Reklama

Slovensko se drží, ekonomiku táhnou spotřeba a investice

Slovenská ekonomika loni v posledním čtvrtletí podle předběžného odhadu udržela tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 procenta.
ČTK
 ČTK

Slovenská ekonomika loni v posledním čtvrtletí podle předběžného odhadu udržela tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 procenta, stejného výsledku po revizi údajů dosáhla i v předchozích třech kvartálech. V meziročním srovnání pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zpomalilo na 1,1 procenta z 1,4 procenta ve třetím čtvrtletí, a dostalo se tak na nejnižší loňskou hodnotu.

Reklama

Za celý loňský rok se podle předběžných údajů HDP reálně zvýšil o 1,7 procenta po tříprocentním růstu v roce předchozím. Hodnota HDP Slovenska po zohlednění inflace překročila úroveň z posledního čtvrtletí roku 2019, kdy země ještě nečelila epidemii nemoci covid-19.

Česká ekonomika bude letos stagnovat, bude na tom hůře než většina EU

Česká ekonomika bude letos stagnovat, bude na tom hůře než většina EU

Česká ekonomika bude v prvním čtvrtletí letošního roku stagnovat a za celý rok vykáže růst o 0,1 procenta. To bude výrazně pod očekávaným průměrem celé Evropské unie. Počítá s tím dnes zveřejněná makroekonomická prognóza Evropské komise, která v případě České republiky nijak nezměnila dřívější odhady letošního minimálního růstu hrubého domácího produktu (HDP).

Přečíst článek

Slovenskou ekonomiku v posledním čtvrtletí loňska podpořila spotřeba domácností a vyšší investice. Zahraniční obchod podle statistiků naopak skončil s výrazným záporným saldem.

Miroslav Singer

Inflační tlaky přetrvají déle, než si dnes myslí většina analytiků, míní exguvernér ČNB Singer

Pro Evropu je důležité, že se začaly stavět terminály na zkapalněný plyn. „Současné ceny energií jsou pro to velkou pobídkou. Reálně vidíme, jak funguje kapitalismus v praxi,“ řekl v rozhovoru pro časopis MED Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky. Na Evropu přesto podle Singera nejhůře dopadne hospodářská recese.

Přečíst článek

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta z 1,5 procenta ve třetím čtvrtletí. V porovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,3 procenta. Za celý loňský rok pak HDP České republiky o 2,5 procenta vzrostl.

Reklama

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Celkový počet zaměstnaných na Slovensku, které má více než pět milionů obyvatel, ve čtvrtém loňském čtvrtletí vzrostl o 1,1 procenta zhruba na 2,44 milionu lidí po růstu o 1,5 procenta ve třetím kvartálu.

Slovenské ministerstvo financí minulý týden zlepšilo výhled letošního růstu slovenské ekonomiky na 1,3 procenta z předchozích 0,6 procenta.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Rozpad EU by poškodil bez výjimky všechny země včetně Česka

Rozpad EU by způsobil propad ekonomik všech zemí včetně Česka, spočítal německý institut

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme