Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Prominentní profesoři měli zpronevěřit 26 milionů dolarů. FTX žaluje rodiče Sama Bankmana-Frieda

Barbara Friedová, matka Sama Bankman-Frieda, míří před soud za zpronevěru v kauze FTX
Profimedia
Veronika Kudrnová
vku

Kolem zkrachovalé burzy FTX a jejího zakladatele Sama Bankmana-Frieda se schyluje k další kauze. Žaloba tentokrát míří na rodiče odsouzeného finančníka. Tvrdí, že Allan Joseph Bankman a jeho manželka Barbara Friedová se svým synem, hybatelem jednoho z největších podvodů americké historie projednávali převod peněžního daru ve výši 10 milionů dolarů a luxusní nemovitosti na Bahamách v hodnotě 16,4 milionu dolarů.

Reklama

V pondělním soudním podání právníci zastupující konkurzní podstatu zkrachovalé burzy FTX tvrdí, že rodiče Sama Bankmana-Frieda „využili svého přístupu a vlivu v podniku FTX k přímému i nepřímému obohacení o miliony dolarů“.

Podle podání sehrál Bankman, který je specialistou na daně, ve své funkci konzultanta skupiny FTX klíčovou roli v udržování kultury významného zkreslování špatného hospodaření burzy. Podle žaloby se také podílel na snaze ochránit společnost a její zasvěcené před obviněními.

Sam Bankman-Fried, zakladatel FTX

Zakladatel kryptoburzy FTX Bankman-Fried půjde do vězení kvůli manipulaci se svědky

Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried zamíří do vězení. Soudce se totiž přiklonil k žádosti federálních žalobců o zamítnutí kauce kvůli údajné manipulaci se svědky.

Přečíst článek

Prominentní právníci namočení do zpronevěry

Friedová, která je odbornicí na etiku, je zase obviněna z toho, že svého syna a další členy společnosti FTX nabádala k tomu, aby se vyhýbali federálním pravidlům o financování volebních kampaní, nebo je dokonce porušovali tím, že skrývali FTX Group jako zdroj těchto darů.

Reklama

Oba rodiče Sama Bankmana-Frieda jsou právníci. V minulosti působili i jako profesoři na prestižní Stanfordově univerzitě.

Ze své pozice měli Bankman i Friedová podle žaloby také „prosadit desítky milionů dolarů v politických a charitativních příspěvcích, včetně příspěvků Stanfordově univerzitě, které byly zřejmě určeny k posílení jejich profesního a společenského postavení“.

Bankman a Friedová „buď věděli - nebo vědomě ignorovali - že jejich syn a další insideři FTX organizují rozsáhlý podvodný systém,“ stojí dále v žalobě.

Sam Bankman-Fried, někdejší miliardář a zakladatel kryptoměnové FTX, která zkrachovala

Zkrachovalá kryptoburza FTX žaluje Bankmana-Frieda a chce zpět stovky milionů dolarů

Zkrachovalá kryptoměnová burza FTX podala žalobu na svého zakladatele Sama Bankmana-Frieda a další bývalé vysoce postavené představitele ve snaze získat zpět údajně zpronevěřené stovky milionů dolarů.

Přečíst článek

Proces s Bankman-Friedem začne za 14 dní

FTX tak žádá soud, aby Bankmana i Friedovou povolal k odpovědnosti za jejich jednání a vymohl na nich náhradu škody v celkové hodnotě přesahující 26 milionů dolarů (více než 592 milionů korun) jménem věřitelů.

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried odchází 15. června 2023 od jednání soudu.

Zkrachovalá kryptoburza FTX otřásla trhem. Nyní jedná o obnovení činnosti, byť pod jiným jménem

Krach jedné z nejvýznamnějších kryptoburz FTX otřásla loni ke konci roku trhem a způsobila pád dalších firem v oboru. Nové vedení firmy nyní i přes soudní vyšetřování firmy a ztrátu miliard dolarů z účtů FTX jedna s investory o znovuobnovení provozu, i když nejspíše pod jiným jménem, uvedl The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Právní zástupce Bankmana a Friedové v písemném prohlášení pro CNBC uvedl, že úterní podání FTX „je nebezpečným pokusem zastrašit Joea a Barbaru a podkopat proces s porotou jen několik dní před zahájením soudního procesu s jejich dítětem“. Tvrzení pak označil za zcela nepravdivá.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo bývalého generálního ředitele FTX, že použil miliardy dolarů z peněz zákazníků na financování investic do rizikových fondů, nákup nemovitostí a politické dary. Bankman-Fried se ke všem obviněním přiznal a jeho trestní proces začíná 3. října na Manhattanu.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Porota amerického soudu ve čtvrtek uznala vinu zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda

Klienty obral o miliardy. Porota uznala vinným zakladatele burzy FTX, hrozí mu desítky let vězení

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme