Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

PPF banka stále nevydělává tolik, co před covidem. Kvůli válce omezuje operace v rublech

PPF
ČTK

PPF bance, která spadá do skupiny zesnulého miliardáře Petra Kellnera, stoupl loni čistý zisk o 600 milionů korun na 1,747 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2021. Zisk se ale nedostal na úroveň předpandemického roku 2019, kdy činil 2,6 miliardy korun.

Reklama

Návrat na předcovidovou úroveň zisku se PPF bance nepodařil ani v druhém pandemickém roce. Čistý zisk jí ale stoupl o 600 milionů korun na 1,747 miliardy korun, uvádí výroční zpráva firmy, na níž jako první upozornil Deník N

PPF banka kvůli únorové ruské invazi na Ukrajinu během letošního roku svoji činnost v Rusku omezila. „Banka v návaznosti na geopolitickou situaci v průběhu roku 2022 významně snížila svoji expozici na Rusko z 31. prosince 2021, a to jak úpravou limitů na protistrany z uvedených států, tak i omezením limitů na operace v rublech,“ uvedla PPF banka ve výroční zprávě.

Vojenský konflikt by na bankovní dům podle dokumentu neměl mít větší vliv. Jeho pohledávky nebo finanční aktiva (může jít například o dluhopisy nebo akcie) se vztahem k ruským a ukrajinským trhům ke konci března činily 0,18 procenta z celkového majetku PPF banky. Závazky k regionu tvořily 0,31 procenta z celého objemu.

Územní studie čtvrti Bubny-Zátory

PPF bude stavět byty. První vzniknou v nových Bubnech

Skupina PPF se ve spolupráci se společností Karlín Goup vrhá do rezidenčního developmentu. Dohoda zahrnuje projekty v hodnotě čtyř miliard dolarů.

Přečíst článek

V loňském roce se vlastní kapitál PPF banky zvýšil o 7,3 procenta na 16,5 miliardy korun. „Návratnost vlastního kapitálu je i přes dopad pandemie v roce 2021 na velmi solidní úrovni téměř 11 procent,“ informovala firma. Objem aktiv vzrostl, bilanční suma se dostala na téměř 237 miliard korun, tedy na úroveň předpandemického roku 2019. Tvořily je hlavně reverzní repo operace s centrální bankou nebo pohledávky za klienty.

PPF banka uvedla, že se v hodnocení primárních dealerů státních dluhopisů, které sestavuje ministerstvo financí, opět umístila na druhém místě. „S celkovým objemem obchodů s cennými papíry za rok 2021 v hodnotě 419,5 miliardy korun se tak řadíme mezi nejvýznamnější obchodníky na finančních trzích v České republice,“ upozornil generální ředitel banky Petr Jirásko.

PPF banka z 92,96 procenta ovládá nizozemská společnost PPF Group, kterou nyní spravuje manželka zesnulého miliardáře Renáta Kellnerová. Zbývajících 6,73 procenta drží hlavní město Praha. Bankovní dům se věnuje především poskytování finančních, investičních a poradenských služeb a privátnímu bankovnictví.

Petr Kellner

Rok po Kellnerově smrti: PPF opouští turbulentní východní trhy a míří na klidnější západní, míní ekonomové

Skupina PPF rok po smrti svého zakladatele Petra Kellnera podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy. Dědické řízení stále běží, správcem pozůstalosti je vdova Renáta Kellnerová. Oficiální akce k výročí se konat nebudou, zaměstnanci si jej podle vyjádření zdrojů z PPF připomenou v práci.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Rubl propadl na nejslabší úroveň za rok a půl. Nespasily ho ani vyšší ceny ropy

Přečíst článek
Rusko ruší zákaz vývozu nafty, ta by mohla zlevnit i v Česku. Rubl se však i přes konec embarga dál propadá

Rusko ruší zákaz vývozu nafty, ta by mohla zlevnit i v Česku. Rubl se však dál propadá

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme