Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Komerční banka chce sdílet bankomaty, prý kvůli ekologii. Neříkáte celou pravdu, kontruje Spořitelna

Výběr z bankomatu, ilustrační foto
ČTK
Věra Tůmová

Na červnovou výzvu Komerční banky a Moneta Money Banky ohledně sdílení bankomatové sítě už slyší minimálně dvě další banky. Air Bank má zájem a přiznává se k tomu oficiálně. Druhá, UniCredit Bank, čeká na výsledky zákulisního jednání a nic potvrzovat nechce. Ostatní bankovní domy se vyjadřují opatrně a vyčkávají, co bude. Tuzemské nebankovní provozovatele bankomatů duo iniciátorů výzvy neoslovilo, jak potvrdil pro newstream.cz mluvčí Komerční banky Michal Teubner. 

Reklama

S prvním červnovým pondělkem spustila Komerční banka (KB) spolu s Monetou Money Bank (MMB) poněkud netradiční kampaň na sdílení bankomatové sítě napříč bankami. Bankovní duo se v rámci této akce zaštiťuje ekologickými principy, snižováním uhlíkové stopy a udržitelným rozvojem. Na ostatní banky apeluje, aby se do výzvy zapojily, protože je podle nich zbytečné, aby na řadě míst byly bankomaty více bank, když každý z nich dělá v principu to samé. Informuje o zůstatku na účtu a vydává bankovky. 

Bankomat Monety v Praze. Brzy pro zákazníky Komerční banky zdarma

Banky šetří. Komerční banka a Moneta startují éru sdílených bankomatů

Komerční banka a Moneta povolí klientům obou finančních domů vybírat peníze zdarma. V dalším kroku spolupráce chystají instalaci společných bankomatů. Cílem jsou úspory, ale také rozšíření sítě na méně dostupných místech.

Přečíst článek

Přesunem duplicitních přístrojů na místa, kde žádné bankomaty široko daleko nejsou, by se podle iniciátorů kampaně zvýšila dostupnost hotovostních služeb pro klienty, kteří pro výběr z jakéhokoliv bankomatu musí jinak cestovat daleko. Řada klientů v diskusích na sociálních sítích i v průzkumech tuto iniciativu vítá právě kvůli rozšíření sítě bankomatů a také proto, že by jim při většině sdílených bankomatů odpadla nutnost sledovat kvůli poplatkům, z jakého přístroje si peníze vybírají.  

Reakce bankovního sektoru na výzvu KB a MMB zatím ale vypadá vlažně. To ostatně podle Michala Teubnera trvá už docela dlouho. Než dvojice bank s výzvou vyšla na veřejnost, probírala se tato spolupráce už delší dobu i na půdě České bankovní asociace (ČBA). Výsledkem je podle Teubnera právě rýsující se dohoda s Air Bank. 

Reklama

Výběr z bankomatu, ilustrační foto

Už jen bankomaty. Deutsche Bank ruší výběr hotovosti na pobočkách

Deutsche Bank přestane v budoucnu ve většině poboček vydávat hotovost u přepážky. Podle vedení největší německé banky je to příliš nákladné a klienti už si stejně odvykli.

Přečíst článek

Hlavní motivací sdílených bankomatu není úspora CO2, ale nákladů

„Pro nás je stěžejní, že více vlastních bankomatů s možností výběrů zdarma byl jeden z benefitů, který jsme chtěli po spojení Air Bank s Monetou našim klientům velmi rychle přinést. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že se s Monetou nakonec nespojíme, jsme začali okamžitě jednat, abychom výběry zdarma mohli přinést v partnerském projektu s Komerční bankou a Monetou. Jednání tedy už nějakou dobu běží a my věříme v pozitivní výsledek,“ říká mluvčí společnosti Jana Pokorná z Air Bank. 

Hlavní hráči na trhu podle počtu bankomatů se do vyjednávání až tolik nehrnou. Jednička, Česká spořitelna se 1780 bankomaty sice uvádí, že o sdílení bankomatové sítě jedná s řadou bank a je tak otevřená dalším jednáním i s KB a MMB. Argumenty iniciátorů výzvy o úspoře CO2 vnímá ale jako zástupné, které jen zastiňují hlavní benefit a motivaci pro sdílení. Tím je úspora, resp. sdílení finančních nákladů spojených s provozem bankomatů

Rusové vybírají hotovost v obavách ze sankcí západu.

Zbytečný kus plastu. Mastercard zablokovala Rusům platební karty, Visa se na to připravuje

Společnost Mastrecard v prohlášení na své webu oznámila, že zablokovala v souvislosti se sankcemi uvalenými na Rusko systém vybraným finančním institucím. K obdobným krokům se chystá i Visa.

Přečíst článek

„I s ohledem na fakt, že naše síť je už nyní „sdílena“ konkurenčními klienty a Spořitelna tak nese největší část nákladů na provoz ATM na trhu, jsme otevřeni jednání, zda a za jakých podmínek jsou konkurenční banky ochotné sdílet s námi naše náklady,“ konstatuje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. 

Dvojka trhu ČSOB uvádí, že svou síť 1012 bankomatů neustále optimalizuje i s ohledem na udržitelnost tak, aby zajistili svým klientům vysoký standard služeb a poznamenává, že aktuálně není sdílení ATM sítě v plánu. Další banky jako Raiffeisenbank či Fio se zatím zapojit také nechtějí s odkazem na fakt, že jejich klienti mají platební karty už s tímto benefitem, kdy mohou vybírat bez poplatků z bankomatů jiných bank. 

Ty nejmenší banky se odvolávají na fakt, že nemají bankomatovou síť a že se jich tak výzva KB a MMB netýká. (mBank, Expobank, Trinity). O sdílení nákladů na provoz bankomatové sítě nepadlo od ani jedné z bank ani slovo. 

Hlavní budova České národní banky

Stres testy ČNB: Banky ustojí i silnou recesi. Limity pro hypotéky jsou však nezbytné

Finanční sektor v Česku zůstává podle zátěžových testů České národní banky vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží, uvedli to představitelé ČNB, kteří projednali jarní Zprávu o finanční stabilitě.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Kreditní karta, ilustrační foto

Opatrnosti není nikdy dost. Jak nastavit platební kartu před zneužitím v cizině?

Přečíst článek
Drobní investoři se už téměř rok stahují z evropských realitních fondů

Bleskové europlatby musí do roku 2027 zvládat všechny banky. V Česku to zatím umí jen tři

Přečíst článek

Peníze přes telefonní číslo už umí posílat sedm bank. Češi se platby na kontakt ale stále učí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme