Overmarsův vyhazov z fotbalového Ajaxu smetl akcie klubu do výrazného mínusu
Skandál dnes již bývalého ředitele fotbalového klubu Ajax Amesterdam Marca Overmarse, který psal nevhodné zprávy svým kolegyním, má dohru i na burze. Akcie fotbalového klubu, jednoho ze tria nejúspěšnějších nizozemských manšaftů posledních desetiletí, stíhá výrazný propad.
Oproti páteční uzavírací ceně ztrácí akcie Ajaxu na burze v Amsterdamu přes dvě procenta. Bezprostředně je dolů stahuje odchod fotbalového šéfa klubu, Marca Overmarse, někdejší hráčské „star“, zářící v 90. a nultých letech nejen v Ajaxu, ale také v Barceloně nebo londýnském Arsenalu.
Aktuálně se akcie Ajaxu prodává za necelých 14 eur, je nejlevnější od května 2020. Fotbalovým klubům nejen v Evropě a pochopitelně také nejen Ajaxu již dva roky škodí pandemie, protože razantně snižuje příjem z prodaných vstupenek.
Konec Lionela Messiho v Barceloně odráží síť souvislostí, která je příkladem toho, že i megastar jeho formátu může „skřípnout“ soukolí velkého byznysu. Většího, než je sebevětší fotbalista zeměkoule.
ANALÝZA: Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám
Money
Osmačtyřicetiletý Overmars, jenž fotbal v Ajaxu řídil od roku 2012, se po svém vyhazovu omluvil a uznal, že se dopustil nepřípustného chování. Klub ve stanovisku uvedl, že důvodem propuštění jsou Overmarsovy „nevhodné zprávy“, které po delší dobu rozesílal kolegyním.
Pandemie covid-19 s příjmy profesionálních sportovců pořádně zamávala. Rušily se turnaje a snižovaly odměny. Přesto nestrádají, a to hlavně díky štědrým smlouvám se sponzory. Sedm nejlépe placených sportovců světa si v loňském roce dohromady vydělalo 819 milionů dolarů před zdaněním. Kdo se v žebříčku nejbohatších sportovců umístil a v jakém sportu jsou nejvyšší výdělky, když odhlédneme od příjmů ze sponzoringu?
Sedm nejbohatších sportovců na světě. Kdo vydělává nejvíc?
Money
Akcie Ajaxu od začátku letošního roku ztrácejí již takřka pět procent. S výjimkou Manchesteru United, jehož akcie rovněž letos ztrácejí přibližně pět procent, najdeme mezi evropskými kluby jen málo těch, co ztrácejí srovnatelně. Ačkoli jen část věhlasných evropských fotbalových klubů obchoduje své akcie na burze.
Třeba akcie Borussie Dortmund jsou sice také „v mínusu“, letos zatím ale jen dvě procenta.
Zato akcie Juventusu Turín přidávají letos 3,5 procenta, AS Řím si polepšuje o 2,8 procenta, rovněž římské Lazio o zhruba dvě procenta, a portugalské FC Porto dokonce přidává přes 27 procent.
FC Barcelona představuje nejbohatší klub nejen fotbalový, ale obecně sportovní. V roce 2018 se jako první sportovní klub dějin přehoupla svými tržbami přes miliardu dolarů. Jak je tedy možné, že nemá na to, aby si udržela svoji největší hvězdu, Lionela Messiho? Důvod je, jak jinak, převážně ekonomický.
Lukáš Kovanda: Proč Messi musí skončit v Barceloně
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Hlavním tématem podzimního čísla magazínu Newstream Club je Sázka na Česko. Česko je totiž země s ohromným potenciálem. To je jedna ze spojovacích myšlenek vlivných českých podnikatelů. A ten potenciál je zejména v lidech. Jak ale tento potenciál vzít a přetočit jej ve skutečnou hodnotu, na které lze následně stavět růst? Právě o těchto otázkách jsme mluvili s několika výraznými figurami českého, slovenského, ale i světového byznysu.
Velmi aktivní, a přitom neotřelý způsob ukazuje galeristka Olga Trčková, která v centru Prahy vybudovala úspěšnou komerční galerii DSC Gallery. O tom, jak může Česko, či potažmo Česko a Slovensko uspět na globální scéně, pak vědí své miliardáři Vlastislav Bříza a Dalibor Cicman. První dokázal tradiční značku Koh-i-noor dostat do celého světa, druhý se svým e-commerce projektem GymBeam svět postupně dobývá.
Kromě rozhovorů s klíčovými osobnostmi trhu se v magazínu dozvíte také prognózu vývoje na pražské burze, proč se v Kuchyni na Pražském hradě nesmaží smažák nebo jak to vlastně mají Češi se svými chalupami.
Deváté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.