Reklama

Londýnská burza je opět největší v Evropě. Nad Paříž ji vynesla silnější libra

Libra
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Rally libry vynesla britský akciový trh zpět nad jeho francouzský protějšek, v dolarovém vyjádření je opět největším v Evropě. Londýn o tento titul přišel před deseti dny právě ve prospěch Paříže, kterou do čela vynesla akciová rally výrobců luxusního zboží, ta ale nyní polevuje.

Reklama

Souhrnná tržní kapitalizace primárních kotací ve Velké Británii dosáhla ve středu 2,915 bilionu dolarů, což je o 63 miliard dolarů více než její francouzský ekvivalent. Je to způsobeno posílením britské libry. Ta si za poledních sedm dní vůči dolaru připsala 2,5 procenta, uvedla agentura Bloomberg

„I když je na tom nyní Británie pravděpodobně lépe než před měsícem, stále čelíme výrazným růstovým překážkám, které bude opravdu obtížné zdolat,” uvedl Madison Faller, globální stratég JPMorgan Private Bank. 

Jeremy Hunt, ministr financí Británie

Londýn už ví, jak zalepí díry v rozpočtu. Zvýší daně

Británie více zdaní dividendy a příjmy z kapitálu. Zvýší daň z mimořádných zisků energetických gigantů z 25 na 35 procent a prodlouží ji o tři roky do roku 2028. Zmrazí také slevu na dani z příjmu a sníží hranici, při které lidé začínají platit nejvyšší sazbu daně z příjmu. Uvedl to britský ministr financí Jeremy Hunt, když představoval aktualizovanou podobu rozpočtového plánu.

Přečíst článek

Poté, co byl Londýn po desetiletí největším akciovým trhem, se jeho převaha nad zbytkem Evropy po referendu o brexitu vytratila. Paříž, jako největší vyzyvatel Londýna, britskou metropoli před deseti dny dokonce přeskočila. Pomohl jí v tom růst akcií fancouzských výrobců luxusního zboží včetně  vlastníka značky Louis Vuitton, společnosti LVMH, která má hodnotu asi 360 miliard dolarů a je největší evropskou společností podle tržní hodnoty.

V druhé polovině listopadu se právě růst francouzských akcií zpomalil. Důvodem je mimo jiné také narůstající počet případů nemoci covid-19 v Číně a „zero covid” politika čínských úřadů, která vede k zavírání celých oblastí a provozů při výskytu jen jediného případu nakaženého touto nemocí. Čínští zákazníci přitom před pandemií tvořili 35 procent celosvětové poptávky po luxusním zboží.

Londýn přišel o post největší burzy v Evropě. Novému lídru pomohla Čína

Londýn přišel o post největší burzy v Evropě. Novému lídru pomohla Čína

Londýnská burza přišla o titul největšího evropského akciového trhu ve prospěch Paříže. Zatímco britská aktiva tíži obavy z hospodářského růstu, čínské uvolnění tvrdých proticovidových pravidel posiluje akcie francouzských výrobců luxusního zboží, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme