Reklama

Milovníci kávy, zbystřete. Hlavní producent hlásí propad zásob a nárůst cen

Hlavní producent kávy Vietnam hlásí propad úrody a nárůst cen
iStock
 ČTK

Obrovské zásoby kávových zrn ve Vietnamu se snižují a podle odhadu obchodníků do konce září klesnou na polovinu. Místní ceny kávy robusta už vyskočily na rekordní úroveň, a vzhůru tak zřejmě zamíří i světové ceny, uvedla agentura Bloomberg. Vietnam je největším vývozcem kávy robusta na světě a druhým největším producentem kávy.

Reklama

Produkce kávy by měla navíc klesnout i v pěstitelském roce 2022/2023. Klesající zásoby a špatný výhled sklizně přicházejí v době, kdy se světová spotřeba kávy zotavuje z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Cena kávy robusta se od poloviny července, kdy klesla nejníže za deset měsíců, zvýšila o 17 procent kvůli obavám o dodávky z řady zemí, od Brazílie po Afriku.

Kávu robusta používají výrobci instantní kávy, včetně firmy Nestlé, přimíchává se také do směsí určených pro espreso. Obvykle je levnější než arabika a poptávka po ní tak roste, protože lidé hledají alternativy, které by zmírnily dopady rostoucí inflace.

Ceny kávy robusta za poslední rok (v dolarech za tunu):

zdroj: Bloomberg

Dostupnost kávových zrn ve Vietnamu klesla, protože vývoz se za leden až červenec meziročně zvýšil o 17 procent na 1,13 milionu tun, vyplývá z údajů celního úřadu. Růst vývozu podpořilo zlepšení dostupnosti kontejnerů a lodí, ale vzhledem ke snižování zásob bude obtížné takový růst udržet.

Stars Coffee

Moskevčané se dočkali téměř identické náhražky Starbucksu

Rozčarování a kofeinový deficit dolehl na obyvatele Moskvy poté, co zavřely oblíbené kavárny amerického řetězce Starbucks kvůli ruské agresi na Ukrajině. Nyní se opět otevírají, v pozměněné podobě a s novým majitelem. Je jím rapper a podporovatel Putina Timur Junusov.

Přečíst článek

Problémy mají i v Brazílii či Kolumbii

Světový trh s kávou bojuje s jedním z největších deficitů v poslední době, protože sucho a mrazy snížily brazilskou produkci. Kolumbie se pak snaží zotavit z dešťů, které poškodily úrodu, a v Hondurasu, Guatemale a Nikaraguy docházejí zásoby ze sklizně z roku 2021/2022. Sucho snížilo výnosy robusty v Ugandě a optimisticky nevypadá ani budoucí sklizeň v Kostarice.

Propad zásob kávy ve Vietnamu již způsobil minulý týden růst ceny domácí kávy v provincii Dac Lak, na kterou připadá přibližně třetina úrody v zemi, na rekordních 49 100 dongů (52 korun) za kilogram. Podle průzkumu se na začátku nové sezony, tedy 1. října, očekávají zásoby 200 tisíc tun, o rok dříve činily 400 tisíc tun. Produkce může v období 2022/2023 klesnout o šest procent na 1,72 milionu tun. Robusta tvoří přibližně 90 procent vietnamské produkce kávy.

Banka Citigroup snížila výhled produkce kávy ve Vietnamu pro letošní i příští rok. Místní průzkumy totiž ukázaly, že vývoj plodů negativně ovlivnil nedostatek hnojiv. To ohrožuje i vyhlídky pro nadcházející pěstitelskou sezonu.

italské espresso

Biohacking: Kofein je zdravý i toxický. Zkuste „neprůstřelné“ kafe

Kofein je paradoxní látka. Jako antioxidant je zdraví prospěšná. Ovšem taky vede k závislosti a zhoršuje stres a často může být i jedovatá. Jak s ním nakládat, radí expertka přes budování životního stylu zvaného biohacking Alžběta Shejbalová.

Přečíst článek

Starbucks v Praze na Václavském náměstí

Lidé na home office pijí více kávy. Jak ji pít správně?

Káva podle názoru vědců vede k vyšší produktivitě, říká CNBC. Musí se ale pít správně.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme