Reklama

EU chce přilákat technologické startupy. V investicích jim chce přihrát přes bilion korun

Eurobankovky, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Evropská unie chystá novou strategii pro digitální inovace, jejímž cílem je zvýšit v Evropě počet začínajících firem, takzvaných start-upů, zaměřených na hlubokou technologii, tedy na špičkové technologické inovace. Strategie má přilákat soukromé investice za 45 miliard eur (1,1 bilionu korun) a usnadnit zakladatelům udržet si kontrolu nad firmou po jejím vstupu na burzu. S odvoláním na návrh strategie to uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Strategie má být předložena ve druhé polovině letošního roku. Umožní zakladatelům a rodinám udržet si kontrolu ve firmě i po jejím vstupu na burzu a současně získat více finančních prostředků a využívat i výhod souvisejících se vstupem na burzu.

V EU je mnohem méně technologických firem zaměřených na hlubokou technologii než v USA a Číně. Evropská komise to připisuje roztříštěnosti a povaze firem rizikového kapitálu v Evropě, které nejsou ochotny pouštět se do příliš velkého rizika.

Evropa potřebuje přilákat institucionální investory, aby investovali do hlubokých technologických inovací,“ uvedla minulý týden na summitu o inovacích komisařka pro výzkum a inovace Marija Gabrielová. „Zvýšení podílu evropského kapitálu investovaného do inovativních společností a start-upů je jedním z našich hlavních cílů.“

Strategie zahrnuje Akt o kótování akcií, který má zjednodušit požadavky pro vstup firem na burzu. Může také navrhnout, aby země EU sladily své regulace týkající se duální akciové struktury. V současnosti si každá burza v Evropě stanovuje vlastní pravidla.

Burdž Chalífa

Emiráty se mění. Chtějí se stát Silicon Valley Blízkého východu

Proměnit se v blízkovýchodní technologický hub má Spojeným arabským emirátům start-up Deel, který bude svým klientům nabízet pracovní víza. Patří mezi ně firmy jako Coinbase nebo Shopify, píše Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Strategie má také povolit zemím využívat státní podporu pro testování a experimentální infrastrukturu a umožnit začínajícím podnikům experimentovat s pružnějšími předpisy, zvláště v případě firem zaměřených na obnovitelný vodík a umělou inteligenci. Vzniknout má také pracovní skupina, která by pomohla start-upům nabízet opce na akcie novým zaměstnancům.

Evropská komise také upozorňuje, že EU prohrává celosvětový závod o talenty, protože výzkumní a akademičtí pracovníci se stěhují do USA. Zahájí proto iniciativu pro talenty, jejímž cílem je najít jeden milion lidí pro práci v hlubokých technologiích. Iniciativu podpoří 20 miliony eur z rozpočtu EU a doplnit ji mají další peníze od veřejných a soukromých organizací. Komise rovněž zahájí jednání s jednotlivými zeměmi s cílem přilákat talenty ze třetích zemí, hlavně usnadněním získávání víz pro začínající podnikatele.

Cílem EK je také vytvořit „údolí pro inovace v hluboké technologii“, která mají zajistit, že prospěch z inovačních plánů budou mít regiony v celém bloku. Poskytnout na to chce zhruba deset miliard eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj a dalších 170 milionů eur z rozpočtu EU na výzkum a z fondů soudržnosti.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Viktor Orbán a část jeho kabinetu

Budeme vetovat jakékoli sankce omezující ruský plyn, varoval maďarský ministr Gulyas

Přečíst článek
ilustrační foto

ČTÚ nechal zákazníky na holičkách, odstoupil od plánu regulovat marže mobilních operátorů za data

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme