Hackeři uloupili asi 100 milionů dolarů z takzvaného kryptoměnového mostu, čímž opět odhalili klíčovou zranitelnost v ekosystému digitálních aktiv. Letos je to již třetí podobná loupež, při kterých si hackeři přišli celkem na více než miliardu dolarů, uvedla agentura Bloomberg.
Americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike prohlubuje svoji digitální stopu. Koupil společnost RTFKT, která vytváří různé virtuální produkty, například právě tenisky. Využívá k tomu blockchainovou technologii, která je sama o sobě takovým digitálním certifikátem pravosti.
Slovy klasika, rozmohl se nám tu takový nešvar. Je jím přirovnávání takzvaných digitálních měn centrálních bank – CBDC – ke kryptoměnám typu bitcoinu. Přirovnání je velkou dezinformací současného finančnictví.
Protesty, technické závady a prudký pokles ceny této nejznámnější kryptoměny provázely první den jejího přijetí jako zákonného platidla ve středoamerickém Salvadoru. Ten je první zemí světa, která bitcoin přijala jako oficiální měnu.
Po dvanácti letech existence čeká dnes kryptoměnu bitcoin jedna z největších výzev jeho dosavadní historie. Stává se poprvé oficiálně používaným, zákonným platidlem některé ze zemí světa. A sice středoamerického Salvadoru.
Investiční banka zakládá ETF pro blockchain a DeFi vzápětí poté, co v průzkumu mezi klienty zjistila, že bohaté rodiny investují do kryptoměn a zajímají je inovace v decentralizovaných financích.
Masivní zdražování, rostoucí nedůvěra v systém, vzkazy vlivných influencerů i chování nejbohatších lidí planety. Zdá se, jako by digitální aktiva byla sázkou na jistotu.
Miliardáři a institucionální investoři se zajímají o investice do kryptoměn, nehledě na pokles trhu. Má to být ochrana před inflací i spekulace pro budoucnost.
Bitcoin padá pod úroveň 30 tisíc dolarů. Zmírňují obavy z inflace, investoři ale špatně nesou i odklon Elona Muska od kryptoměn či čínské zásahy proti nim.
Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Číst více
❗🇫🇮🇸🇪🇹🇷Finský prezident Sauli Niinistö podle agentury Reuters řekl, že Turecko souhlasilo se vstupem Finska a Švédska do NATO. Průlom na madridském summitu aliance podle Niinistöa přišel poté, co tato trojice zemí podepsala společné memorandum, které řeší obavy Turecka ze vstupu obou skandinávských zemí do Severoatlantické aliance.
Číst více
Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat rozdělení loňského zisku, tedy výplatu dividendy. Jde o třetí bod z celkem deseti, které jsou na programu dnešní valné hromady. V Kongresovém centru v Praze, kde se akce koná, je na 250 zástupců akcionářů mající 77 procent hlasů. Na usnášeníschopnost stačí 30 procent základního kapitálu společnosti. Zatímco představenstvo společnosti navrhuje dividendu 44 korun, ministerstvo financí podalo protinávrh ve výši 48 korun za akcii před zdaněním.
Nově zvolené francouzské Národní shromáždění si při svém prvním zasedání zvolilo svou předsedkyní Yaël Braunovou-Pivetovou z bloku stran podporujících prezidenta Emmanuela Macrona. Silnější ze dvou komor francouzského parlamentu tak poprvé povede žena. Právnička zastupující obvod Yvelines sousedící s Paříží zvítězila ve volbě, které se účastnila pětice uchazečů.
Pro dostupnost stomatologické péče vznikne na ministerstvu zdravotnictví pracovní skupina. Zabývat se bude situací v Moravskoslezském kraji, kde podle obcí zubaři chybí, informoval mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler po schůzce navrhovaná řešení kritizoval. Podle něj by měl peníze přidat i kraj, problémem je podfinancování celého segmentu.
Energetická společnost ČEZ vyhodnocuje informaci o zastavení prodeje plynových zásobníků RWE Gas Storage v České republice. Chce sledovat další postup RWE související s prodejem, řekl jednání valné hromady ČEZ místopředseda představenstva firmy Pavel Cyrani. Německá společnost RWE prodej zásobníků plynu v České republice pozastavila.
Číst více
Bulharsko vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirilla Petkova přímo pracovali pro zpravodajské služby. Sofia odmítá zasahování do svých vnitřních záležitostí, dodal předseda vlády podle agentury BGNES. Odlet pracovníků ruského zastoupení v balkánské zemi se očekává v neděli.
Spojené státy poskytnou skoro 55 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) na okamžitou pomoc Afghánistánu po ničivém zemětřesení, které minulý týden zasáhlo jihovýchodní část země. Zemětřesení o síle 6,1 stupně 22. června zasáhlo afghánský region u hranice s Pákistánem, oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Ceny ropy pokračují v růstu kvůli přetrvávajícím obavám ohledně dodávek suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent kolem vykazovala nárůst o téměř 1,8 procenta na 117,14 dolaru (2751 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba jedno procento na 110,69 dolaru (2600 korun) za barel.