl Dvořáček.

Na domácnosti jsou podle NBS dopady zmíněného vývoje mírnější, a to kvůli příznivé situaci na trhu práce. „Chceme apelovat na domácnosti, které budou na hraně, aby si více hlídaly rodinné rozpočty,” řekl Dvořáček.

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Šéfka ECB: V boji s inflací bude nejspíš nutné zvýšit úroky, které zbrzdí růst ekonomiky

Evropská centrální banka (ECB) možná bude muset v rámci boje proti inflaci zvýšit úrokové sazby až na úrovně, kdy nejenže přestanou stimulovat hospodářský růst, ale budou ho naopak brzdit. Uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Přečíst článek

Podle něj už skončilo rychlé tempo zadlužování obyvatel země, na které NBS upozorňovala v minulosti. „Hlavně po létě vidíme, že zájem o hypoteční úvěry je nižší. Strmý růst cen na realitním trhu se zastavil,” řekl.

Evropská centrální banka (ECB) v létě v reakci na vysokou inflaci v eurozóně, jejímž členem je i Slovensko, zahájila zvyšování své základní úrokové sazby. To se projevilo tak, že slovenští žadatelé o půjčky musejí nyní počítat s tím, že na úrocích zaplatí více než na začátku letošního roku.

Sedm scénářů, co dělat, když na splátky hypotéky už nezbývá

Tříleté fixace u hypoték končí nyní těm, kdo měli extrémně nízké sazby i pod dvě procenta. Problémy se splácením hypotéky zatím mnoho lidí ale prý nemá. Banky hovoří o Češích jako o těch, kdo i v této době splácí velké úvěry na bydlení svědomitě a pravidelně. S rostoucí inflací, energetickou krizí a hrozbou zvýšení nezaměstnanosti se ale vyplatí vědět, co dělat, když nemáte na splátky hypotéky. Scénářů, co můžete v takovém případě dělat, je minimálně sedm.

Přečíst článek

Sídlo Evropské centrální banky

Eurozóna se řítí do recese, možná i do krize. Zotavení bude totiž pomalé

Ekonomika eurozóna v příštích měsících pravděpodobně vstoupí do recese, která nebude mírná. Následné hospodářské oživení navíc bude obtížné a jen pomalé. Předpovídají to ekonomové z předních světových bank. Členské země eurozóny se nyní potýkají s energetickou krizí, za kterou částečně stojí válka na Ukrajině. Vysoké ceny energií tlačí vzhůru inflaci, což nutí Evropskou centrální banku (ECB) ke zvyšování úrokových sazeb.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme