Reklama

Pozor na zlato. Za draho koupíte, prodáte jen se slevou

Zlaté slitky
Pixabay
Zdeněk Pečený

Češi ve snaze ochránit své úspory před inflací zběsile nakupují zlaté slitky. Ekonomové varují před rozčarováním, které se může dostavit při pokusech investiční zlato prodat. Někteří obchodníci zpětný výkup vůbec neumožňují, jiní nastavují nákupní cenu o desítky procent níž než tu prodejní. „Rozdíl spreadu by se měl pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat prodávajícího,“ říká hlavní analytik BHS Štěpán Křeček. 

Reklama

Zájem o investice do fyzických drahých kovů s příchodem covidu naskočil na růstový trend. Ten poslední měsíc ještě zesílil v reakci na válečný konflikt na Ukrajině. Češi skupují investiční zlato jako ochranu před inflací.

A na rostoucí poptávku po fyzickém kovu aktuálně rychle reaguje nabídka. Ke specializovaným obchodníkům se přidala třeba i Česká spořitelna. Banka nedávna umožnila nákup zlatých slitků přes aplikaci mobilního bankovnictví.

Že zlato do investičního portfolia patří se shodne většina analytiků. Nemělo by se to ale přehánět. „Zlato by nemělo tvořit více než deset procent portfolia,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. 

zlato, zlaté slitky

Spořitelna začala prodávat zlaté cihličky přes mobil

Jen na pobočkách České spořitelny si lidé nakoupili zlaté slitky v objemu přes půl tuny.

Přečíst článek

Zlato jako uchovatel hodnoty

Zlato by mělo být chápáno jako nástroj pro uchování hodnoty úspor, nikoliv jejich zázračného rozmnožení. Zlato má doložitelnou historii čtyř tisíc let. Po celou tu dobu si podle Křečka bylo možné za jednu trojskou unci nakoupit kvalitní oblečení, ať už to bylo ve starověku, středověku či novověku.

Reklama

„Ve starověkém Římě si senátoři za unci zlata mohli koupit tuniku, sandále, návleky a mohli jít do senátu. Ve středověku si člověk mohl koupit kroj a vyrazit na královský dvůr. Když se dnes podíváme, kolik stojí unce zlata, dá se za to pořídit kvalitní oblek, polobotky, košili a pásek,“ vypočítává Křeček.

Čeští investoři mají podle něj rádi to, na co si mohou sáhnout. „Proto vidíme ten ohromný zájem o nemovitosti. Myslím, že podobné je to i zlata,“ říká. 

Zlato a bitcoin, ilustrační foto

Válka pomáhá zlatu. Bitcoin se neukázal jako bezpečné útočiště, zatím

Válečný konflikt na Ukrajině ukázal, co investoři v turbulentních dobách považují za bezpečný přístav. Zlato jím je, bitcoin nikoliv.

Přečíst článek

Za války by podle analytiků zlatu vedlo lépe než jiným platidlům. „V případě války by investoři do fyzického zlata měli velmi dobrou šanci toto zlato prodat nebo vyměnit za potřebné statky. Naopak papírové peníze mohou rychle ztratit hodnotu,“ myslí si Jiří Tyleček, hlavní analytik společnosti XTB. 

„V minulosti jsme viděli řadu situací, kdy finanční svět přestal fungovat. To, že měli lidé doma fyzické zlato, jim mohlo často zachránit život,“ připomíná Křeček, podle kterého i československá měnová reforma v roce 1953 jasně ukázala, že lidé, kteří měli úspory ve zlatě, dopadli podstatně lépe než ti, kteří drželi tehdejší papírové peníze. Ty přes noc ztratily hodnotu. 

>>>>>> Zajímáte se o alternativní investice? Čtěte zde <<<<<<

Faktem je, že zlato a jeho hodnota jsou uznávány po celém světě. „Pokud by například nyní Ukrajinci přijížděli se zlatými cihličkami, určitě by se jim v naší zemi začínalo lépe než s peněženkami nabitými hřivnami,“ říká Tyleček.

Pozor na padělky a neseriózní obchodníky

Odborníci se shodnou, že pro nákup cenných kovů je zásadní výběr obchodníka. „Ti renomovaní obchodníci mohou mít ceny o něco vyšší,“ říká Křeček. Zároveň by ale podle něj neměla cena příliš převyšovat cenu cenného kovu na burze. „Jistěže cena fyzického zlata bude o něco vyšší, jsou tam nějaké náklady na dopravu, uskladnění, ale zase by se ta cena neměla odchylovat o více než pár procent oproti té burzovní,“ dodává ekonom.

Libor Brůna, generální ředitel Golden Gate CZ, upozorňuje, že současné době by lidé neměli věřit podezřele výhodným cenovým nabídkám. „Pokud někdo prodává fyzické zlato pod burzovní cenou, jde téměř jistě o padělek. Lidé by si měli dopředu zjistit o obchodníkovi co nejvíce informací.“ 

Zlaté slitky

Zlato nyní klidně nakupujte. Ale jen trošku

S investováním do zlata opatrně. Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v polovině letošního ledna v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to značí, že zlato nepředstavovalo ani příslovečnou ochranu před inflací, za niž je často vydáváno.

Přečíst článek

Investoři by mohli narazit v případě, že budou chtít své zlaté cihličky prodat zpět. Někteří obchodníci to neumožňují vůbec a jiní nabídnou až o 30 procent nižší výkupní cenu, než je aktuální burzovní hodnota žlutého kovu. 

„Kvalita obchodníka se pak pozná podle velikosti toho spreadu mezi prodejní a nákupní cenou,“ říká Křeček. Třicet procent je podle něj zlodějina. „Mělo by se to pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat toho prodávajícího,“ uzavírá. 

Ekonom Lubomír Lízal

Lubomír Lízal: Řešení závislosti na ruském plynu? Přestaňme ho využívat na výrobu elektřiny

Česká národní banka ani vláda v aktuální situaci nemohou plně kontrolovat tuzemskou inflaci. Na jejím růstu se stále výrazněji podepisuje válka na Ukrajině, jejíž případné dlouhé trvání může vést i k recesi, domnívá se bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal, který v současnosti vyučuje na Anglo-American University a ČVUT. „Pokud válka skončí brzy, vrchol inflace zažijeme již v létě a pak začne klesat. Pokud ne, budeme tu mít vyšší inflaci třeba i rok,“ domnívá se ekonom.

Přečíst článek

Vladimir Putin, prezident Ruska

Chcete plyn? Od pátku už jedině za rubly, vzkázal Putin. Vydírání, reaguje Západ

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého se od pátku musí za ruský plyn platit v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny.

Přečíst článek

Zlato, ilustrační foto

Zlato posiluje kvůli obavám z inflace, technické kovy díky oživení v průmyslu

Cena zlata se v červenci vrátila k růstu, od začátku roku ale stále ztrácí téměř šest procent. Dále rostou technické kovy: měď, hliník, platina i palladium, které profitují z oživení průmyslu.

Přečíst článek

Zlaté slitky

Kdo vsadil na zlato, může slavit. Cenný kov je v Česku nejdražší v historii

Zlato naplňuje povahu bezpečného přístavu v nejistých dobách. Jeho cena od začátku letošního roku vzrostla o více než 15 procent, v korunách se obchoduje dokonce nejdráž v historii. Daří se ale i ostatním drahým kovům, třeba palladium i platina si polepšují ještě výrazněji.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

zlato, zlaté slitky

Zlato se vrací pod zem. Češi skupují cihly a zakopávají je na zahradě

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme