Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V Německu zuří opravdová realitní krize. Ceny bytů a domů spadly na šedesátileté dno

Německo, Sasko
Tereza Zavadilová/Newstream
 nst
nst

Německý realitní trh prochází nelehkým obdobím. Ceny rezidenčních nemovitostí totiž zaznamenaly největší pokles za poslední desítky let. Poslední kvartál loňského roku však naznačuje obrat a ceny realit by se tak mohly začít znovu zvyšovat.

Reklama

Ceny německých rezidenčních nemovitostí zaznamenaly v roce 2023 nejprudší pokles za posledních 60 let. Podle Bloombergu vyšší náklady na financování a slábnoucí politická podpora odrazovaly potenciální kupce domů.

Zatímco ceny bytů a rodinných domů klesly o 9 a 11 procent, ceny vícegeneračních domů se oproti předchozímu roku propadly o pětinu, vyplývá z německého realitního indexu, který zveřejnil Kielský institut pro světovou ekonomiku.

Do cen nemovitostí promluvily také dopady energetické transformace. Na tu doplácejí i potenciální kupci, kterým se jednak kvůli růstu úrokových sazeb zdražily hypotéky, ale postihly je i končící státní dotace. Přísnější pravidla pro energetickou účinnost a vyšší ceny materiálů navíc ochladily poptávku po strarších nemovitostech, protože odhady nákladů na budoucí rekonstrukce je mnohem složitější.

Přesto podle Bloombergu čísla za čtvrté čtvrtletí ukazují, že pokles by mohl brzy dosáhnout svého dna. V posledním čtvrtletí roku 2023 ceny vícebytových domů již dokonce vzrostly o 5 procent, což naznačuje, že se zájem investorů o německé rezidenční nemovitosti vrací.

Reklama

Německý realitní gigant zastavil projekty především na východě Německa.

Drahota dohnala i Němce. Developerský gigant Vonovia zastavil stavby

Cena výstavby se dostala mimo realitu nájmů, řekl manažer Vonovie. Německý realitní gigant zastavil projekty především na východě Německa.

Přečíst článek

Petr Michálek, šéf představenstva Skanska Residential

Chytří nakupují ve špatných časech. A horší časy pro bytový trh skončily, říká šéf Skansky Michálek

Ceny bytů půjdou nahoru, a to není jen domněnka developerů, říká Petr Michálek, šéf představenstva Skanska Residential. Nasvědčují tomu všechny parametry, ať už jde o malou nabídku nových bytů, ožívající se poptávka či stále vysoké ceny výstavby. Nejhorší je podle Michálka nelepšící se situace s povolovacím řízením staveb. To je nejen podle něj stále velmi zdlouhavé a komplikované, prodražuje výstavbu a způsobuje nedostatek nových bytů na trhu. „Nevidím světýlko na konci tunelu,“ říká Michálek.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Ceny nemovitostí v Česku se stabilizují

Ceny nemovitostí v Česku se začínají stabilizovat. To si v Německu říci nemohou

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme