Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stanjura hledá škrty. Životní prostředí to odnese zase jako první

Ministr financí Zbyněk Stanjura
ČTK
 ČTK

Ministerstvo financí hledá řešení, jak snížit celkový objem plateb na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jednou z možností by mohla být i změna zákona, která by omezila dotace, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Reklama

Platby na podporované zdroje energie (POZE) letos hradí plně pouze stát, podle Stanjury by se v příštím roce měl vrátit systém z předchozích let, kdy byly platby rozděleny mezi stát a odběratele. Zatím však podle něj není zřejmé, jakým systémem. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka není pro zásah do podpory obnovitelným zdrojům důvod.

Od roku 2006 bylo na POZE v Česku vyplaceno přes 500 miliard korun. Do loňska dotaci z části poskytoval stát a část doplatili ve fakturách za elektřinu spotřebitelé. Pro letošní rok tyto platby kvůli vysokým cenám energií převzal plně stát. V příštím roce letošní výjimka nejspíš skončí.

Zleva ministr zemědělství Marek Výborný, jihočeský hejtman Martin Kuba a premiér Petr Fiala na zahájení mezinárodního agrosalonu Země živitelka, 24. srpna 2023, České Budějovice.

Fiala k potravinářům mluvil jako kovaný komunista, řekl Havlíček. Nesmyslné, kontroval Skopeček

Premiér a předseda ODS Petr Fiala podle místopředsedy Sněmovny a opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka (ANO) se vyjádřil jako „kovaný komunista“, když ve čtvrtek vyzval potravinářské firmy s rekordními zisky ke snížení cen produktů. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) se proti Havlíčkovu osočení svého stranického šéfa ohradil. Podle něj byla premiérova výzva logická. Oba to uvedli v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Přečíst článek

Současný stav, kdy stát platí plnou podporu na POZE, je podle Stanjury neudržitelný. Bude proto prosazovat, aby se v příštím roce příspěvek opět rozdělil mezi stát, domácnosti a firmy. Podle ministra se nyní povede na vládě debata, zda bude podíl mezi státem a spotřebiteli stejný jako před energetickou krizí.

Reklama

„Můj názor je, že by to tak mělo být rozděleno. Budeme se ale snažit ten celkový objem snížit,“ řekl Stanjura. Jeho resort podle něj nyní hledá argumenty, které by umožnily objem plateb zredukovat. Připustil, že možností může být změna zákona. Kdy by její návrh mohl předložit, však nedokázal specifikovat. Primárně se podle ministra musí vyřešit všechna možná právní rizika, aby stát v budoucnu nečelil případným arbitrážím ze strany firem, které jsou nyní příjemci těchto dotací.

Pokud by byly rozděleny platby na POZE stejně jako v předchozích letech, platila by průměrná domácnost za energie navíc kolem 1800 korun za rok. Stanjura k tomu později podotkl, že pro lidi, kteří by kvůli tomu měli existenční problémy, jsou tu různé formy sociální podpory jako například příspěvek na bydlení. Plošné osvobození od poplatků je však podle ministra nehospodárné.

Drtivá většina českých firem se obává zdražování energií, plánují přechod na alternativní zdroje

České firmy děsí zdražování energií. Přecházejí na alternativní zdroje a plánují renovace budov

Přibližně 90 procent firem v Česku očekává v příštích pěti letech další zdražování energií, velká část z nich uvažuje o využití alternativních zdrojů energie.

Přečíst článek

Předsedkyně poslanců ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová v reakci uvedla, že snahu o zredukování plateb na POZE podporuje, podle ní však nepůjde o nic jednoduchého. „Je tam obrovské riziko, které může vést k arbitrážím,“ zdůraznila. K plánovanému vrácení rozdělení plateb mezi stát a spotřebitele uvedla, že je předně nutné zanalyzovat, jaký to bude mít dopad na sociální situaci domácností.

Revizi plateb na podporované zdroje energie v diskusi podpořil bývalý guvernér České národní banky a expremiér Jiří Rusnok. „Vláda se musí pokusit zredukovat objem těch plateb,“ řekl. Podle Rusnoka by to pro vládu měla být primární úloha, až následně by se mělo řešit, jak budou platby rozděleny. Připustil, že převod části plateb zpět na zákazníky zřejmě bude kvůli současnému stavu státních financí nutný.

Se záměrem naopak nesouhlasí Svaz moderní energetiky. „Česká republika čelí energeticko-bezpečnostní a klimatické krizi současně. Obnovitelné zdroje energie přitom řeší oba tyto problémy. Narušení státem garantovaných podmínek podpory by opět vedlo k tomu, že Česko ztratí čas k potřebnému posilování oboru zelené energetiky. Od roku 2021 platí zvýšený solární odvod, který měl definitivně vyřešit mohou překompenzaci podpory obnovitelných zdrojů. K dalším zásahům na podpory obnovitelných zdrojů tak není důvod a vlastně ani legitimní prostor,“ řekl Sedlák.

V příštím roce by měl skončit také vládou stanovený limit cen energií. Stanjura už v minulých dnech avizoval, že s prodloužením opatření s ohledem na vývoj cen energií na trzích nepočítá.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Brusel uvolnil Česku dotace 702 milionů eur z mimořádného fondu obnovy

Česko splnilo cíle a podmínky. Od eurokomisařů v rámci dotací dostane stovky milionů eur

Přečíst článek
Prezident NKÚ Miloslav Kala

David Ondráčka: Pondělní deprese s NKÚ aneb průvodce smutných zpráv o veřejných penězích

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme