Reklama

Kryptoměny oslabují o desítky procent. Obavy z kolapsu kryptoburz se množí

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Kryptoměny druhý den po sobě výrazně oslabují. Investoři mají obavy o stabilitu celého sektoru a také o finanční kondici burzy FTX, přestože se jí chce ujmout rival Binance. Nejznámější kryptoměna bitcon po poledni ztrácela podle údajů specializovaného webu CoinDesk přes deset procent na 17 640 dolarů (zhruba 427 tisíc korun).

Reklama

Citelné ztráty zaznamenaly kryptoměny už v úterý. Ten den byl pro bitcoin nejhorší od poloviny srpna. Druhá největší kryptoměna ethereum ve středu po poledni odepisovala téměř 19 procent na 1202 dolarů.

Kryptoměnový gigant Binance v úterý podepsal nezávaznou smlouvu o převzetí neamerické jednotky FTX, aby pomohl pokrýt nedostatek likvidity na konkurenční burze. Navrhovaná dohoda mezi významnými rivaly následovala po týdnech spekulací o finančním zdraví FTX, které o víkendu přiživil i sám generální ředitel burzy Binance, Kanaďan čínského původu Changpeng Zhao.

Výběry z FTX se během 72 hodin před úterní dohodou vyšplhaly na šest miliard dolarů (145 miliard korun). To vyvolalo otázky ohledně solventnosti této jedné z největších světových kryptoměnových burz. FTX a Binance nezveřejnily podmínky své dohody a trhy čelí nové nejistotě, jestli bude platit.

Nativní mince FTT, která se na FTX obchoduje, v úterý odepsala 72 procent své hodnoty. Dnes ztráty prohlubuje a podle údajů webu Coinnmarketcap znovu ztrácí přes 70 procent.

Investiční masakr portfolií. Vydělat letos nejde na ničem

Čestnou výjimku tvoří dolar, na jehož růstu mohli investoři vydělat téměř 20 procent. Kolísavě se dařilo také komoditám. Jinak tradiční investiční nástroje letos selhávají a prvních devět měsíců roku představovalo čtvrtý nejhorší vstup do roku za sto let, uvedli správci majetku na konferenci Investiční výhledy. 

Přečíst článek

Ethereum, ilustrační foto

Ethereum dokončilo aktualizaci softwaru. Spotřeba energie klesne 2000krát

Blockchain ethereum dokončil významnou aktualizaci softwaru, oznámil na Twitteru jeho tvůrce a spoluzakladatel Vitalik Buterin. Cílem aktualizace, označované anglickým slovem merge (spojení), je výrazně snížit spotřebu energie. Ta klesne o 99,95 procenta, uvedl Buterin.

Přečíst článek

Další zprávy ze světa blockchainových peněz

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Sam Bankman-Fried, někdejší miliardář a zakladatel kryptoměnové FTX, která zkrachovala

Dům z karet. Šéf kryptoburzy FTX okradl investory o dvě miliardy dolarů, tvrdí úřady

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme