Reklama

Síkela: Domácnostem na energie přispějeme. Dotovat vyhřívání bazénu ale nehodláme

Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určený by byl nejen pro nízkopříjmové obyvatele, ale zřejmě také pro tzv. střední třídu. Vysokopříjmové domácnosti ministerstvo podporovat neplánuje, řekl bez bližších podrobností ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Reklama

Ministerstvo chce podle něj připravit takový tarif, který bude pro domácnosti administrativně jednoduchý a zároveň pomůže s vysokými cenami. Síkela uvedl, že ale neplánuje bohatým domácnostem dotovat například vyhřívání zahradního bazénu. Jeho přesnou podobu teprve projednává, takzvaný sociální energetický tarif poté nejdříve projedná Síkela s ostatními ministry, až následně by ho představil veřejnosti. Zvláštní tarif by měla schválit také sněmovna, stát by se tak mělo v následujících týdnech.

Síkela uvedl, že tarif má mít podobu regulovaných cen energie propojenou s motivací k energetickým úsporám. Podle plánů se má snižovat cena už nyní existujících tarifů. Do určité výše spotřeby by lidé mohli využívat nižší cenu, nad touto hranicí by pak za energie platili běžné ceny.

Na přípravě se podílí i ministerstvo práce. Sociální tarif Síkela a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zmínili poprvé na společné tiskové konferenci v únoru. Síkela tehdy řekl, že by jako jedno z řešení problému s drahými energiemi stát mohl vytvořit „separátní entity“ s nižšími tarify pro chudší rodiny či malé firmy. Dnes uvedl, že ministerstvo průmyslu založení státního obchodníka připravuje.

"Minulý týden jsem výrazně akcentoval téma, že musíme najít řešení pro sociálně zranitelné zákazníky, které by nabízelo řekněme nějaký budget tarifů, ať již v elektřině, plynu nebo teple. Podle počtu lidí v domácnosti by tady bylo nějaké základní množství energií, které by bylo za nějakou cenu. A nad tuto sociálně únosnou cenu by stát pomohl tomu distributorovi jako obchodníkovi ten rozdíl profinancovat. Vlastně by to byla obdoba slevy na jízdném," uvedl Jurečka. 

Stáhněte termostaty

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) minulý týden serveru Echo24.cz řekl, že státní nižší tarif by mohly mít buď rodiny s nižším příjmem, nebo všechny domácnosti na určitou část spotřeby. Tržní cenu části elektřiny by určil stát, uvedl Stanjura. Jurečka před nedávnem zmínil, že by na levnější energie měli nárok „sociálně zranitelní zákazníci“ a jejich výčet by měl být v zákoně.

Reklama

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Síkela chce řešit energetickou krizi založením státního obchodníka s energiemi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Přečíst článek

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Elektřina v dubnu zdražila meziročně o 30,1 procenta, zemní plyn o 44,2 procenta, tuhá paliva o 24,1 procenta a teplo a teplá voda o 17,5 procenta. Podle výzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu přes 40 procent svého příjmu vydává na energie, vodu, nájem, služby, údržbu bytu a splátky hypotéky až 22 procent domácností. V Česku je podle statistického úřadu asi 4,5 milionu domácností.

Elektřina na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) se nyní podle webu Kurzy.cz obchoduje za zhruba 230 eur (5690 Kč) za megawatthodinu (MWh), před rokem byla cena zhruba 69 eur (1700 Kč) za MWh. Plyn nyní stojí téměř 94 eur (přes 2300 Kč) za MWh, před rokem stál asi 23 eur (asi 570 Kč) za MWh.

Ministerstvo chce podle Síkely domácnosti i podniky především motivovat k energetickým úsporám. Ve své budově na Františku například snížilo teplotu v kancelářích i na chodbách, snížilo teplotu vody. Instalována jsou úsporná svítidla i pohybová čidla. Úspora podle Síkely činí 20 procent elektřiny a téměř čtvrtinu spotřeby plynu.

Plynovod Jamal - ilustrační foto

Přes Slovensko a Polsko ruský plyn nepoteče. Gazprom si na červen neobjednal tranzitní kapacitu

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export plynu do Evropy přes Slovensko prostřednictvím hraničního uzlu Veľké Kapušany. Na příští měsíc nezarezervoval ani přepravní kapacitu plynovodem Jamal přes Polsko. Podle agentury Reuters to vyplývá z výsledků energetických aukcí.

Přečíst článek

elektřina, elektrický stožár, energie

Ceny energií by se mohly snižovat už na podzim, musí se ale změnit podmínky trhu

Odstřihnout se od evropského trhu s elektřinou by byl pro Českou republiku krok úplně vedle. ČR potřebuje evropskou solidaritu nejenom v elektřině, ale i v plynu a nebo v dodávkách ropy. Evropa v minulém desetiletí ušetřila 34 miliard eur díky společnému evropskému obchodování s elektřinou. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost a programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Přečíst článek

Reklama

Související

Jozef Síkela: Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn

Dalibor Martínek: Vláda nezvládá boj s drahou energií. Má špatné rádce, teď ji vypakovali i v Bruselu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme