Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lubomír Lízal: Sedmiprocentní sazby zůstanou déle, než si dnes všichni myslí

Lubomír Lízal, bývalý člen rady České národní banky
Michaela Szkanderová/Newstream
Stanislav Šulc

Česká národní banka ponechala sazby na úrovni sedmi procent. Podle členů rady tak zatím nehrozí utrhnutí mzdově-inflační spirály, ale inflace zatím neklesá dostatečně razantně, aby bylo možné sazby snížit. „Rozhodnutí to je očekávané. Cokoli jiného by vyvolávalo víc otázek než odpovědí,“ myslí si bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal.

Reklama

Česká národní banka ponechala sazby na úrovni sedmi procent. Je to správné rozhodnutí?

Rozhodnutí to je nepřekvapivé a v současné době členové rady ČNB asi ani nemohli dělat nic jiného, protože takto mají nyní nastavená dlouhodobá očekávání a vlastně i argumentaci svých kroků. Jinými slovy: Kdyby se sazbami něco udělali, vyvolalo by to víc otázek než odpovědí.

Čelní členové rady ČNB přiznávali, že k růstu sazeb by přistoupili jen za podmínky, že by mzdy rostly enormně rychle, konkrétně viceguvernérka Eva Zamrazilová mluvila o průměrném růstu mezd o více než deset procent. Mzdy tedy zatím nerostou tak rychle?

Domnívám se, že v okamžiku, kdy začnou mzdy růst excesivně, tak je svým způsobem pozdě. To by znamenalo, že se to překlopilo z roviny očekávání do reality, do faktů. Ta hranice je velmi tenká. A nepomohly tomu ani podobné výroky, kterými si rada poněkud svázala ruce. Při vysvětlování aktuálního rozhodnutí mohou využít také argumenty o problémech v globálním bankovním sektoru. Ačkoli i minulá krize ukázala, že tuzemský bankovní sektor je dostatečně izolovaný a výrazně odolný a stabilní.

Reklama

ČNB

ČNB zatím úroky nemění. K jejich snížení přistoupí nejdřív v srpnu, míní analytici

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na středečním, prvním měnově-politickém zasedání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Uvedla to mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Přečíst článek

Platí dál konsenzus na tom, že sazby na aktuální úrovni budou po většinu letošního roku?

Určitě platí, a dokonce si myslím, že na této úrovni budou sazby i déle. 

Je varianta, že by letos sazby začaly klesat? Respektive: Za jakých podmínek by ČNB přikročila ke snižování sazeb?

Řeknu to takhle: Zatím nevidíme, že by ekonomika výrazněji ochlazovala. To přitom má být hlavní efekt vyšších úrokových sazeb a v důsledku toho začne klesat i inflace. To se ale prostě zatím neděje.

Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst mezd o deset procent, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky, řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová,

Zamrazilová: Pokud mzdy porostou moc rychle, ČNB zváží zvýšení úrokové sazby

Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst mezd o deset procent, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky. Poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru to řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová, když jim představovala zprávu o měnové politice z letošního února. Česká národní banka v odhadu klíčových indikátorů, který zveřejnila 3. února, uvedla, že očekává letošní nominální růst mezd o 8,5 procenta, což by znamenalo jejich reálný pokles o 0,4 procenta. Poprvé o obavách z roztočení mzdové spirály Zamrazilová promluvila v lednu na konferenci Investiční výhledy pořádané investiční společností Emun.

Přečíst článek

Odhady roční inflace 2023 se pohybují kolem deseti procent. Je varianta, že by skončila pod touto hranicí?

Hodně bude záležet na okolí. Dostat inflaci na nízkou jednocifernou úroveň bude mnohem jednodušší, když bude nižší inflace v eurozóně než to dělat v okamžiku, kdy inflace v Německu a dalších státech bude vysoká. 

ČNB chce s inflací nadále bojovat prostřednictvím kurzu koruny. Podle Lukáše Kovandy by koruna mohla posílit až pod 23,50 za euro. Je to reálné? 

Kurz se může hýbat opravdu výrazně, protože v současnosti je koruna hodně volatilní. Nakolik bude volatilní, určuje nyní ČNB svými kroky. Ostatně oni nyní více hlídají kurz než sazby, vidíme téměř situaci řízeného kurzu.

Je kurz koruny stále držen hlavně především verbálními intervencemi?

Ano, v současnosti korunu drží hlavně závazek ČNB, že ji nenechá oslabit, což ale opět centrální bance poněkud svazuje ruce při hýbání s úroky.

Lukáš Kovanda: Koruna může posílit pod 23,50 za euro

Současný guvernér ČNB Aleš Michl nás dnes podle všeho opět ujistí, že silná koruna zásadně pomáhá tlumit inflační tlaky v tuzemské ekonomice, což centrální bance umožňuje držet sazby bez změny, míní ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Stanislav Šulc: ČNB by dnes mohla zvýšit sazby. Mzdy rostou moc rychle

Stanislav Šulc: ČNB by dnes mohla zvýšit sazby. Mzdy rostou moc rychle

Česká národní banka dnes rozhodne o svých úrokových sazbách. Tlaky na růst sazeb v posledních týdnech kvůli hrozící bankovní krizi opadly. Přesto existuje možnost, že právě nyní ČNB sazby zvedne. Důvody? Relativně vysoké nárůsty mezd v prvních měsících roku a skutečnost, že jádrová inflace zpomalila pokles. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme