Reklama

Jak se vyhnout neschopnosti splácet hypotéku? Pojistěte se

Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům, jako například splácet hypotéku..
Freepik.com
 nst
nst

Splácení hypotéky, kterou jste si vzali na koupi nemovitosti, je závazkem, který na řadu let znatelně zatíží rozpočet vaší domácnosti. Buďte připraveni na situaci, která může během života nastat – tedy na neschopnost dostát svým závazkům. Předejděte problémům spojeným s insolvencí. 

Reklama

Hypotéka je obrovský závazek leckdy i na 30 let. Většina lidí v Česku preferuje bydlení ve svém, ale jen málokdo má celou částku na jednorázové zaplacení vytouženého bydlení. Hypotéka je pro spoustu lidí nezbytným krokem na cestě k vysněnému domovu, který bude časem jejich.

Realitní bublina v eurozóně splaskne až s výrazně dražšími hypotékami, zní z ECB

Nemovitosti v zemích eurozóny jsou předražené, někde až o extrémních šedesát procent, zní z ECB. K vyfouknutí cenové bubliny na realitním trhu by podle zprávy evropské měnové autority mohlo dojít, pokud úroky u hypoték porostou rychleji než inflace.

Přečíst článek

Jenomže horizont desítek let je příliš dlouhá doba, během které vás mohou potkat různá úskalí. Nikdy nevíte, co se vám v životě stane, a proto myslete na zadní vrátka. Pokud nebudete mít na zaplacení úvěru, o nemovitost přijdete. Pojistěte si hypotéku proti neschopnosti splácet.  

Některé banky nabízejí přímo pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku. Někde může být výše pojištění poměrně vysoká. Je tu i další způsob, jak si pojistíte budoucí solventnost, a tím je založení životního pojištění. Cena pojištění hypotéky v rámci životního pojištění se určuje podle míry ochrany. Hypotéku za vás v těžkých chvílích bude platit právě pojišťovna.  

Duh

Češi se rekordně zadlužili. Chtěli stihnout levnější hypotéky

Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru. Důvodem byl pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu.

Přečíst článek

Reklama

Životní pojištění vám pomůže i v případě, že vás v rodině potká úmrtí. Pokud se o náklady na hypotéku dělíte s partnerem/partnerkou, může vás tato tragická a náhlá situace dostat do velkých finančních problémů. Díky penězům ze životního pojištění, které vám pomohou s placením hypotéky, nebudete muset řešit existenční problémy.  

Obdobná situace vás může potkat i při pracovní neschopnosti v souvislosti s invaliditou 3. stupně. Objeví se vážná nemoc nebo přijde těžký úraz, který vám znemožní pracovat. Právě tehdy životní pojištění skutečně oceníte. Výpadek příjmů by měl pro nepojištěného člověka fatální následky, se životním pojištěním ale můžete i při invaliditě dostát svým závazkům a nemovitost doplatit.  

Byty, ilustrační foto

Zdražování pokračuje. Průměrná cena staršího bytu v Česku přesáhla 90 tisíc korun za metr čtvereční

Průměrná cena staršího bytu se podle studie realitní skupiny European Housing Services (EHS) , která využívá data svých zakládajících členů - realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality, za první čtvrtletí dostala v Česku poprvé nad 90 tisíc korun za metr čtvereční. V Praze přijde starší byt na víc než 120 tisíc za metr čtvereční a v Brně je to přes 90 tisíc. Nájmy se vrátily na ceny před koronavirovou krizí.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Štěpán Křeček, ekonom BHS

Zlevní nemovitosti? Možná, ale určitě ne nijak výrazně, říká Fialův poradce Štěpán Křeček

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme