Stiglitz: Fed zašel příliš daleko. Je čas normalizovat sazby

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz se domnívá, že Federální rezervní systém by měl na svém nadcházejícím zasedání snížit úrokovou sazbu o půl procentního bodu, píše server CNBC.
Stiglitz obvinil americkou centrální banku, že při zpřísňování měnové politiky zacházela „příliš daleko a příliš rychle“ a zhoršovala tak problém inflace.
Nejpravděpodobnějším výsledkem zasedání Fedu 17. a 18. září je podle tržních odhadů snížení sazeb o 25 bazických bodů. V posledních dnech se ale zvýšily sázky na snížení o 50 bazických bodů.
Stiglitz uvedl, že je „opravdu důležité“, aby Fed normalizoval úrokové sazby, a dodal, že bylo chybou, že americká centrální banka od roku 2008 držela základní zápůjční sazbu tak dlouho blízko nuly.
„Pak ale překročili hranici, na které se úrokové sazby nacházely, a to podle mého názoru ohrozilo ekonomiku za velmi malý přínos a pravděpodobně ve skutečnosti zhoršilo inflaci, paradoxně proto, že pokud se podíváte pozorněji na zdroje inflace, její velkou složkou bylo bydlení,“ řekl Stiglitz.
Základní zápůjční úroková sazba Fedu je v současné době cílována v rozmezí 5,25 až 5,5 procenta.
Sázky na snížení sazeb o půl procentního bodu rostou
Podle nástroje FedWatch skupiny CME obchodníci v současné době odhadují asi 59procentní šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v září, 41 procent odhaduje snížení sazeb o 50 bazických bodů. Sázky na snížení sazeb o 50 bazických bodů činily před více než týdnem 34 procent.
Ne všichni vidí nutnost snížit sazby razantněji než o čtvrt bodu. „Snížení o 50 bazických bodů by mohlo vyslat špatný signál trhům a ekonomice. Mohlo by vyslat zprávu o naléhavosti, a víte, to by mohlo být sebenaplňující se proroctví,“ řekl řekl CNBC George Lagarias, hlavní ekonom ve Forvis Mazars a dodal: „Není důvod k panice. Takže by bylo velmi nebezpečné, kdyby k tomu Fed přistoupil bez konkrétního důvodu.“
V letošním roce vydělávají nejvíce americké akcie, hlavní americké akciové indexy se zhodnotily o zhruba 20 procent. Evropské indexy od ledna do konce srpna přidaly přibližně deset procent. Uvedl to analytik Portu Marek Malina.
Americké akcie poráží Evropu i Japonsko
Trhy
Kdo by chtěl vydělat na vyšších výnosech amerických státních dluhopisů a zároveň profitovat z nárůstu jejich cen, měl by si s nákupem pospíšit. Začátek poklesu amerických úrokových sazeb se blíží.
Americké státní dluhopisy jsou pořád dobrou investicí, ale čas se krátí
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.