Reklama

Německou ekonomiku zachraňuje export do Česka a Polska. Narostl téměř o polovinu

Překladiště v Německu, ilustrační foto
iStock
František Novák

Německé firmy se po brexitu přeorientovaly na východ. Výrazně roste export do Polska, Česka, Maďarska i Ruska.

Reklama

Pandemie covidu odeznívá a evropské ekonomiky se opět vracejí k růstu. V případě německého exportu, který je pro sousední ekonomiku stejně jako pro Česko klíčový, se ukazuje, že se po odchodu Spojeného království z bruselských struktur největší evropská ekonomická mašina přeorientovala směrem na východ.

Konkrétně na Polsko, Českou republiku, Maďarsko a Rusko. V těchto zemích rostl v prvním pololetí export německých firem meziročně více než o dvacet procent. Platí to i obráceně, tedy že se zvyšuje vývoz z těchto zemí do Německa.

Vyplývá to z dat organizace Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft. Export do zemí východně od Berlína se zvýšil o 24,3 procenta. Naopak se propadá obchodní výměna se Spojeným královstvím. Od ledna do června to bylo meziročně o 2,3 procenta méně. Čtyřicetimilionové Polsko se stalo pátým největším obchodním partnerem Německa, přeskočilo Francii a je jen těsně za Spojenými státy. Británie se propadla až na jedenácté místo.

Kancelářské budovy Václavské náměstí

Prázdné kanceláře v Praze nepřibývají. Neobsazených je jen osm procent

Poptávka po kancelářských prostorech v Praze mírně vzrostla, přesto stále nedosáhla úrovně před pandemií. Nájemné ale navzdory neobsazenosti příliš neklesá.

Přečíst článek

Východní Evropa klíčovým obchodním partnerem Německa

Předseda organizace Oliver Hermes zdůraznil, že se z východní Evropy stává pro německé firmy klíčový partner. Do konce roku 2019 tu celkově investovaly 145 miliard eur a vytvořily 1,9 milionu pracovních míst. 

Reklama

V prvním pololetí objem exportu do zemí střední a východní Evropy vzrostl na 124 miliard eur, dovoz činil 121 miliard eur, a povyskočil dokonce o 25,8 procenta. Obchodní výměna s tímto regionem tvoří celkem pětinu německého zahraničního obchodu.

Statistikám vévodí Polsko, následuje Česko, Maďarsko, Rusko a Slovensko. Hermes nicméně poukázal na znepokojivou politickou rovinu, protože německou vládu společně s Bruselem rozčiluje politické směřování Varšavy a Budapešti ohledně dodržování zásad právního státu a nezávislosti médií. Šéf výboru, jenž podporuje ekonomickou spolupráci s tímto regionem, vyzval vládu v Berlíně, aby usilovala o narovnání vztahů s polskou i maďarskou vládou a Evropskou komisí. 

Outlet Zalanda v německém Hannoveru

Německý index DAX se rozšíří. Doplní jej Zalando i Puma

DAX v posledním roce ztrácel proti jiným evropským i americkým indexům. Za změnami tak je také snaha rozšířit jej o růstovější akcie.

Přečíst článek

Roste i export do Ruska

Z dat vyplývá také to, že navzdory protiruským sankcím ze strany EU stoupl v prvním pololetí export mezi Berlínem a Moskvou o 24,7 procenta. I proto by podle Hermese nemělo být zpochybňováno zprovoznění nového plynovodu pod Baltem. 

„Nord Stream 2 nesmí být retrospektivně zpochybňován ani novou federální vládou,“ vzkázal novému německému kabinetu, který vznikne po volbách na konci září. Vláda by také měla východním zemím nabídnout alternativu k čínské hedvábné stezce a pomáhat se zaváděním klimaticky šetrných technologií.

Vítězství v parlamentních volbách obhajuje koalice CDU/CSU, jež v roce 2017 získala téměř třetinu hlasů. Nyní ji ale v průzkumech přeskočila sociální demokracie, SPD. Na třetím místě jsou Zelení. Pokud by se volby konaly na konci srpna, SPD by získala 23 procent hlasů, unie CDU/CSU 21 procent, Zelení 18 procent, FDP 12 procent, Alternativa pro Německo 11 procent a Levice šest procent. Nejvíce by si polepšili Zelení, kteří před čtyřmi roky získali devět procent odevzdaných hlasů. 

>>>>Článek vyšel v týdeníku Hrot<<<<

Miroslav Singer, český ekonom, Generali CEE Holding

Exguvernér Singer: České rodiny oproti anglosaským inflace poškozuje víc

My jsme součástí skupiny zemí, kde rodiny mají významná finanční aktiva v bankách. Tudíž je inflace poškozuje víc. Zatímco v anglosaském světě má rodina především na krku úvěry, proto jim současná situace pomáhá. Nemohou se krizí prošetřit, potřebují neztratit práci a vydělávat. Jinak tu hypotéku nesplatí, vysvětluje v rozhovoru pro newstream.cz hlavní ekonom skupiny Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, proč je ve střední Evropě vyšší averze k inflaci.

Přečíst článek

Dům v Jeseníkách.

Z paneláku do hornatých Sudet. Dům v Jeseníkách soutěží o prestižní cenu

Dům pro rodiče, tak se jmenuje projekt ateliéru TŘI.ČTRNÁCT architekti (Ondřej Palenčar), který se dostal do užšího výběru mezinárodní odborné poroty České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Kontejnerová lod

Cena za inflaci pro německé exportéry: Desítky miliard nákladů navíc a nástup recese

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme