Průmyslová výroba v Rusku roste. Hojí se na „hotových kovových výrobcích”

Průmyslová výroba v Rusku v březnu vykázala první meziroční nárůst za poslední rok. Ruský statistický úřad oznámil, že produkce se zvýšila o 1,2 procenta. Analytici přitom v průzkumu agentury Bloomberg předpovídali, že výroba vykáže pokles o 1,4 procenta.
Podle agentury Bloomberg se nyní daří průmyslovým odvětvím spojeným s vojenskou výrobou, která těží z výdajů souvisejících s ruským útokem na Ukrajinu. Výroba zpracovatelského sektoru v březnu stoupla o více než šest procent. V čele jejího růstu stála produkce „hotových kovových výrobků” zahrnující zbraně a munici, která se zvýšila o 30 procent.
Do loňského února a začátku invaze na Ukrajinu v Rusku vlastnila nějaký majetek celá řada firem z celého světa včetně českých. Nejčastěji se jednalo o nemovitosti nebo fabriky.
Putinovo Rusko znárodní majetek zahraničních firem i cizích občanů. Prý jen dočasně
Politika
O 23 procent se v březnu zvýšila výroba počítačů, elektroniky a optických produktů, tedy zboží, které podle ekonomů pravděpodobně zahrnuje součástky pro letadla a raketové motory. Produkce zboží z kategorie „ostatní dopravní prostředky”, kam patří mimo jiné bojová vozidla, letadla a lodě, stoupla o více než deset procent, napsala agentura Bloomberg.
Role Ruska jako globálního hráče na energetickém trhu se bude snižovat. Na trhu s zkapalněným zemním plynem (LNG) z toho bude těžit řada zemí, například Spojené státy nebo Katar, informoval s odkazem na analytiky server CNBC. Sankce, které západní státy uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, odčerpaly z ruského sektoru LNG většinu zahraničních investic.
Rusko vyklidí pozice. Velkými hráči na trhu se zkapalněným zemním plynem budou Spojené státy a Katar
Trhy
Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně uvedl, že ruské zbrojní závody nyní pracují nepřetržitě, aby udržely krok s poptávkou. Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února loňského roku. Následně se stalo terčem rozsáhlých hospodářských sankcí ze strany západních zemí.
Ruská ekonomika v loňském roce klesla o 2,1 procenta. Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.
Hodnota majetku ruských dolarových miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun), tedy o více než dvě pětiny. Přispěly k tomu vysoké ceny přírodních zdrojů a obnovování hodnoty majetku po propadu, který nastal bezprostředně po začátku ruského útoku na Ukrajinu. Na předválečnou úroveň se však hodnota majetku ruských miliardářů ještě nevrátila. Uvedla to podle agentury Reuters ruská verze časopisu Forbes.
Hodnota majetku ruských miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů
Money
Mezinárodní měnový fond (MMF) tento měsíc zvýšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,7 procenta z dříve očekávaných 0,3 procenta. Odhad hospodářského růstu v příštím roce však snížil na 1,3 procenta z 2,1 procenta.
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.