Reklama

Německo by Česku s plynem pomohlo, říká Česko-německá průmyslová komora

Plynovod Jamal, ilustrační foto
ČTK/AP
Dalibor Martínek

Jsme naprosto ekonomicky provázaní, rozhodně bychom vás nenechali v problémech. Tak zní sdělení Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Nicméně, náhlé zastavení dodávek plynu by české ekonomice, a tím i německým vlastníkům firem, způsobilo obří problémy. Jako jednu z velkých potíží vnímá komora špatnou komunikaci vlády, respektive ministerstva průmyslu.

Reklama

Česko je při dodávkách plynu téměř ze sta procent závislé na Rusku. Česko-německá komora si nechala udělat průzkum, jak by případné zastavení plynu dopadlo na český průmysl. Výsledek? Existenčně nebo „velmi vážně“ by byla ohrožena čtvrtina tuzemských firem.

Ve výrobním sektoru dokonce až čtyřicet procent firem. Podniky se podle průzkumu necítí být dostatečně informovány, téměř dvě třetiny společností vyzývají vládu, aby urychleně předložila plán prioritizace při dodávkách plynu.

Nejvíce plynu se spotřebuje v průmyslu, a to 28,3 procenta celkové spotřeby. Následují domácnosti s 25 procenty. Existenčně by v případě výpadku dodávek plynu byly nejčastěji ohroženy velké firmy s 250 až jednotkami tisíc zaměstnanců.

Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu

Síkela: Domácnostem na energie přispějeme. Dotovat vyhřívání bazénu ale nehodláme

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určený by byl nejen pro nízkopříjmové obyvatele, ale zřejmě také pro tzv. střední třídu. Vysokopříjmové domácnosti ministerstvo podporovat neplánuje, řekl bez bližších podrobností ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Přečíst článek

Čtvrtina firem ve vážném ohrožení

Společnosti se sice snaží udržet si akceschopnost. Krizový plán pro případ výpadku dodávek plynu připravuje nebo už podle průzkumu připravilo třicet jedna procent z nich. Mezi výrobními firmami je to 40 procent. Čtvrtina firem se snaží připravit se na přechod na alternativní zdroje energie, například na elektřinu. 

Reklama

Toto řešení však nepřipadá v úvahu pro všechny podniky a regiony. Uwe Hengstermann, šéf dodavatele autodílů Borgers CS z Rokycan, vidí v případě zastavení dodávek plynu existenční ohrožení pro svou firmu. 

„Společnost Borgers využívá zemní plyn jako zdroj tepla pro významnou část výroby. Zastavení dodávek plynu by proto u nás vedlo k velkým problémům. Výrobní procesy lze sice převést na elektřinu, ale vyžadovalo by to vysoké investice a hodně času na realizaci. Zastavení dodávek plynu by tak vedlo k výpadkům výroby, které by ohrozily samotnou existenci naší společnosti.“ 

Gazprom

Brusel ustupuje Putinovi. Nad platbou za plyn v rublech zřejmě přivře oči

Evropská komise v těchto hodinách završuje svoji snahu vypracovat vodítko firmám a státům EU stran toho, jak mají platit za ruský plyn. Podle informací agentury Bloomberg vodítko precizuje takovým způsobem, že evropští odběratelé budou moci nadále nakupovat ruský plyn, aniž by přitom porušovali protiruské sankce. Ty EU zavedla v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

Firmy: Chceme znát krizový scénář

Firma je s více než třemi tisíci zaměstnanci a obratem téměř šest miliard korun největším zaměstnavatelem na Plzeňsku a dodává díly například do Škody Enyaq iV.

Pouze jedenáct procent podniků má dostatek informací o scénáři v případě zastavení dodávek plynu. Firmy proto vyzývají vládu o co nejdřívější transparentní plán prioritizace při dodávkách plynu.

„Že Rusko ze dne na den utáhne kohoutky s plynem, není sci-fi, ale scénář, který se v Polsku a Bulharsku stal realitou. Vláda proto musí předložit jasný plán prioritizace při dodávkách plynu, aby se nejistota firem ještě nezvětšovala,“ říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé průmyslové a obchodní komory.

Zda se Česko dostane do majetkové struktury nějakého německého terminálu na zpracování LNG nevidí zástupci německých průmyslníků příliš optimisticky. Jako reálnější vidí variantu pevných kontraktů dodávek. To je rozdíl oproti představám české vlády, která o majetkovém podílu v terminálech mluvila. Nicméně, vzhledem k velkému angažmá německých firem v Česku se nejeví reálně, že by byl český průmyslu od plynu zcela odstřihnut.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Síkela chce řešit energetickou krizi založením státního obchodníka s energiemi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Přečíst článek

Robert Habeck

Dalibor Martínek: Co bude, až Putin vypne plyn? Políbíme prsten Němcům

Sledujte německého ministra hospodářství Roberta Habecka. Stal se z něj hrdina podobný legendárnímu Jean-Paulu Belmondovi. Chvilku je tady, pak zase tam, hasí jeden průšvih za druhým. Tedy, vlastně hasí jediný, ale klíčový průšvih. Plyn. V Arábii dojednával kontrakty zkapalněného plynu, který by nahradil ten ruský. Začátkem března dohodl výstavbu terminálu v severoněmeckém Brunsbüttelu nedaleko Hamburku.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme