Reklama

Světová kontejnerová jednička Maersk má rekordní výsledky

Čínský export, ilustrační foto
iStock
Tereza Zavadilová

Zatímco celý svět od pandemie trápí potíže v logistice a raketový růst cen, přepravci mají žně.

Reklama

Světová jednička v kontejnerové přepravě Maersk má za pololetí rekordní výsledky: zisk EBITDA vzrostl z 1,7 miliardy dolarů loni na 5,1 miliardy. Tržby se zvýšily o šedesát procent na 14,2 miliardy dolarů. 

Ceny kontejnerové přepravy výrazně vzrostly spolu s poptávkou po ní s tím, jak se zvedla ekonomika po koronavirových lockdownech. „Právě teď v kontejnerové přepravě nedokážeme efektivně uspokojit poptávku. To je to, co táhne ceny nákladů nahoru,” uvedl šéf dánského přepravce Soren Skou. 

Přepravci nedokáží uspokojit poptávku po dodávkách zboží také kvůli tomu, že nedostatek kontejnerů, což dále tlačí ceny vzhůru. Kvůli obrovské poptávce je přetlak v přístavech, takže některé se musejí zavírat - to se stalo například Los Angeles, Suezském průplavu i v čínských přepravních centrech. Akcie dánského gigantu Maersk vzrostly od začátku roku o 30 procent. Od propadu trhů v březnu loňského roku celkem přidaly přes 300 procent. 

Ohýbání kovu, ilustrační foto

Česká ekonomika meziročně vzrostla o 7,8 procenta. Zklamání, říkají analytici

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přečíst článek

Ondřej Krátký, CEO Liftago

Ondřej Krátký: Liftago není jen taxi, budujeme firmu na dalších sto let

Stále ještě mladý manažer Ondřej Krátký již čtyři roky vede společnost Liftago. Firma, která propojuje taxikáře se zákazníky mobilní aplikací, přežila rok a půl s covidem. Zeštíhlela, ale žije. Místo chybějících zákazníků začala víc vozit balíky. Kam Krátký firmu povede dál?

Přečíst článek

Pavel Maurer

Gastro novinář Maurer: Některé restaurace otvírají, jen když mají hosty

Covid zasadil české gastronomické scéně hluboké rány. Definitivně zavřela až třetina provozů od malých venkovských hospůdek až po špičkové restaurace. Za oběť pandemii padla také vyhlášená pražská restaurace Bellevue, která vévodila žebříčku nejlepších restaurací podle Maurerova výběru. A co radí sám Pavel Maurer podnikům, které složitou ekonomickou situaci přežily? „Nezdražovat neuváženě. Lidé jsou nyní šetrnější, více kontrolují ceny,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz gastro novinář a vydavatel průvodce po tuzemských restauracích.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Bublina SPAC firem splaskla. Firmy přišly o sto miliard dolarů, vydělalo jen pár insiderů, jako například miliardář a majitel Virgin Richard  Branson

Bublina SPAC firem splaskla. Vydělat stihlo jen pár insiderů, včetně miliardáře Bransona

Přečíst článek
Investice do ETF fondů jsou velmi populární

Investování do ETF fondů je populární. Je ale opravdu pasivní? Odpovídá portfolio manažerka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme