Schodek pro příští rok bude maximálně 231 miliard. Víc nedovolí zákon, uvedl Stanjura
Rozpočtový schodek v příštím roce bude nejvýše 231 miliard korun po letošních plánovaných 252 miliardách korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), podle kterého maximální deficit stanovuje zákon na základě ekonomického výkonu země. Rozpočtová strategie z dubna předpokládala pro příští rok deficit 235 miliard korun.
Podle Stanjury maximální výši schodku stanovuje zákon o rozpočtové odpovědnosti a rozpočtových pravidlech, konkrétní hodnotu potom potvrzuje i Národní rozpočtová rada. Překročení 231 miliard je tak podle ministra vyloučeno. „Je to podle zákona, zákony se musí dodržovat. O tom se vlastně nedá vyjednávat. Je to maximální schodek, ví to všichni členové vlády, ví to všechny koaliční strany, je to realita, se kterou počítáme,“ řekl.
Stanjura zároveň uvedl, že by uvítal i nižší schodek. „Mně by se samozřejmě líbilo, kdybychom měli v koalici shodu, že ten limit nevyčerpáme a že schodek bude nižší, ale ta shoda neexistuje,“ řekl. Předpokládá proto, že návrh rozpočtu, který ministerstvo financí vládě předloží, bude blízko maximálního limitu. Ministerstvo financí musí vládě předložit návrh státního rozpočtu do konce srpna, vláda musí návrh schválit do konce září.
„Gigantický deficit přes 200 miliard na první pohled evokuje dojem, že země prochází zdrcující ekonomickou krizí, kterou je nutné tlumit rozhazováním veřejných prostředků na dluh. To se přitom neděje. Samo ministerstvo financí ve své čerstvé prognóze předpokládá, že letos ekonomika vykáže střídmý a v příštím roce sympatický růst. Neexistuje tedy žádný objektivní důvod, proč by si měl český daňový poplatník na finančním trhu půjčovat stovky miliard, které bude muset v budoucnu splatit i s úroky,“ řekl k očekávanému rozpočtovému schodku hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Podle Hradila si příjemci státních prostředků zvykli na vyšší příjmy a jejich možný pokles označují za likvidační. „Jedinou nadějí pro dlouhodobou udržitelnost nyní je, že Česko v příštích několika letech zažije období ekonomického růstu, tlak veřejnosti přinutí vlády deficitní útraty alespoň dále nezvyšovat a že ekonomika doroste do takové velikosti, že ty stávající dokáže pokrýt,“ řekl.
Ministr financí také uvedl, že předpokládá dodržení naplánovaného rozpočtového schodku pro letošní rok. Připustil, že výběr daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně z tabákových výrobků je nižší, než se očekávalo při sestavování rozpočtu, tento pokles ale kompenzuje vyšší inkaso sociálního pojištění či daně z příjmu fyzických osob.
Stanjura ale zároveň zdůraznil, že kdyby vláda vyhověla všem požadavkům na zvýšení výdajů v letošním roce, plánovaný schodek by nebylo možné dodržet. K jednání s odbory o možném zvýšení platů ve státní sféře uvedl, že celkový objem mzdových prostředků zvyšovat nelze. Je podle něj možné změnit rozložení peněz, kdy by se zvýšily tarifní platy, jak požadují odbory. Zároveň by to ale podle něj znamenalo menší objem peněz na odměny. Stanjura v této souvislosti podotkl, že osobně je příznivcem toho, aby vedoucí měli možnost lépe individuálně odměnit zaměstnance, kteří mají mimořádné výkony.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ujistil senátory, že má fahrplan, jak opravit chromé stavební řízení. Jelikož se nezdržoval podrobnostmi, soudíme, že patrně nějaké mouchy ještě i tak bude mít. Fahrplan má docela jistě i ministr financí Zbyněk Stanjura, a to jak pro letošní rozpočet, tak pro finance na příští rok. Ten se k tomu, aby je vysvětlil, už vůbec nemá. Tak musíme doufat, že ministerské plány nevedou do kopru.Kde nic není, ani smrt nebere. Pardon, rozpočtová rezerva je prázdná, říká Stanjura
Názory
Parlamentní prázdniny už nejsou, co bývaly. Sice skutečná politická aktivita je značně utlumená, rétorická cvičení a pokusné balonky však od politiků létají nadále. A tak už nyní například víme, že pětikoalice pro poslední rok svého aktuálního vládního období již nechystá žádné větší akce. Asi aby už nikoho dalšího nenaštvala.Stanislav Šulc: Rezignovala vláda na záchranu rozpočtu? Ministři naznačují, že je s reformami konec
Názory
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.