Reklama

Libra se propadá nejrychleji od Thatcherové. Nová premiérka má problém

Libra
ČTK
Stanislav Šulc
sta

Nová britská premiéra má před sebou spoustu úkolů. Jedním z těch nejpalčivějších bude volný pád kdysi slovutné libry, která je vůči dolaru nejslabší od roku 1985, tedy od vlády Železné lady Margaret Thatcherové.

Reklama

Brexit, problémy s dodavatelskými řetězci a aktuální obavy z nedostatku energií před blížící se zimou. To vše žene britskou inflaci do závratných výšin a spolu s ní libra výrazně oslabuje. Proti americkému dolaru se dostala na nejnižší úroveň za posledních 37 let, když za 1 libru lidé dostanou 1,141 dolaru. Vůči koruně libra také padá a momentálně se prodává za 28,34 koruny. 

„Británie se tak dostává mezi dvě mlýnská kola. Na jedné straně je vlekoucí se dvouciferná inflace, na straně druhé výrazná recese. Bank of Englad již počítá s nejméně roční recesí,“ uvádí Greg Ritchie z Bloombergu. 

Libra jen za letošní kalendářní rok odepsala 15 procent hodnoty. Další tlaky navíc přicházejí s nástupem nové premiérky Liz Trussové. Podle Bloombergu má řada investorů obavy z jejích ekonomických návrhů. 

Šéfka ECB Christine Lagardeová

ECB čeká historické rozhodnutí. Jak moc zvýší sazby?

0,5, nebo 0,75 procentního bodu? Čtvrt procentního bodu dělí dva klíčové scénáře Evropské centrální banky, která již za pár dní bude rozhodovat o zvýšení úrokových sazeb pro eurozónu. Že sazby porostou, je téměř jisté. Inflace v zemích platících eurech vystoupala na další rekord.

Přečíst článek

Obchod (ilustrační foto)

Češi přestávají nakupovat. Tržby v maloobchodě klesly třetí měsíc v řadě

Češi více kupovali jen léky a zdravotnické potřeby, ostatní zboží propadá. Šetří se i na jídle. Tržby se propadly do roku 2019.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Libra

Londýnská burza je opět největší v Evropě. Nad Paříž ji vynesla silnější libra

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme