Reklama

Do tendru na poštovní licenci se kromě České pošty přihlásí i PNS a Zásilkovna

Poštovní doručovatelka České pošty
ČTK

Český telekomunikační úřad očekává, že se do výběrového řízení na držitele nové poštovní licence platné od roku 2023 vedle České pošty přihlásí i další firmy.

Reklama

Zájem má První novinová služba (PNS) a Zásilkovna. Tendr chce vypsat do konce roku, uvedla předsedkyně úřadu Hana Továrková na konferenci Information Security Summit.

Podle Továrkové v současnosti běží přezkum poštovního trhu, který by měl skončit v říjnu. Na jeho základě úřad stanoví podmínky pro nového držitele poštovní licence pro dalších pět let, například jaké základní služby bude muset po celém Česku nebo jeho části zajišťovat. V současnosti probíhá změna evropského regulačního rámce pro poštovní trh, která se následně dotkne i toho českého. Obecně by se na něj mělo nahlížet podobně jako na trh telekomunikační.

Radomír Lapčík, zakladatel a člen představenstva Trinity Bank a holdingu SAB Finance

Trinity Bank slaví čtvrtstoletí. Klienty odmění vyšší úrokovou sazbou u spoření

Trinity Bank slaví letos v srpnu dvacet pět let svého působení na trhu. Jako narozeninový bonus odmění nové i stávající klienty vyšší úrokovou sazbou na spořicích účtech.

Přečíst článek

Modernizace je nezbytná

Česká pošta, která každoročně inkasuje od státu za základní služby až 1,5 miliardy korun, se podle Továrkové musí modernizovat, aby v nových podmínkách obstála, jinak zanikne. Na českém trhu v současnosti působí 26 firem poskytujících poštovní služby.

PNS je největší distributor tisku a po koupi společnosti Mediaservis a Grosso i alternativním doručovatelem adresných i neadresných zásilek. Zásilkovna provozuje síť pěti tisíc výdejních míst po celém Česku, zajišťuje doručování balíků z e-shopů i posílání zásilek mezi lidmi. Letos očekává 70 milionů přepravených zásilek.

Reklama

Česká pošta provozuje 3 200 poboček a zaměstnává kolem 27 tisíc lidí. Nedávno ohlásila, že se do tří let rozdělí na podnik provozující pobočky a poskytovatele komerčních doručovacích služeb. Loni firma prohloubila ztrátu o jednu miliardu korun na téměř 1,4 miliardy korun.

Šneci po burgundsku v Tuctu

V Míšeňské na Malé Straně to stále žije. Nově tam připravují šneky

Do Míšeňské nedaleko Karlova mostu netáhne jen barokní architektura, do turisticky atraktivní ulice míří i milovníci dobrého piva. Už od srpna si tam přijdou na své i ti, kteří dávají přednost vínu.

Přečíst článek

Air Bank pobočka, ilustrační foto

Čistý zisk skupiny Air Bank vzrostl o čtvrtinu na 877 milionů

Skupině Air Bank, do níž vedle stejnojmenné banky patří také společnost Benxy a český a slovenský Home Credit, v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk meziročně o čtvrtinu na 877 milionů korun.

Přečíst článek

>>>>>> Zajímají vás další zprávy z firem? Čtěte naši rubriku. <<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme