Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brusel ustupuje Putinovi. Nad platbou za plyn v rublech zřejmě přivře oči

Gazprom
iStock
Lukáš Kovanda

Evropská komise v těchto hodinách završuje svoji snahu vypracovat vodítko firmám a státům EU stran toho, jak mají platit za ruský plyn. Podle informací agentury Bloomberg vodítko precizuje takovým způsobem, že evropští odběratelé budou moci nadále nakupovat ruský plyn, aniž by přitom porušovali protiruské sankce. Ty EU zavedla v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Reklama

Upřesnění má spočívat v tom, že Brusel vyzve evropské odběratele, aby vydávali jasná stanoviska, že považují svůj závazek vůči ruskému dodavateli plynu za splněný přesně tím okamžikem, kdy mu zaplatí eury či dolary. Tedy v souladu se stávajícími smlouvami. Precizované vodítko, jež Brusel teprve zveřejnění, nesjpíše už v nejbližších dnech, podle zákulisních informací Bloombergu nemá zapovídat možnost otevření si eurového či dolarového účtu u ruské státní banky Gazprombank.

Hra o účet v rublech

Potíž je v tom, že Kreml svým dekretem z konce letošního března žádá po odběratelích z „nepřátelských zemí“ – tedy ze zemí uplatňujících vůči Rusku sankce, včetně států EU – zřízení nejen eurového či dolarového účtu, ale také účtu rublového. Podle dosavadních vyjádření představitelů Evropské komise je zřízení rublového účtu obejitím sankcí.

Ruská ekonomika letos klesne kvůli invazi na Ukrajinu nejvíce za 30 let, přiznává interní analýza Kremlu

Ruská ekonomika letos klesne nejvíce za 30 let, přiznává interní analýza Kremlu

Rusko čelí nejhlubšímu hospodářskému poklesu za téměř tři desetiletí, protože tlak ze strany sankcí uvalených USA a jejich spojenci narůstá. Uvádí to interní prognóza ruského ministerstva financí s tím, že HDP Ruska se letos sníží až o 12 procent, což je výrazně více než dubnový odhad ruské centrální banky, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje.

Přečíst článek

Jenže v připravovaném, precizovaném vodítku Brusel o svém postoji k založení rublového účtu mlčí. To je zarážející, neboť jde o „jádro pudla“ celé věci. Dosud nikde písemně nedeklaroval, že zřízení rublového účtu je porušením sankcí. Takový závěr zní jen vágnější formou, v ústních vyjádřeních bruselských činovníků.

Reklama

Zdá se tedy, že Brusel precizuje své vodítko, jak je výše uvedeno, aniž by ovšem řešil to nejpodstatnější. Vyzve tedy evropské odběratele plynu, aby si vyžádali stanovisko, že svůj závazek plní okamžikem převodu eur či dolarů – a dále dá od věci ruce pryč. Přitom Brusel dobře ví, že Putinův režim žádá více. Pokud by ale Brusel oficiálně možnost založení rublového účtu připustil, připustil by též explicitně obcházení svých vlastních sankcí. Tím pádem by zřetelně ztratil tvář a v přetahované s Kremlem tahal za kratší konec.

Tvorba šedé zóny

Pokud by Brusel ovšem zřízení rublového účtu explicitně, tedy i písemnou formou, zapověděl, i další odběratele plynu v EU by čekal osud odběratelů polských a bulharských. Těm již Kreml v dubnu kohoutky s plynem zavřel. Poté, co na jeho nové platební podmínky nepřistoupili.

Brusel se ocitá pod tlakem zemí, jako je Německo, Itálie, Maďarsko, a dokonce Francie, které jeho nový, precizovaný návrh podporují. Italský premiér Mario Draghi dokonce v týdnu pronesl, že evropští odběratelé budou za plyn schopni platit v rublech, aniž by porušili sankce. To je však možné jen tehdy, pokud Brusel zřízení rublového účtu explicitně nezapoví. Fakticky tak odběratelé z EU zjevně budou sankce EU vůči Rusku porušovat, ale protože to nebude „na papíře“, všichni se budou moci – poněkud alibisticky – tvářit, že se tak neděje. Že k žádnému porušování sankcí nedochází.

Zásadová Varšava

S nově precizovaným vodítkem ovšem podle informací Bloombergu nesouhlasí Polsko. Varšava tedy v této věci zachovává nejzásadovější postoj v rámci EU. Polsko nejhlasitěji žádá další vyjasnění vodítka, evidentně zejména právě otázky zřízení rublového účtu.

Varšava zkrátka po Bruselu chce, aby se zřetelně, písemnou formu, přihlásil buď k zákazu zřizování rublového účtu, nebo de facto k porušování svých vlastních sankcí. Sama se přihlásila k první možnosti, pročež právě Polsku – společně s Bulharskem – již Kreml plyn odpojil. Jestliže se Brusel de facto přihlásí k porušení svých vlastních sankcí, současně tím tedy také „hodí přes palbu“ Polsko a Bulharsko.

Kdo stanoví kurz?

Založení rublového účtu u Gazprombank je tak ožehavým problém z toho důvodu, že do převodu mezi eurovým a dolarovým účtem u téže banky a právě účtem rublovým bude zasahovat ruská centrální banka. A ta je sankcionována, na rozdíl od Gazprombank. Ruská centrální banka do převodu mezi oběma účty zasáhne třeba už jen tak, že je to ona, kdo stanovuje oficiální směnný kurs rublu. Tento kurs je přitom v současnosti manipulován, i za propagandistickým účelem, tak že je státními zásahy potlačováno přirozené působení sil nabídky a poptávky na příslušném devizovém trhu.

Gazprom, ruský plynárenský gigant v rukou Kremlu, ovšem v uplynulých dnech obesílal své evropské odběratele s ujištěním, že převod z eur či dolarů v rubly nebude probíhat přes ruskou centrální banky, nýbrž přes ruské Národní zúčtovací středisko.

Ani ruská strana si tedy zjevně nepřeje přerušení dodávek. Přišla by o podstatnou část svých příjmů. Zároveň ale nechce ztratit tvář. Proto se nyní obě strany snaží přicházet s částečnými ústupky, jež ještě neznamenají ztrátu tváře, přičemž zároveň umožňují, aby plyn proudil dál. Takto to však nepůjde činit věčně. Jedna ze stran bude muset udělat přelomový ústupek, kterým tvář ztratí, byť třeba jen poněkud zastřeně. Pokud Brusel jasně nezapoví zřízení účtu v rublech, zdá se nyní, že to bude fakticky nakonec právě on.         

Ruský prezident Vladimir Putin

Umožňují mu luxusní život. Velká Británie namířila sankce na Putinovy ženy a nejbližší příbuzné

Velká Británie opět zpřísňuje sankce vůči Rusku. Tentokrát se vláda Borise Johnsona zaměřila na přátele a rodinní příslušníky Vladimira Putina, kteří ho podporují a umožňují mu nadále vést život v luxusu, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

maďarský premiér Viktor Orbán

EU možná posune embargo na ruskou ropu. Kvůli Orbánovi

Rozhodnutí Orbánova Maďarska nepodpořit embargo na dovoz ruské ropy do Evropy, které je součástí šestého balíku sankcí na Rusko, rozděluje evropské politiky, upozorňuje server agentury Bloomberg.

Přečíst článek

V Česku letos klesne životní úroveň nejvíce od vzniku samostatného státu v roce 1993.

Lukáš Kovanda: V Česku probíhá historicky rekordní pád životní úrovně

Rapidní inflace při poměrně slabém růstu mezd letos způsobí suverénně největší pokles životní úrovně od roku 1993.

Přečíst článek

Reklama

Související

Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.

Protiruská jednota se tříští. Už dvacet evropských firem si otevřelo u Gazpromu účet v rublech

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme