Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Miliarda a půl na obnovu po povodni. Menší firmy mohou žádat o úvěr bez úroku

Miliarda a půl na obnovu po povodni. Menší firmy mohou žádat o úvěr bez úroku
iStock
 ČTK

Peníze má připravené v rámci programu Expanze Povodně Národní rozvojová banka.

Reklama

Malé a střední firmy zasažené zářijovými povodněmi mohou ode dneška žádat o bezúročný úvěr na obnovu svého podnikání. V programu Expanze Povodně Národní rozvojové banky (NRB) je pro ně připraveno 1,5 miliardy korun, aktuálně se ale jedná o navýšení o další miliardu korun pro Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z tiskové zprávy NRB.

V listopadu NRB spustí také příjem žádostí o záruku na úvěry od komerčních bank v programu Záruka 2024 až 2030, celková podpora bude nejspíš činit 3,5 miliardy korun.

Minimální výše bezúročného úvěru v programu Expanze Povodně je půl milionu korun, maximální pak 100 milionů korun. Podnikatelé si zároveň budou moci splátky odložit, a to až na tři roky. Doba splatnosti podle NRB činí 15 let, úvěr může poskytnout nejvýš 90 procent financování.

Díky dotaci i odpuštění části splátek

„Program jsme připravovali s ohledem na komplikovanou situaci, do které se firmy a podnikatelé zasažení povodněmi dostali. Úvěr od NRB je proto bezúročný a obsahuje také dotační složku. Díky ní můžeme při dodržení podmínek programu podnikatelům odpustit část splátek, a to až do výše 25 procent jistiny,“ uvedl člen představenstva NRB s odpovědností za obchod Michal Nebeský.

Reklama

Část peněz v Expanze Povodně jde z evropského Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

Během listopadu NRB spustí také program Záruka 2024 až 2030. „V první fázi bude tento záruční program určen pouze pro podnikatele zasažené povodněmi. V průběhu roku 2025 se pak posune do standardního záručního schématu a otevře se všem malým a středním podnikům,“ řekl Nebeský.

Povodně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve odhadl rozsah škod na státním majetku na 25 až 30 miliard korun, další desítky miliard korun škod budou podle něj na soukromém, obecním a krajském majetku.

Vláda kvůli povodním zvýšila schodek letošního rozpočtu o 30 miliard korun na 282 miliard korun, u rozpočtu na příští rok zvýšila schodek proti původnímu návrhu o deset miliard korun na 241 miliard korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Lukáš Kovanda: Hodlá vláda „spláchnout“ své rozpočtové díry za 45 miliard?

Schodek rozpočtu má být příští rok 241 miliard korun, maluje si vláda. Jenže Národní rozpočtová rada jej realističtěji vidí spíš na úrovni bezmála 290 miliard. Hned několik položek návrhu rozpočtu totiž stojí na vodě, přičemž vzniklé dodatečné manko odpovídá 45 miliardám. Navíc, deset miliard korun, o něž kabinet schodek navýšil v důsledku zářijových povodní, není účelově vázáno, jak přitom káže příslušný zákon, takže rozpočtová rada se obává, že by mohly být využity docela jinak než na odstraňování následků pohromy.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Schodek vlády by se letos měl vejít do schváleného limitu

Vláda nyní stále disponuje pro poslední dva měsíce roku „rezervou“ přesahující 80 miliard korun.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme